MENU
Komar żywiący się krwią człowieka. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 4080 Inne

Jak odstraszyć uporczywe komary? Poznaj naturalne metody!

Ocena: 4.8/5.0

Jak odstraszyć uporczywe komary? Poznaj naturalne metody!

Sezon na komary trwa, a w tym roku wiele osób zauważa znaczną różnicę w ich aktywności. Komarów jest więcej, są praktycznie wszędzie i cały czas atakują – już nie tylko wieczorami, ale też w ciągu dnia. Winne jest temu globalne ocieplenie i chłodna, deszczowa wiosna, która stworzyła idealne warunki do wylegania się owadów.

Ludzi atakują samice komara – komarzyce, które do złożenia jaj potrzebują dużej ilości białka, zawartego w krwi. Swoich ofiar szukają tak długo, aż ich odwłok będzie wypełniony krwią do objętości 1-2 milimetrów sześciennych. Dopiero wtedy składają jaja, z których rozwiną się larwy.

Najczęstszymi spośród 47 gatunków komarów występujących w Polsce są widliszek i komar brzęczący. Nie przenoszą one chorób zakaźnych, ale są bardzo dokuczliwe, a rozdrapywanie swędzących bąbli po ich ukąszeniu, może doprowadzić do zakażeń skóry. Ponadto ukłucie komarzycy wiąże się z wprowadzeniem w skórę wydzielin ślinowych, które niejednokrotnie podrażniają skórę, doprowadzają do powstawania swędzących bąbli  i mogą wywołać reakcje alergiczne.

Komar wkłuwający się w ludzką skórę w celu pożywienia. /Źródło: 123rf.comŻeby móc skutecznie odstraszyć komary, trzeba wiedzieć co je przyciąga i kogo najczęściej wybierają na ofiarę.

Komarzyce przyciąga: wilgoć, ciepło,  dwutlenek węgla (wydzielany podczas oddychania), kwas mlekowy, zapach owoców i niektórych kwiatów, zapach potu, perfumy (niektóre zapachy), podwyższona temperatura ciała.

Kogo najczęściej atakują komarzyce?

  • Osoby otyłe, które mocniej się pocą,
  • Osoby wysokie,
  • Kobiety w ciąży (ich temperatura jest zazwyczaj lekko podwyższona, a ciało wydziela o 21 procent więcej dwutlenku węgla),
  • Sportowców – wysiłek fizyczny zwiększa gromadzenie kwasu mlekowego i podnosi temperaturę organizmu,
  • Osoby pijące alkohol, zwłaszcza piwo – osoby te mocniej się pocą, a alkohol podwyższa temperaturę ciała,
  • Osoby mające grupę krwi „0” – amerykański naukowcy przeprowadzili badania, które dowiodły, że komary dwukrotnie częściej gryzą osoby z grupą krwi „0”, niż te z grupą krwi „A”. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ponad 80% populacji wydziela przez skórę sygnał chemiczny zdradzający ich grupę krwi,
  • Osoby mające na sobie czarne, niebieskie lub czerwone ubrania – dowiódł tego naukowiec James Day, entomolog medyczny.

Sklepowe preparaty odstraszające komary są groźne dla zdrowia!

Wielokrotnie w mediach poruszany był temat szkodliwości sklepowych środków odstraszających komary. Pomimo tego, że niebezpieczne działanie substancji zawartych w części z tych preparatów, a w szczególności DEET, zostało udowodnione, to nadal cieszą się one bardzo dużą popularnością. DEET jest substancją, która była wykorzystywana podczas II Wojny Światowej i w Wietnamie wykazując działanie biobójcze. Pomimo tego, że doskonale odstrasza komary (skuteczność około 75%) to równie mocno wpływa na organizm człowieka. Udowodniono, że preparaty zawierające DEET  mogą podrażniać oczy i skórę, mogą działać toksycznie na układ nerwowy, mogą wpływać na pracę układu rozrodczego, oddechowego, a także mogą wywoływać  bóle głowy, zmęczenie, a nawet utratę pamięci.

Nie należy ich stosować przede wszystkim u kobiet w ciąży, noworodków, niemowląt i dzieci do 12 roku życia. Również osoby dorosłe powinny zastąpić DEET preparatami, które są bezpieczne dla zdrowia, naturalne i można je wykonać samemu w domu.

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów

Po pierwsze warto zadbać oto, aby nie wpuścić komarów do mieszkania. Pomocne w tym celu będą siatki rozciągane w oknach i moskitiery. Warto też zrezygnować z zakładania czarnych, niebieskich i czerwonych ubrań, szczególnie kiedy wychodzimy z domu po zmroku.

Rośliny odstraszające owady

Na oknach można postawić rośliny, których zapach będzie odstraszał komary. Jedną z najpopularniejszych roślin, której zapachu komary nie znoszą  jest kocimiętka. Mało kto wie, że jest ona dziesięciokrotnie skuteczniejsza niż popularne preparaty dostępne w sklepach, a swoje działanie zawdzięcza zawartości olejku o nazwie neptalakton.  Rośliną, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na parapecie jest bazylia. Jest często wykorzystywana w kuchni do przyprawiania i dekorowania różnych potraw, a jak się okazuje jej zapach również doskonalone odstrasza komary. Podobne działanie jak bazylia wykazują liście pomidorów. Tak samo jest z miętą, od której komary trzymają się z daleka. Owady te nie lubią też aromatu pelargonii, trawy cytrynowej, cebuli, czosnku, mirtu i komarzycy (plektrantus), kopru włoskiego i lawendy.

