MENU
Żmija zygzakowata pełzająca po ziemi. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 4700 Inne

Uwaga na żmije! Teraz jest ich najwięcej!

Ocena: 5.0/5.0

Uwaga na żmije! Teraz jest ich najwięcej!

Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce i nie bez przyczyny budzi powszechny niepokój. Wczesna wiosną żmije wychodzą ze swoich kryjówek, rozpoczynają okres godów i są najbardziej aktywne. Żmij w Polsce jest bardzo dużo, a ze względu na ocieplenie klimatu i łagodne zimy, gadów tych wciąż przybywa.

Jak rozpoznać żmiję?

Żmija zygzakowata pełzająca po ziemi. /Źródło: 123rf.comŻmija zygzakowata jest bardzo charakterystyczna i nie trudno ją odróżnić np. od zaskrońca. Żmije osiągają długość 60, a niektóre nawet 80 cm. Na całej długości grzbietu, od karku do samego ogona mają zygzakowatą wstęgę, przeważnie w kolorze czarnym. Kolor tych gadów jest różnorodny, choć najczęściej spotykane są osobniki brązowe, szare i rdzawe. W Polsce można się natknąć również na czarną żmiję z czarnym, zlewającym się z resztą ciała zygzakiem. Charakterystyczną cechą, która pozwala odróżnić żmiję od innego węża są też jej oczy, a dokładnie pionowe źrenice.

Gdzie najczęściej można spotkać żmiję zygzakowatą?

Pomimo tego, że na żmiję można się natknąć w każdym regionie Polski, począwszy od morza do gór to największe ich skupiska zaobserwowano w Bieszczadach, okolicach Jeleniej Góry, na Podkarpaciu, w Beskidach i Karkonoszach.

Żmije budzą się wczesną wiosną, najczęściej w okolicach kwietnia i wtedy rozpoczynają gody wypełzając w ciepłe miejsca w poszukiwaniu partnera. Po długiej zimie wygrzewają się na ścieżkach, polanach, łąkach, pagórkach, na rozgrzanych słońcem kamieniach, skałach. Chowają się nie tylko w norach, ale też w korzeniach drzew, w rumowiskach skalnych, pomiędzy kamieniami. Coraz częściej można je spotkać także w przydomowych ogródkach, szczególnie w ogródkach skalnych.

Żmija nie atakuje bez powodu!

Żmije bardziej boją się nas, niż my ich. Kiedy spodziewają się człowieka same uciekają, a atakują jedynie w sytuacji zagrożenia, w obronie własnej. Żmija kiedy jest zaskoczona, kiedy na nią nadepniemy czy na niej usiądziemy, kiedy czuje się osaczona może zaatakować. Najczęściej zaczyna od ostrzeżenia i syczy, zwija się w spiralę, a w następnym kroku gryzie.

Jak można się chronić przed ukąszeniem?

  • Wybierając się do lasu, na łąkę, na szlak w górach należy założyć buty za kostkę i długie spodnie. Żmije najczęściej gryzą na wysokości kostki,
  • Nie należy dotykać żmii,
  • Jeśli już ją spotkamy, należy spokojnie i z odpowiedniej odległości ją obejść lub wycofać się,
  • Jeśli widzimy żmiję na kamieniu czy pniu odejdźmy spokojnie w bezpieczne miejsce,
  • Trzeba zwracać uwagę, gdzie się siada. Należy dokładnie obejrzeć miejsce odpoczynku, żeby nie usiąść na gadzie,
  • Podczas wędrówki warto głośno tupać i uderzać kijkami w podłoże – pozwoli do odstraszyć żmije i nakłonić je do ucieczki.

Objawy ugryzienia przez żmiję?

Ugryzienie żmij nie jest tak bardzo niebezpieczne dla dorosłego, zdrowego człowieka jakby się wydawało. Najbardziej zagrożone są dzieci (ze względu na mniejszą wagę), osoby starsze, schorowane, cierpiące na choroby układu krążenia, osoby uczulone i pod wpływem alkoholu (trucizna szybciej roznosi się po organizmie). Szczególnie niebezpieczne, dla każdego człowieka są ugryzienia w szyję, okolice twarzy i klatki piersiowej.

