MENU
Lekarka osłuchuje stetoskopem młodego mężczyznę, w celu diagnostyki i leczenia. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2623 Badania laboratoryjne blisko Ciebie

Młodzi mężczyźni również chorują, a badania profilaktyczne mogą uratować życie!

Ocena: 4.8/5.0

Młodzi mężczyźni również chorują, a badania profilaktyczne mogą uratować życie!

Najbardziej dbającą o swoje zdrowie grupą społeczeństwa niewątpliwie są kobiety. Niejedne badania udowodniły, że statystyczni mężczyźni do lekarza idą dopiero wtedy, kiedy już bardzo źle się czują albo coś złego się wydarzy. O profilaktyce nawet nie myślą.  A grupą mężczyzn, która najrzadziej wykonuje badania laboratoryjne są młodzi mężczyźni, po 20 roku życia.

Nie należy jednak zapominać, że zarówno kobiety, jak mężczyźni, w każdym wieku – są tylko ludźmi, których organizmy zużywają się z biegiem lat. Rzeczywiście na zachorowania bardziej narażenie są starsi panowie, jednak to nie oznacza, że choroba może się rozwinąć u młodego mężczyzny. Jak się okazuje, choroby cywilizacyjne bardzo często dotykają mężczyzn jeszcze przed 30 rokiem życia. A ponieważ „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, to nawet osoby po 20 roku życia powinny kontrolować swój stan zdrowia i wybrać się na badania profilaktyczne.

Młodzi i często zabiegani mężczyźni, którzy ukończyli 20 rok życia i stale narzekają na brak czasu – wcale nie muszą go tak dużo przeznaczać na badania. Jak się okazuje, nie mają ich tak wiele do wykonania! Większość z nich można zrobić w jeden dzień, szczególnie jeśli kupi się je w pakiecie.

Na stronie badamysie.pl można zakupić specjalny pakiet badań przygotowany z myślą o mężczyznach, którzy skończyli 20 lat i chcą skontrolować swój stan zdrowia.

Pakiet mężczyzna 20+ zawiera badania takie jak: morfologia krwi z automatycznym rozmazem, OB,  glukoza,  ALAT, kreatynina, badanie ogólne moczu, TSH, witamina D3 (0,25 OH), magnez.

Badania można wykonać również oddzielne, uzupełniając je np. o dodatkowe parametry.

Zdrowy mężczyzna, który ukończył  20 rok życia powinien wykonać:

Morfologię krwi z automatycznym rozmazem oraz OB, które umożliwiają m.in. wykrycie stanów zapalnych, infekcji, anemii, zbyt małej ilości płytek krwi, a także nowotworów hematologicznych.

Badanie poziomu glukozy we krwi, które umożliwia wykrycie nietolerancji glukozy, cukrzycy, patologicznego poziomu glukozy we krwi.

ALAT, czyli jeden z enzymów wątrobowych, który umożliwia rozpoznanie np. wirusów zapalenia wątroby, żółtaczki, mononukleozy, celiakii, zapalenia dróg żółciowych.

Badanie stężenia kreatyniny pozwala ocenić stan nerek, rozpoznać ostra i przewlekłą niewydolność nerek, uszkodzenia miąższu nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek.

Badanie ogólne moczu pokazuje nieprawidłowości związane z pracą nerek i schorzenia układu moczowo-płciowego.

TSH to badanie pozwalające na ocenę pracy tarczycy. Umożliwia rozpoznanie raka tarczycy (zazwyczaj w rozwiniętym już stadium), nadczynności tarczycy czy niedoczynności tarczycy.

Badanie poziomu witaminy D3 umożliwia m.in.  rozpoznanie zaburzeń czynności przytarczyc, chorób nerek, jak również chłoniaków. Ponadto badanie wykonuje się u mężczyzn, którzy wymagają suplementacji witaminy D, wapnia, fosforu lub magnezu.

Badanie poziomu magnezu umożliwia rozpoznanie chorób nerek, cukrzycy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Wykonuje się je w celu wyjaśnienia przyczyn apatii, zmęczenia, senności, drętwienia kończyn czy nadciśnienia.

USG jamy brzusznej umożliwia ocenę narządów wewnętrznych, wykrycie guzów, płynów czy anomalii w ich budowie. Mężczyźni mogą wykonać USG jamy brzusznej połączone z oceną prostaty. Badanie to wykonuje się przede wszystkim pod kątem przerostu gruczołu krokowego, czyli prostaty.

USG jąder wykonywane jest przy podejrzeniu nowotworów, torbieli, wodniaków czy żylaków powrózka nasiennego. Umożliwia również rozpoznanie nieprawidłowości w budowie oraz wielkości jąder i najądrzy. Nawet młodzi mężczyźni powinni pamiętać a samobadaniu jąder.

Poza badaniami, warto pamiętać o specjalistycznych konsultacjach lekarskich, m.in. u okulisty i stomatologa.

Tagi: , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.