MENU
Lekarz przeprowadza zabieg gastroskopii na pacjentce, która znajduje się w sedacji. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 17378 Przygotowania do badań diagnostycznych

Przygotowanie do badania – GASTROSKOPIA

Ocena: 4.6/5.0

Przygotowanie do badania – GASTROSKOPIA

Gastroskopia jest badaniem wykonywanym przez lekarzy internistów i chirurgów. Jest to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka i dwunastnicy), przeprowadzane przy użyciu endoskopu, tj. przyrządu pozwalającego na zajrzenie do wnętrza badanego narządu. W przypadku badania żołądka przyrząd taki nazywamy gastroskopem.

CZEMU SŁUŻY BADANIE GASTROSKOPII?

Lekarz, po wprowadzeniu gastroskopu do przewodu pokarmowego, dokładnie ogląda kolejno: przełyk, wpust (połączenie przełyku i żołądka), cały żołądek, odźwiernik (połączenie żołądka i dwunastnicy) oraz dwunastnicę. Ocenia wygląd błony śluzowej, elastyczność ścian, zwraca uwagę na obecność owrzodzeń, nadżerek, polipów, guzów, uchyłków, przepukliny, zwężeń, zniekształceń itp. Niekiedy znajduje i wydobywa ciała obce, m.in. nie rozpuszczone tabletki, pestki, bezoary (nie strawione, zbite w kulę resztki produktów roślinnych – w Polsce rzadko spotykane) bądź przypadkowo lub specjalnie połknięte przedmioty, takie jak: gwoździe, żyletki, pierścionki itp. Może również usunąć pozostałe po zabiegu operacyjnym żołądka nici chirurgiczne lub ość wbitą w ścianę przełyku.

Najważniejszą zaletą gastroskopii jest to, że lekarz może zobaczyć prawie w całości powierzchnię przełyku, żołądka i dwunastnicy, pobrać wycinki, jak również obserwować zmiany zachodzące w badanych narządach. Wycinki uzyskuje się za pomocą malutkich kleszczyków, które skubiąc powierzchnię błony śluzowej, pobierają niewielkie (wielkości ziarenka ryżu) próbki do oceny pod mikroskopem. Zabieg ten jest dla pacjenta prawie niebolesny, a błona śluzowa żołądka szybko się regeneruje. Dzięki badaniu wycinka pobranego podczas gastroskopii u wielu ludzi wykryto dostatecznie wcześnie zmiany nowotworowe, które można było zoperować.

W trakcie badania można również tamować krwawienia z wrzodów, naczyń i nadżerek – umożliwia to uniknięcie ryzykownego i obciążającego zabiegu chirurgicznego. Można także usunąć polip osiadły w żołądku, wprowadzając do kanału biopsyjnego giętką drucianą pętlę, którą zarzuca się jak lasso na wystający polip. Po uchwyceniu szypuły polipa tuż przy podstawie przepuszcza się przez pętlę prąd diatermiczny, powodując odcięcie polipa, a jednocześnie zapobiegając nadmiernemu krwawieniu. Zabieg ten jest bezbolesny i – jeśli przebiegał prawidłowo – pacjent może iść do domu.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA GASTROSKOPII

Wskazania do wykonania gastroskopii są więc bardzo szerokie od bólów w nadbrzuszu mogących sugerować powstałe w początkowym odcinku przewodu pokarmowego nieprawidłowości do diagnostyki i monitorowania leczenia choroby wrzodowej, nowotworowej i krwawień.

Przeciwwskazania

Gastroskopia jest badaniem inwazyjnym, tzn. takim, w którym narusza się ciągłość tkanek i wykonuje pewne zabiegi w organizmie człowieka. W związku z tym zawsze istnieje możliwość powikłań, choć ich liczba zmniejsza się z każdym rokiem ze względu na coraz lepszy sprzęt i coraz większe umiejętności badających lekarzy.

Pracownia Gastroskopii ETER-MED używa bardzo nowoczesnego sprzętu firmy Pentax, zaś same gastroskopy po każdym użyciu są poddawane automatycznemu myciu w zaawansowanych technologicznie myjkach.

PRZYGOTOWANIA DO BADANIA GASTROSKOPII

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

  1. Badanie zostanie wykonane przy znieczuleniu miejscowym (zostanie znieczulona tylnia ściana gardła)
  2. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografia itp. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
  3. b) Osoby przyjmujące leki na żołądek ( Polprazol, Controloc  i inne) powinny odstawić te leki na 14 dni przed badaniem.
  4. a)  Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi takie jak: – Acenocumarol, Sintrom, Ticlid powinny odstawić je TYLKO za zgodą lekarza prowadzącego, lekarz w zamian powinien przepisać heparynę drobnocząsteczkową – Aspiryna, Acard, Acesan itp. Pacjent może odstawić sam na 7 dni przed badaniem.
  5. Osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego ośrodka.
  6. Jeżeli badanie odbędzie się do południa, w dniu badania, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych – na śniadanie należy zjeść kisiel lub galaretkę, popijając słabą herbatą lub wodą. Później do czasu badania pozostać na czczo.
  7. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
  8. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób           przygotowywania do badania.
  9. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
  10. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.

DO PRZYJĘCIA PROSIMY ZGŁOSIĆ SIĘ Z WYMIENIONYMI DOKUMENTAMI:

Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu osobistego inny dokument tożsamości

zawierający PESEL pacjenta).

OPIS BADANIA

W pracowni gastroskopii badanemu, na jego wyraźne życzenie, znieczula się gardło aerozolem lignokainowym i prosi o położenie na lewym boku na stole endoskopowym, opierając głowę na niewielkiej poduszce tak, aby leżała ona w osi długiej ciała. Między zęby wkładany jest plastikowy ustnik chroniący gastroskop przed przypadkowym przegryzieniem. Następnie lekarz wprowadza końcówkę gastroskopu ponad językiem do gardła i prosi badanego do wykonania odruchu połykania, który umożliwia wsunięcie go do przełyku. Zadaniem badanego jest w tym momencie tylko spokojne leżenie i miarowe oddychanie. Nie należy się przejmować odruchami wymiotnymi, odbijaniem i wypływającą z ust śliną- jest to normalne zjawisko. Po wykonanej gastroskopii badany powinien odpocząć sobie kilka minut w poczekalni i następnie może udać się do domu. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio po badaniu, ponieważ gardło jest jeszcze znieczulone i nie w pełni kontrolować można odruch połykania. Stan taki mija zwykle po około 30 minutach. W przypadku, gdy pobierane są wycinki do badań należy się stosować do zaleceń lekarza.

WYNIKI BADANIA

Opis badania endoskopowego otrzymuje się w chwilę po zabiegu. Lekarz ustala też dalsze zalecenia, co do postępowania. Po gastroskopii pacjent przez godzinę powinien nie jeść i nie pić, ponieważ ma znieczulone gardło i może się zakrztusić.

 Druki do pobrania:

sklep_badamysie

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.