MENU
Kobieta w średnim wieku uśmiecha się. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2571 O chorobach

Menopauza – dowiedz się, jak rozpoznać okres przekwitania!

Ocena: 4.8/5.0

Menopauza – dowiedz się, jak rozpoznać okres przekwitania!

Menopauza, nazywana również klimakterium lub przekwitaniem jest naturalnym okresem w życiu każdej kobiety, który cechuje zaprzestanie miesiączkowania, a tym samym koniec możliwości zajścia w ciążę. Pojawia się w różnym wieku, ale średnia przypada około 45-55 roku życia.

Okres menopauzy można podzielić na trzy etapy:

  • Premenopauzalny – okres, w którym organizm przygotowuje się do zmian hormonalnych. Objawy mogą wystąpić długo przed menopauzą, nawet około 30-35 roku życia.
  • Okołomenopauzalny – okres, w którym występuje ostatnia miesiączka
  • Postmenopauzalny – okres po około roku od ostatniej miesiączki, kiedy jajniki całkowicie zaprzestają wytwarzania jajeczek. To czas charakteryzujący się ustabilizowaniem pracy i czynności narządów ciała.

Szczęśliwa kobieta w średnim wieku. /Źródło: 123rf.comSymptomy przekwitania u każdej kobiety są inne i mogą być one uzależnione od miejsca zamieszkania, miejsca pochodzenia, sytuacji materialnej, statusu społecznego czy chorób towarzyszących. Jest jednak duża grupa objawów, które są charakterystyczne dla menopauzy i mogą dotknąć dużej grupy kobiet.

Objawy menopauzy

Pierwszymi objawami, które świadczą o zbliżającej się menopauzie są zaburzenia miesiączkowania. Oznacza to, że miesiączka może się pojawiać nieregularnie, może trwać dłużej, bądź krócej, ale też może być bardziej lub mniej obfita niż dotychczas. Spowodowane jest to obniżonym poziomem estrogenów, co wywołuje również zmniejszenie śluzu szyjkowego, a tym samym suchość pochwy. Efektem tego może być dyskomfort, a czasem także ból podczas współżycia,  podrażnienia błony śluzowej, świąd pochwy i pojawiające się infekcje intymne. Kobiety narzekają również na zmniejszone libido.

Sprawdź poziom estrogenów we krwi! 

Objawami charakteryzującymi menopauzę są również nagłe uderzenia gorąca, które mogą trwać od kilku sekund, nawet do kilku minut. Uczucie gorąca pojawia się najczęściej w klatce piersiowej, na twarzy i na szyi.

Uderzenia gorąca wiążą się również z nadmierną potliwością, która jest wynikiem oddziaływania hormonów na termoregulację organizmu. Kobiety zmagają się z tzw. potliwością zlewną, która występuje głównie wieczorami  oraz w nocy i pojawia się nawet kilka lat przed menopauzą. Istotny jest też fakt, że nadmierna potliwość może wystąpić pod wpływem stresu lub diety.

Kolejnymi charakterystycznymi objawami klimakterium są: budzenie się w nocy, bezsenność, zaburzenia snu, niekiedy również nocne lęki, zaburzenia nastroju, rozdrażnienie, płaczliwość, lęk przed nową sytuacją. Objawy te są spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej i mogą utrzymywać się nawet do dwóch lat. Ich efektem jest ciągłe niewysypianie się.

Kobiety przechodzące menopauzę mogą doświadczyć uczucia kołatania serca i zaburzeń rytmu serca. Mogą mieć wrażenie, że serce zbyt mocno i zbyt szybko uderza. Bez względu na to jaka jest przyczyna zaburzeń pracy serca, taki stan powinien zostać skonsultowany z kardiologiem. Objawy ze strony serca  mogą świadczyć nie tylko o klimakterium, ale też o chorobie, którą mogą wykluczyć lub potwierdzić badania kardiologiczne.

W okresie przekwitania mogą się pojawić problemy z trzymaniem moczu, bądź problem ze zbyt częstym oddawaniem moczu. Warto wtedy wykonać: badanie ogólne moczu i posiew moczu. Kłopot z nietrzymaniem moczu jest wynikiem m.in.: obniżenia stężenia estrogenów, spadkiem elastyczności cewki moczowej, spadkiem napięcia mięśni czy zwiększeniem aktywności mięśnia wypieracza. Bardziej narażone na wystąpienie tej dolegliwości są kobiety, które przeszły operacje ginekologiczne, częściej rodziły, zmagają się z zaparciami czy przewlekłym kaszlem.

Problemem, na który skarżą się kobiety w okresie menopauzy jest nieuzasadnione przybieranie na wadze. Pomimo prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia wiele Pań bezpodstawnie tyje, co może być również przyczyną depresji. Zaburzenia gospodarki hormonalnej, a przede wszystkim hormonów płciowych produkowanych przez jajniki (estrogeny, progesteron, folikulotropina, luteotropina) przyspieszają proces przemiany materii, ułatwiają rozkład tłuszczów oraz węglowodanów, chronią przed odkładaniem się tkanki tłuszczowej na brzuchu. W okresie klimakterium

Kobieta w średnim wieku uśmiecha się. /Źródło: 123rf.comzmniejsza się stężenie tych hormonów we krwi, za to wyższy jest poziom androgenów sprzyjających magazynowaniu się tkanki tłuszczowej w okolicy kobiecej talii.

Kontroluj stężenie hormonów kobiecych!

Menopauzę cechują również inne zmiany w organizmie, wśród których można wyróżnić:  czerwienienie się skóry czy pojawienie się rumienia – warto wtedy skonsultować się z dermatologiem. Pogorszeniu mogą ulec również włosy i paznokcie, a skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna i łatwiej się marszczy.

Klimakterium cechują również dolegliwości bólowe. Mogą to być bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle kości. Jednym z problemów kobiet po menopauzie jest też osteoporoza, do której dochodzi na skutek obniżenia stężenia hormonów mających wpływ na gęstość kości.

Badania laboratoryjne ułatwiające rozpoznanie menopauzy

Powyższe objawy mogą świadczyć o menopauzie, ale mogą być również symptomem poważnej dolegliwości, bądź choroby. Żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę czy przekwitanie warto wykonać w tym celu badania laboratoryjne:

Na badamysie.pl można zakupić gotowe pakiety badań skomponowane specjalnie dla kobiet. Mogą to być:

Tagi: ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.