MENU
Lekarz szczepi pacjentkę szczepionką przeciw WZW A. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 8811 Inne, O chorobach

Szczepionki przeciwko żółtaczce B – czy Polacy zostali oszukani?

Ocena: 4.8/5.0

Szczepionki przeciwko żółtaczce typu B – czy Polacy zostali oszukani?

„Zadbaj o zdrowie, zaszczep się!”  tak brzmi motto ogólnopolskiej kampanii Żółty Tydzień, której organizatorem od wielu lat jest firma GlaxoSmithKline Biologicals S.A. Cel kampanii jest szczególny – ma ona uświadomić społeczeństwu zagrożenia zdrowotne wynikające z zachorowania na zapalenie wątroby typu A i typu B, a także bardzo ważną rolę szczepień, chroniących przed tymi chorobami.

Lekarz trzyma w dłoni odzianej w sterylną rękawiczkę, strzykawkę ze szczepionką. /Źródło: 123rf.comW ramach akcji „Żółty Tydzień” pacjenci mogą dużo taniej zaszczepić się przeciw żółtaczce pokarmowej (WZW A) i żółtaczce wszczepiennej (WZW B). I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że szczepionka firmy GlaxoSmithKline Biologicals S.A  o nazwie Engerix ® B dla dorosłych,  jest w Polsce niedostępna przynajmniej do końca tego roku!

Jak się okazuje jest to poważny problem, ponieważ Engerix ® B podaje się w trzech dawkach, według schematu: 0, 1, 6. Oznacza to, że po przyjęciu pierwszej dawki, druga powinna zostać podana po miesiącu, a kolejna po 6 miesiącach. Maksymalną odporność uzyskuje się 60 dni po podaniu ostatniej dawki, czyli w 7 miesiącu.  Praktykowane są również szczepienia w schemacie przyspieszonym: 0, 1, 2. Jednak po zastosowaniu tak krótkich przerw pomiędzy szczepieniami, zaleca się podanie czwartej dawki,  po 12 miesiącach od pierwszego szczepienia.

Co w sytuacji kiedy pacjent przyjął jedną, bądź dwie dawki Engerix ® B i powinien zaszczepić się kolejną? Czy dostanie w aptece szczepionkę?

Zapytaliśmy o to pracownicę firmy GlaxoSmithKline Biologicals S.A. Pani, która odpowiada za kontakt z pacjentami powiedziała, że szczepionka Engerix ® B jest niedostępna i przynajmniej do końca 2017 w Polsce jej nie kupimy! A jeszcze nie wiadomo, co będzie w przyszłym roku! Przyczyną są problemy produkcyjno – dystrybucyjne , tyle usłyszeliśmy. Kiedy zapytaliśmy, co w takiej sytuacji mamy zrobić, czym się zaszczepić – odpowiedziała, że nie jest upoważniona do odpowiedzi na takie pytania i powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Co zatem możemy zrobić, jeśli przyjęliśmy już jedną, bądź dwie dawki tej szczepionki?

Rozwiązania są trzy:

  1. Możemy poczekać do przyszłego roku i kiedy  Engerix ® B wróci do Polski, możemy przyjąć kolejną jego dawkę (oczywiście pod warunkiem, że wróci). Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli czas pomiędzy szczepieniami będzie zbyt długi, możliwe, że konieczne będzie przyjęcie od nowa wszystkich trzech dawek.
  2. Możemy pojechać do Niemiec i tam kupić szczepionkę. Tylko uwaga – cena jednej dawki to minimum 48 euro!
  3. Możemy zaszczepić się zamiennikiem Engerix ® B – szczepionką EUVAX B ®, za którą odpowiada firma LG Life Sciences Poland Sp. z o.o.

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu B i dlaczego szczepienie jest tak ważne?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to tak zwana żółtaczka zakaźna lub żółtaczka wszczepienna, którą wywołuje wirus WZW B (hepatitis B virus), powodując obrzęk zapalny wątroby. Mało kto ma świadomość tego, że ten wirus jest o 100 razy bardziej zakaźny niż HIV.

Statystyki podają, że aż 500 tysięcy Polaków jest nosicielami wirusa WZW B,  co tylko świadczy, że ryzyko zakażenia chorobą jest naprawdę duże. Wirus zagraża każdej niezaszczepionej osobie, a rozprzestrzenia się przez ślinę i kontakt z krwią.

Lekarz szczepi pacjentkę szczepionką przeciwko WZW A. /Źródło: 123rf.comDo zakażenia żółtaczką może dojść praktycznie wszędzie – w gabinecie stomatologicznym, w gabinecie kosmetycznym i fryzjerskim, podczas robienia tatuażu czy kolczykowania. Wirus może nas zaatakować również podczas kontaktu seksualnego odbywanego bez zabezpieczenia (również analnego i oralnego), podczas wykonywania zastrzyku, pobierania krwi, w trakcie operacji, dializ, badania endoskopowego, a nawet akupunktury.

Co więcej, wirus WZW B może zostać przeniesiony na dziecko podczas porodu (w sytuacji kiedy matka była zakażona, a nawet w okresie okołoporodowym, również w trakcie karmienia piersią.

Jak rozpoznać wirusowe zapalenie wątroby typu B?

Przede wszystkim po towarzyszących chorobie objawach, np.:

    • Żółknięcie skóry,
    • Żółknięcie gałek ocznych,
    • Podwyższony poziom bilirubiny,
    • Brązowy mocz,
    • Jasny kał,
    • Bóle brzucha,
    • Nudności i wymioty,
    • Gorączka,
    • Utrata apetytu,
    • Świąd.

Dzięki wprowadzeniu do placówek medycznych i kosmetycznych sprzętu jednorazowego użytku ryzyko zakażenia zostało zmniejszone. Pomimo tego wirus nadal może atakować, a najbardziej narażone na zachorowanie są osoby niezaszczepione.

Lekarz szczepi pacjentkę szczepionką przeciw WZW A. /Źródło: 123rf.comBardzo ważne jest szczepienie dzieci przeciwko wirusowi WZW typu B. Przeprowadzone przez specjalistów badania dowodzą, że aż 80-100 procent zaszczepionych (zgodnie z zaleceniami) dzieci nigdy nie zachoruje na żółtaczkę wszczepienną.

Pierwszą dawkę szczepionki podaje się wszystkim noworodkom w ciągu 24 godzin od urodzenia (mądrzy lekarze mówią, że to jest zbyt wcześnie). Cały cykl obejmuje 3 dawki. Wyjątkiem są wcześniaki (z masą urodzeniową niższą niż 2000g) i one powinny otrzymać dodatkową, czwartą dawkę.

Nie ma wątpliwości, że szczepienia są niezwykle istotne w profilaktyce wirusowego zakażenia wątroby typu B i akcje takie jak „Żółty Tydzień” są doskonałą inicjatywą. Szkoda tylko, że inicjator akcji zabrał pacjentom dostęp do Engerix ® B, a tym samym wprowadził wiele wątpliwości i obaw wśród osób dbających o swój stan zdrowia!

Tagi: , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.