Tanie, przyciemnione okulary mogą doprowadzić do utraty wzroku!
Wraz z nadejściem lata coraz częściej sięgamy po okulary przeciwsłoneczne. Niektórzy robią to w trosce o zdrowe oczy, inny kierują się modą. Bez względu na powód zakładania okularów, warto wiedzieć, że soczewki chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym należy nosić przez cały rok, nie tylko w okresie nadmiernego nasłonecznienia. Wybierając okulary ochronne nie powinniśmy kierować się tylko modą, a przede wszystkim bezpieczeństwem i troską o dobro oczu. Niestety nie wszystkie ciemne soczewki „przeciwsłoneczne” mają coś wspólnego z ochroną wzroku.
Przyciemnione okulary wcale nie oznaczają ochrony przed promieniami słonecznymi. Jak się bardzo często okazuje, okulary nazywane przeciwsłonecznymi, które kupujemy na bazarach, w hipermarketach, na stacjach benzynowych, a nawet w sklepach spożywczych, zamiast chronić wzrok, znacznie go uszkadzają. Takie okulary bezpieczniej jest zdjąć, niż nosić choćby przez krótki czas.
Dlaczego tak się dzieje? Przyciemnione szkła bez filtra UV dodatkowo przyciągają promienie słoneczne, źrenica oka rozszerza się, do oka dostaje się dużo więcej niebezpiecznego promieniowania UVA i UVB, w efekcie czego dochodzi do:
co w następstwie może skutkować:
- Zwyrodnieniem plamki żółtej,
- Zaćmą,
- Czerniakiem,
- A nawet utratą wzroku.
Poza tym przyciemnione okulary, które kupimy za 10 zł utrudniają widzenie, odbijają światło, zafałszowują kolory i sprawiają, że źle oceniamy odległości. Optycy i okuliści jednoznacznie twierdzą, że za 10 czy 20 zł ciężko jest wyprodukować soczewki chroniące przed promieniowaniem UV. A żeby okulary chroniły wzrok muszą posiadać specjalne filtry.
Na co zwracać uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?
Bezpieczne, chroniące wzrok okulary najlepiej jest kupować u sprawdzonych źródeł, a w szczególności w sklepach optycznych. Specjalista nie tylko pomoże dobrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny, specjalne powłoki, ale też inne filtry poprawiające komfort noszenia okularów. I pomimo tego, że na takie soczewki wydamy jednorazowo więcej pieniędzy, to z pewnością zaoszczędzimy na wizytach u okulisty.
Okulary z filtrem UV
Najważniejszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwracać uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne jest filtr UV. To właśnie filtry UVA i UVB chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Promieniowanie UVC jest blokowane przez warstwę ozonową, dlatego należy wybrać okulary, które przede wszystkim blokują dostęp promieni UVA i UVB do oczu. Ilość przepuszczanego światła uzależniona jest od mocy filtrów i dzieli się ja na 5 kategorii:
- Kategoria 0 – przepuszcza 80-100 procent światła,
- Kategoria 1 – przepuszcza 43-80 procent światła,
- Kategoria 2 – przepuszcza 18-43 procent światła,
- Kategoria 3 – przepuszcza 8-18 procent światła,
- Kategoria 4 – przepuszcza 3-8 procent światła.
Na okularach, które całkowicie blokują dostęp szkodliwych promieni do oczu znajduje się oznakowanie UV 400. Poza blokowaniem promieni UVA i UVB filtr poprawia kontrast widzenia, nie zniekształcając jednocześnie kolorów.
Należy jednak wiedzieć, że nie każde okulary, na których jest napisane „UV 400” czy „400” są okularami z filtrem przeciwsłonecznym – bardzo często się zdarza, że jest to tylko chwyt marketingowy, który ma zachęcić do zakupu okularów. Dlatego należy przyjrzeć się bliżej okularom i sprawdzić czy posiadają nadrukowany znak „CE”, znajdujący się najczęściej wewnątrz zausznika, bądź normy: EN 166:2001,89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000. Jeśli przy okularach znajdziemy powyższe znaczenia możemy być spokojni, że zostały one wyprodukowane zgodnie z normami europejskimi i spełniają kryteria ochrony przeciwsłonecznej.
Dodatkowe filtry, jak np. filtr polaryzacyjny, filtr fotochromowy czy soczewka poliwęglanowa są dodatkami, które znacznie podnoszą jakość okularów przeciwsłonecznych.