Kiedy żmija ukąsi na ciele człowieka pozostają dwa ślady po zębach jadowych – dwa niewielkie punkciki w odległości do 1 cm od siebie. Dość szybko po zaatakowaniu przez żmiję pojawia się ból w miejscu ugryzienia, opuchlizna i obrzęk. Objawami towarzyszącymi mogą być: powiększone węzły chłonne, wymioty, nudności, biegunka, bóle głowy, pocenie się, nadmierne pobudzenie, obrzęk języka, omdlenie, strach, spadek ciśnienia, zaburzenia krzepliwości krwi, przyspieszenie tętna i oddechu, a w najgorszym wypadku zapaść i śmierć.

Co zrobić kiedy żmija zaatakuje?

Należy wiedzieć, że nie wszystkie ukąszenia przez żmiję są równoznaczne ze wstrzyknięciem jadu. Czasem żmija tylko straszy

Żmija zygzakowata, która pełznie po  ziemi i zagląda w obiektyw. /Źródło: 123rf.comczłowieka nawet bez ukąszenia, czasem ukąsi nie wstrzykując toksyn – jest to tzw. suche ugryzienie. Warto wiedzieć, że również martwe żmije mogą ugryźć człowieka przez nawet kilka godzin po śmierci. Śmiertelność po ukąszeniu tego węża jest szacowana na 1 procent.

Najwięcej trucizny mają w sobie żmije na początku wiosny i latem. Mniej toksyn jest w nich jesienią, po polowaniach. Trujący jad jest stale produkowany  w gruczołach węża i jego ilość jest zróżnicowana. Co więcej, podczas ugryzienia żmija nie wstrzykuje całej trucizny jaką w sobie ma, a zaledwie 20 procent.

Trujący jad jest mieszaniną kilku toksyn i może spowodować uszkodzenia układu nerwowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia pracy serca, martwicę tkanek, rozpad krwinek czerwonych.

Ukąszenie przez żmiję nie jest przyjemne, może być bardzo niebezpieczne, dlatego po zaatakowaniu przez gada należy przestrzegać kilku zasad:

  • W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie ratunkowe,
  • Należy okryć chorego kocem , folią, dodatkowym ubraniem,
  • Należy przemyć miejsce ukąszenia wodą – pozwoli to usunąć jad znajdujący się na powierzchni skóry,
  • Pomocny jest okład z nadmanganianu potasu,
  • Ukąszoną część ciała (najczęściej kończynę dolną) należy unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca,
  • Osoba poszkodowana powinna jak najmniej się ruszać, a najlepiej jeśli całkowicie ograniczyć ruchy – pozwoli to zwolnić wchłanianie jadu,
  • Należy maksymalnie uspokoić osobę ugryzioną – stres, przyspieszone krążenie ułatwiają wchłanianie i rozprowadzanie trucizny po organizmie,
  • Jeśli ugryziona została ręka, należy zdjąć z niej biżuterię – bransoletki, pierścionki, zegarek.

Jeszcze nie tak dawno specjaliści zalecali założenie opaski uciskowej powyżej miejsca ukąszenia. Według najnowszych zaleceń nie stosuje się już tej metody, gdyż może ona doprowadzić do dalszych komplikacji.

Bezwzględnie nie należy:

  • Rozcinać rany,
  • Wyciskać jadu,
  • Wysysać jadu,
  • Przemywać rany spirytusem,
  • Przypalać rany,
  • Lekceważyć ukąszenia.

Chory, który trafi na oddział ratunkowy w pierwszej kolejności powinien otrzymać zastrzyk z surowicy (antytoksynę), który neutralizuje toksyny, skraca czas leczenia, zmniejsza ryzyko śmierci. Praktykowane jest także zastosowanie zastrzyku przeciwtężcowego oraz podanie leków antyhistaminowych.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.