MENU
Olejek eteryczny z lawendy, który skutecznie działa na ból mięśni i stawów. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 9117 Inne

Olejki eteryczne na ból mięśni i stawów

Ocena: 4.8/5.0

Olejki eteryczne na ból mięśni i stawów

Olejki eteryczne stają się coraz popularne i coraz więcej osób po nie sięga. Docenia się je nie tylko za walory zapachowe, ale przede wszystkim właściwości zdrowotne! Skoncentrowane olejki eteryczne można nakładać na skórę lub wdychać. Znajdują zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu oddechowego, w leczeniu infekcji bakteryjnych, a także w leczeniu obrzęków i bólów mięśni oraz stawów.

Olejki eteryczne łagodzące bóle zapalne stawów

Osoby zmagające się z zapaleniem stawów poza bólem, mogą odczuwać nadmierne ocieplenie stawów, tkliwość i obrzęk zarówno stawów, jak i mięśni. Poniższe olejki eteryczne mogą pomóc zmniejszyć ten dyskomfort.

Badanie przeprowadzone przez naukowców Journal of Korean Academy of Nursing opierało się na analizie mieszanki olejków eterycznych: eukaliptusowego, miętowego, majerankowego, lawendowego, rozmarynowego i ich wpływie na łagodzenie zapalenia stawów. Badanie wykazało, że olejek eukaliptusowy łagodzi ból mięśni i zmniejsza objawy zapalenia stawów; olejek majerankowy poza tym, że świetnie się sprawdza podczas smażenia, może mieć pozytywne działanie przy leczeniu zapalenia stawów; olejek miętowy pomaga w złagodzeniu skurczów mięśni i bólu stawów u osób, które go wdychają lub nakładają na skórę.

Olejki eteryczne do masażu

Jednymi z najpopularniejszych olejów stosowanych do masażu są: olejek migdałowy, olejek z nasion winogron i olejek jojoba. Olejki te bardzo często miesza się z olejkami eterycznymi i olejem roślinnym, co w trakcie masażu może pomóc w złagodzeniu bólu, dyskomfortu, napięcia.

Olejki łagodzące bóle menstruacyjne

Wydawałoby się, że większość olejków eterycznych wcale nie jest pomocna przy bólach menstruacyjnych, jednak naukowcy odkryli, że istnieją olejki, które łagodzą napięcie i bóle mięśniowe. Jest to: olejek lawendowy, szałwia lekarska wykazująca się właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi. Pomaga to w kontrolowaniu skurczów i bolesności mięśni podczas menstruacji. Kobiety podczas krwawienia mogą też wykorzystać olejek lawendowy, który w połączeniu z masażem działa łagodząco i przeciwbólowo. Jego kojący zapach może pomóc także w zmniejszeniu niepokoju związanego z bólem mięśni.

Prowadzono również badania w Journal of Obstetrics and Gynecology , gdzie badano wpływ masażu i aromatoterapii na skurcze menstruacyjne. Podczas eksperymentu 25 kobiet wykonało samodzielny masaż wraz z aromatoterapią olejkiem różanym, 25 kobiet wykonało samodzielny masaż bezzapachowym olejkiem migdałowym i 25 kobiet wykonało tylko masaż. Badanie wykazało, że masaż połączony z aromatoterapią olejkiem różanym znacznie skuteczniej zmniejsza ból menstruacyjny niż sam masaż.

Zauważono również, że kojące działanie podczas krwawienia wykazuje także olejek rumianku rzymskiego. Jak podaje pismo Asian Oacific Journal of Tropical Biomedicine łagodzi on skurcze i bóle mięśni.

Olejki eteryczne na ogólne zapalenia mięśni

Według autorów Asian Oacific Journal of Tropical Biomedicine, osoby zmagające się z bólami mięśni powinny skorzystać z olejków takich jak:

  • Olejek imbirowy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, uspokajająco, relaksująco, niweluje stres,
  • Olejek z drzewa herbacianego, który łagodzi stany zapalne mięśni i również działa przeciwzapalnie.

Jak używać olejków eterycznych?

Ponieważ olejki eteryczne są wysoce skoncentrowane należy zmieszać jedną lub dwie krople olejku eterycznego z olejem nośnym, jak np. oliwa z oliwek, olejem jojoba, olejem z pestek winogron, olejem kokosowym.

Aby przygotować olejek do masażu lub nałożenia na skórę w celu złagodzenia bólu mięśni, należy:

  • Wybrać konkretne olejki eteryczne – jeden lub kilka do zmieszania,
  • Wlać około 30 gram oleju nośnego do miseczki,
  • Rozcieńczyć w oleju nośnym olejek eteryczny (do pożądanej objętości). Narodowe Stowarzyszenie Aromatoterapii Holistycznej zaleca rozcieńczenie 3% (około 20 kropli olejki eterycznego na 30 gram oleju nośnego).
  • Wymieszany i rozcieńczony olejek można nakładać na bolesne obszary ciała.

 

Czy istnieje ryzyko związane ze stosowaniem olejków eterycznych?

Federalny Urząd Żywności i Leków w USA (Food and Drug Administration) nie ma obowiązku zatwierdzania ani przeglądu olejków eterycznych. Brak konieczności uzyskania zgody FDA oznacza, że ​​olejki eteryczne nie są traktowane jak tradycyjne leki.

Z tego powodu osoby, które zamierzają korzystać z wysokiej jakości olejków eterycznych, powinny pozyskiwać je ze sprawdzonych źródeł, aby zminimalizować wszelkie potencjalne ryzyko wystąpienia np. reakcji alergicznych.

Zgodnie z artykułem opublikowanym w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, bardziej prawdopodobne jest, że reakcję alergiczną spowoduje stosowanie olejków miejscowo niż poprzez wdychanie. Najczęstsze skutki uboczne stosowania olejków eterycznych obejmują podrażnienie oczu i skóry, szczególnie w obszarach wrażliwych, takich jak wnętrze nosa i ust.

Według National Cancer Institute istnieją obawy, że olejek lawendowy i z drzewa herbacianego może wywierać działanie hormonalne na organizm. Z tego powodu oraz z powodu obaw o potencjalne skutki uboczne, lekarze nie zalecają stosowania olejków eterycznych u dzieci.

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.