MENU
Analityk medyczny trzyma w dłoni odzianej w sterylną rękawiczkę fiolkę z próbką krwi pobraną pacjentowi, aby poddać ją diagnostyce laboratoryjnej. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 18548 O badaniach laboratoryjnych

Kwas moczowy we krwi i w moczu

Ocena: 4.5/5.0

Analityk medyczny trzyma w dłoni odzianej w sterylną rękawiczkę fiolkę z próbką krwi pobraną pacjentowi, aby poddać ją diagnostyce laboratoryjnej. /Źródło: 123rf.comKwas moczowy w moczu, kwas moczowy we krwi

Kwas moczowy to jest ostatecznym produktem powstającym w wyniku procesu przemiany zasad azotowych, które budują DNA i są zawarte w pokarmach.

Ilość kwasu moczowego we krwi i w moczu zależy od tempa procesów syntezy i wydalania z organizmu. Poziom jego stężenia w organizmie jest istotny przede wszystkim przy diagnozowaniu dny moczanowej i chorób nerek. Aż 75% całego zawartego w organizmie ludzkim kwasu jest wydalane wraz w moczem. Reszta jest rozkładana w przewodzie pokarmowym przez bakterie jelitowe. Kwas moczowy niemal nie rozpuszcza się w wodzie, a w kwaśnym środowisku może się odkładać, tworząc kamienie moczanowe w nerkach lub guzki dnawe w stawach, wywołujące dnę moczanową. Ich wielkość może dochodzić nawet do rozmiarów kurzego jaja. Kwas moczowy w przebiegu dny moczanowej może odkładać się w postaci kryształów w stawach. Kiedy już dojdzie do tego procesu, występują one najczęściej w okolicy stawów rąk, stóp a nawet na małżowinach usznych. Może się zdarzyć, że będzie się z nich wydobywać gęsta biała substancja, ale nie jest to regułą. Czasami powstają w narządach wewnętrznych, gdzie, gdy urosną, mogą uciskać okoliczne nerwy.
Jeżeli kwas moczowy trafi do środowiska zasadowego przeistacza się w łatwo rozpuszczalne moczany.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Norma kwasu moczowego we krwi to 0,15-0,45 mmol/l (2,5-8,0 mg/dl),

natomiast poziom kwasu moczowego w próbce moczu powinien być mniejszy niż  >4,8 mmol/l

Nadmierny wzrost stężenia kwasu moczowego (hiperurykemia) może mieć charakter pierwotny lub wtórny.

  1. Pierwotna hiporurykemia rozwija się w wyniku wrodzonych defektów metabolizmu, np. zespół Lesh-Nyhana (około 1 procent przypadków) lub zaburzenia sekrecji w kanalikach nerkowych (99 procent przypadków).
  1. Przyczyną hiperurykemii wtórnej wtórnej mogą być:
  • dieta wysokobiałkowa, która jest bogata właśnie w puryny
  • dna moczanowa
  • łuszczyca
  • niedotlenienie tkanek
  • duże uszkodzenia tkanek np. w wyniku wypadku czy w przypadku nowotworów – masywny rozpad komórek podczas chemioterapii
  • niewydolność nerek
  • zatrucie ołowiem
  • niektóre leki

Pojemnik z czerwoną zakrętką, wypełniony do połowy moczem. /Źródło: 123rf.comSpadek stężenia kwasu moczowego to hiperurykemia.

Może ona świadczyć o zaburzeniach metabolicznych – pojawia się np.

  • w ksantynurii (rzadkie zaburzenie genetyczne, którego leczenie polega na przyjmowaniu dużej ilości płynów i unikaniu żywności bogatej w puryny)
  • w wyniku zwiększenia wydzielania nerkowego, np. w SIADH czyli w zespole Schwartza-Barttera (zespole niewłaściwego uwalniania wazopresyny-hormonu odpowiedzialnego za wydalanie moczu).
  • Może być także kombinacją obydwu tych stanów.
Wybierz interesujący Cię pakiet, badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

W związku z mechanizmem zwiększania stężenia kwasu moczowego w krwi i możliwymi tego następstwami, głównymi wskazaniami do wykonania badania są:

  • Diagnozowanie dny moczanowej – dna moczanowa jest jednym z możliwych powodów zapaleń stawów. Dotyczy najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Ostry atak dny moczanowej objawia się silnym bólem stawu, zaczerwienieniem i tkliwością i związany jest z wytrącaniem się kryształów kwasu moczowego w zajętym stawie;
  • Monitorowanie leczenia u chorych na dnę moczanową – w leczeniu dny moczanowej jednym z podstawowych celów jest obniżenie stężenia kwasu moczowego, co zapobiega wytrącaniu się jego kryształów w stawach;
  • Monitorowanie chemioterapii i radioterapii nowotworów – leczenie nowotworów z użyciem chemioterapii i radioterapii wiąże się z nasilonym rozpadem komórek nowotworu i uwalnianiem z nich między innymi związków purynowych, które przekształcane są do kwasu moczowego. Wytrącanie się kamieni kwasu moczowego w nerkach może prowadzić do kolki nerkowej, a nawet do niewydolności tego narządu. W celu uniknięcia powyższych powikłań, należy uważnie monitorować stężenie moczanów w krwi;
  • Diagnozowanie kamicy moczowej – kamica moczowa może być spowodowana między innymi wydalaniem zwiększonej ilości kwasu moczowego. Badanie poziomu kwasu moczowego w moczu w przypadku wystąpienia objawów kolki nerkowej może pomóc określić jakiego typu kamienie moczowe pojawiły się u pacjenta. Do objawów kolki nerkowej należą silny ból w podbrzuszu promieniujący do pleców, częste oddawanie moczu w małych ilościach, gorączka, zdarza się również obecność krwi w moczu.

Przygotowanie do badania:

Badanie  poziomu kwasu moczowego pozwala na ocenę  stanu pracy nerek, w przypadku podejrzenia dny moczanowej lub kamicy nerkowej.  Ocena stężenia kwasu moczowego we krwi służy także do monitorowania leczenia. Do pobrania krwi dla  oznaczenia poziomu kwasu moczowego należy zgłosić się na czczo w godzinach pracy laboratorium.

Badanie poziomu kwasu moczowego  w moczu wymaga dłuższego przygotowania, ale także jest rzadziej stosowane- głównie do określenia jakiego typu kamienie osadziły się w nerkach. W przypadku badania kwasu moczowego z moczu, należy przeprowadzić dobową zbiórkę moczu. W tym celu przez całą dobę należy oddawać mocz do jednego, specjalnie przygotowanego pojemnika (najlepiej o objętości co najmniej 2 litrów). W dniu zbiórki pierwszy poranny mocz należy oddać do toalety, a każdą kolejną porcję – do pojemnika (włączając w to pierwszy poranny mocz następnego dnia). Po zakończeniu zbiórki zebrany materiał należy dokładnie wymieszać, zmierzyć jego objętość i pobrać do mniejszego pojemnika ok. 100 ml zebranego moczu (np. do standardowego pojemnika do badania moczu dostępnego w każdej aptece). Po opisaniu próbki należy dostarczyć ją do laboratorium najszybciej jak to możliwe.

Sprawdź czy nasze laboratoria są już w Twoim mieście! Dzięki Badamysie.pl wykonasz badanie kwasu moczowego szybko, bez skierowania i bez czekania.

* W przypadku odchyleń wyników od normy, zalecamy konsultację z lekarzem.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.