Olejki eteryczne, których zapachu nie lubią komary

  • Cytrynowy,
  • Migdałowy,
  • Waniliowy,
  • Eukaliptusowy,
  • Komar żywiący się krwią człowieka. /Źródło: 123rf.comSosnowy,
  • Kokosowy,
  • Cynamonowy.

Olejki te można bezpośrednio wetrzeć w skórę, bądź przygotować specjalny preparat czy mieszankę z olejkami odstraszającą komary.

Jak stworzyć naturalne preparaty przeciw komarom?

Zamiast kupować niebezpieczne dla zdrowia preparaty odstraszające komary, warto samemu  przygotować środek, który je przygoni. Wbrew pozorom wykonanie domowego odstraszacza wcale nie jest trudne, a niejednokrotnie wykazuje dużo skuteczniejsze działanie, niż środka sklepowego.

Liście do smarowania ciała

Liście wybranej rośliny (np. mięty, bazylii, trawy cytrynowej, pomidorów) wystarczy zgnieść w moździerzu, a następnie posmarować nimi odkryte części ciała.

Olejek przeciw komarom

Żeby przygotować skuteczny preparat odstraszający owady, należy połączyć wybrane olejki eteryczne z olejem bazowym, np. olejem rzepakowym, słonecznikowym, jojoba, z pestek winogron czy oliwą z oliwek. Ponieważ różne komary lubią różne zapachy, warto połączyć ze sobą kilka olejków zapachowych.  Proporcje w jakich należy łączyć składniki to: 20 kropli olejku eterycznego na 2 łyżki oleju bazowego. Jeśli zależy nam przygotowaniu większej ilości preparatu, należy wymieszać odpowiednio 100 kropli olejków eterycznych z 100 ml oleju bazowego. Olejki eteryczne można dowolnie łączyć. Zapach eukaliptusa, goździka i trawy cytrynowej odstraszy niejednego owada. Przygotowany olejek należy nakładać na odsłonięte powierzchnie skóry, ponawiając smarowanie co 1-2 godziny.

Spray odstraszający komary – z alkoholem

Do szklanej buteleczki z atomizerem należy wlać 100 ml wódki, a następnie stopowo dodawać do niej 50-100 kropli olejków eterycznych (najlepiej jest połączyć kilka zapachów). Całość należy wstrząsnąć i po wymieszaniu preparat jest gotowy do użytku. Sprayem psikamy ubrania i odsłonięte okolice ciała.

Spray odstraszający komary – bez alkoholu

Do szklanej buteleczki z atomizerem należy wlać 100 ml wody i około 30 kropli olejków eterycznych. Po wymieszaniu, preparat jest gotowy do życia.  Można nim psikać ciało, ubranie, pościel, zasłony, dywany, meble tapicerowane.

Zarówno przed użyciem środka z alkoholem, jak i tego na bazie wody – przed każdym użyciem należy dobrze wstrząsnąć buteleczkę, aby olejki się wymieszały.

Preparat odstraszający komary – na bazie octu

3 liście orzecha włoskiego należy dobrze wymyć, osuszyć, a następnie drobno posiekać. Następnie liście zalewamy 200 ml octu jabłkowego i gotujemy w garnuszku przez 10 minut. Po przecedzeniu i przestudzeniu, mikstura jest gotowa do użycia. Powstałym preparatem smarujemy odkryte części ciała. Ocet jabłkowy można zastąpić octem spirytusowym.

Preparat na bazie oleju kokosowego

Olejek kokosowy w fiolce, obok młodych kokosów. /Źródło: 123rf.comDo 75 ml (około 5 łyżek) płynnego oleju kokosowego należy dodać 1 łyżkę soku z aloesu, 5 kropli olejki goździkowego, 5 kropli olejku miętowego, 5 kropli geranium. Po wymieszaniu składników preparat jest gotowy do użycia. Służy przede wszystkim do smarowania odsłoniętych części ciała.

Ziołowy preparat przeciw komarom

4 łyżki suszonych ziół – goździków, mięty i lawendy należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie całość gotować pod przykryciem przez 4-5 minut, na małym ogniu. Po przestudzeniu do mieszanki dodajemy pół szklanki alkoholu (minimum 70%) i gotowy preparat przelewamy do butelki z atomizerem. Przechowujemy go w lodówce. Powstałym płynem pryskamy odsłonięte części ciała, zasłony, wózek dziecięcy, ubrania.

Preparat na komary z piołunu

Do naczynia termoizolacyjnego (np. termosu) wsypujemy 2 łyżki rozdrobionych liści piołunu i zalewamy je 0,75 litra wrzącej wody.  Możemy też użyć korzeni piołunu – w tym przypadku szklankę pokrojonych korzeni, zalewamy 1,5 litra wrzątku. Po 30-45 minutach przecedzamy mieszankę i przelewamy do butelki z rozpylaczem. Powstałym sprayem opryskujemy ciało, włosy, ubrania.

„Gąbka zapachowa”  do wnętrz

Nową, nieużywaną gąbkę należy nasączyć wybranymi olejkami eterycznymi, np. cytrynowym, eukaliptusowym, lawendowym, miętowym), a następnie umieścić w słoiku i zamknąć na 24 godziny. Po tym czasie można uchylić wieczko słoika, a powstały zapach unosząc się w powietrzu, będzie odstraszał komary.

Tagi: , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.