Okulary z filtrem polaryzacyjnym
O tym, że kolory, które widzi ludzkie oko są przekłamane już nie raz mówili fizycy i pasjonaci fotografii. Kolory jakie widzimy tłumi je światło odbijające się o jasne powierzchnie, a także cząsteczki wody, które znajdują się w powietrzu. Okulary z filtrem polaryzacyjnym sprawiają, że zanikają drgania fal świetlnych powodujących odbicia, co sprawia, że kolory stają się żywe i nie męczą wzroku. Szkła z oznaczeniem Polarized (czyli z filtrem polaryzacyjnym) poprawiają komfort widzenia w najróżniejszych warunkach atmosferycznych i niwelują szkodliwe dla wzroku światło odbijające się od jasnych i gładkich powierzchni, np. szkła, karoserii samochodowej, szyb, luster, śniegu, lodu, tafli wody czy mokrego asfaltu.
Okulary z filtrem polaryzacyjnym docenią w szczególności:
- kierowcy pojazdów (poprawiają kontrast widzenia oraz widoczność, a także eliminują oślepiające odblaski),
- sportowcy (eliminują odbicia światła),
- wędkarze (filtr likwiduje refleksy świetlne wokół spławika i pozwala na pełną kontrolę ruchu błystki, bądź sztucznej muszki),
- osoby pracujące w pełnym słońcu,
- osoby, których oczy są wyjątkowo wrażliwe na światło,
- plażowicze.
Okulary z filtrem fotochromowym
Szkła fotochromowe to takie, które ściemniają się lub rozjaśniają w zależności od natężenia światła. Umożliwiają prawidłowe widzenie zarówno przy intensywnym, jak i niedostatecznym świetle. Kiedy jest duże nasłonecznienie, szkła okularów fotochromowych stopniowo się zaciemniają, przybierając brązową barwę. Kiedy natężenie światłą jest niskie, soczewki fotochromowe zabarwiają się zaledwie o 5%. Te okulary zmieniają się same i nie ma konieczności zdejmowania ich, ani zamiany na inne. Filtry fotochromowe stosowane są przede wszystkim w okularach korekcyjnych, tak aby osoby z wadą wzroku również mogły chronić oczy przed promieniowaniem UV.
Szkła fotochromowe mogą być:
- Organiczne (plastikowe) – są bardzo lekkie, wygodne w noszeniu, odporne na pękanie, ale mało odporne na zarysowania. Soczewki organiczne można barwić, co oznacza, że szkła okularów mogą mieć różnorodne kolory.
- Mineralne (szklane) – są cięższe, mniej odporne na pękanie i stłuczenie, można je stosować wyłącznie do pełnych opraw. Soczewki mineralne można zabarwić tylko na jeden kolor.
Okulary z soczewką poliwęglanową
Są to okulary wykonane z poliwęglanu, bardzo wytrzymałego materiału. Poliwęglan nie tylko zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, ale też gwarantuje komfort noszenia. Jest bardzo lekki, odporny na zarysowania, pęknięcia i najróżniejsze uszkodzenia, dzięki czemu doskonale nadaje się do okularów dziecięcych i okularów sportowców, gdzie ryzyko upadku czy uderzenia jest większe.
Okulary z powłoką antyrefleksyjną
Powłoka antyrefleksyjna zapobiega odbijaniu się światła od okularów, a tym samym oka. Wygasza wszelkie odbicia światła jakie pojawiają się na powierzchni soczewek, wyostrza obraz, jest dodatkowym zabezpieczeniem przed rysowaniem się szkieł i zapobiega osadzaniu się na nich kropelek wody oraz kurzu. Najlepszą jakość widzenia gwarantuje połączenie powłoki antyrefleksyjnej z filtrem polaryzacyjnym.
Dodatkowymi powłokami poprawiającymi komfort noszenia i użytkowania okularów są:
- Powłoka hydrofobowa – zapobiega zaparowywaniu szkieł i skraplaniu się na nich wody,
- Powłoka oleofobowa – zapobiega osadzaniu się na szkłach zabrudzeń, np. tłuszczu, odcisków palców,
- Powłoka blue blocker – powoduje rozjaśnienie widzianego obrazu, poprawę kontrastu widzenia, dzięki temu, że nie przepuszcza przez soczewki wiązek niebieskiego światłą UV.
Tagi: Tanie i przyciemnione okulary mogą doprowadzić do utraty wzroku!