MENU
Lekarz ubrany w biały fartuch medyczny ma obok dłoni podświetloną grafikę wątroby. Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 39544 O badaniach laboratoryjnych

Transaminaza asparaginianowa (AspAT, AST, GOT)

Ocena: 4.8/5.0

Wizerunek lekarza, który nad rękoma ma grafikę przedstawiającą wątrobę. Źródło: 123rf.comTransaminaza asparaginianowa (AspAT, AST, GOT)

Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST) jest enzymem wewnątrzkomórkowym, spotykanym w wątrobie, mięśniu sercowym, w mięśniach szkieletowych, nerkach i krwinkach czerwonych. Jednak badanie biochemiczne określające aktywność AspAT we krwi pozwala głównie na diagnozowanie chorób wątroby. AST jest zresztą nazywaną jedną z tzw. „prób wątrobowych”, czyli enzymów pozwalających na ocenę tego narządu. Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST) służy również do wykrywania i oceny zaburzeń hepatocytów, syntezy białek oraz do wykrywania zmian wynikających z zastoju żółci. Bardzo często badanie krwi na AspAT wykonuje się w przypadku kobiet regularnie przyjmujących antykoncepcję doustną (leki te bardzo obciążają wątrobę).

Aminotransferaza asparaginianowa zwykle występuje we krwi w śladowych ilościach. Do krwi trafia, gdy dochodzi do uszkodzenia komórki.  Jeśli w badaniu biochemicznym ujawnia się jej wzmożona aktywność AspAT, to zazwyczaj oznacza to, że mamy do czynienia z jedną z chorób wątroby.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Norma dla aminotransferazy asparaginianowej mieści się w przedziale od 5 do 40 U/l.

Zwiększona aktywność aminotransferazy asparaginianowej głównie może być oznaką schorzeń wątroby, takich jak:

  • wirusowe zapalenie wątroby
  • toksyczne uszkodzenie wątroby związkami chemicznymi
  • zapalenie dróg żółciowych
  • proces zapalno-martwiczym wątroby

Lekarz ubrany w biały fartuch medyczny ma obok dłoni podświetloną grafikę wątroby. Źródło: 123rf.comWzrost AspAT może także świadczyć o:

  • martwicy mięśnia sercowego,
  • uszkodzeniu mięśni szkieletowych,
  • mononukleozie,
  • hipoksji (niedotlenieniu)
  • niewydolności krążenia

Wzrost aktywności AspAT w granicach od 400 do 4000 U/l może wskazywać na:

  • zawał serca, przy czym jest najwyższy od 4 do 6 godzin po zawale, a zwiększona aktywność utrzymuje się jeszcze przez 3 dni. Jednak w przypadku lżejszych zawałów wartość tego enzymu może utrzymać się na prawidłowym poziomie
  • ostre reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego
  • Ze zwiększoną aktywnością można mieć do czynienia również po zabiegach kardiochirurgicznych, angiokardiografii naczyń krwionośnych i serca oraz po intensywnym masażu serca.
Wybierz interesujący Cię pakiet,badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

Bez wątpienia można stwierdzić, że jest AST wskaźnik uszkodzenia wątroby. Należy jednak pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju wyniki badania enzymatycznego muszą być interpretowane z wynikami innych badań klinicznych, tj. w kontekście całego obrazu klinicznego, a nie tylko jako pojedynczy wynik.

Jeżeli transaminaza asparaginianowa jest podwyższona w otrzymanym wyniku to kolejnym krokiem zapewne powinno być wykonanie usg jamy brzusznej dla oceny stanu wątroby.

Regularne badania poziomu AspAT powinny wykonywać:

  • kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję bądź zabezpieczające się plastrami antykoncepcyjnymi
  • osoby u których zdiagnozowano wirusowe zapalenie wątroby
  • osoby przyjmujące szeroką gamę leków (celem oceny czy nie podrażniają one wątroby)
  • przy długotrwałej terapii hormonalnej
  • u osób z objawami wskazującymi na kłopoty z wątrobą lub drogami żółciowymi (np. bóle w nadbrzuszu, nawracająca niestrawność, częste wzdęcia)

Pamiętaj, że wątroba bardzo długo nie daje żadnych objawów bólowych, a wbrew reklamom nie wystarczy wziąć tabletek, które ją uleczą. Warto aby każdy z nas od czasu do czasu sprawdzał stan swojej wątroby robiąc proste badanie poziomu transaminazy asparaginianowej (AspAT, AST, GOT). Na badanie należy zgłosić się na czczo w godzinach porannych na pobranie krwi z żyły. Wynik jest już na następny dzień.

Sprawdź czy nasze laboratoria są już w Twoim mieście! Dzięki Badamysie.pl wykonasz badanie ASPAT szybko, bez skierowania i bez czekania.

* W przypadku odchyleń wyników od normy, zalecamy konsultację z lekarzem.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.