MENU

Wyświetleń: 4207 O badaniach laboratoryjnych

Kropla krwi wkrótce wystarczy, aby zdiagnozować większość rodzajów raka.

Ocena: 4.5/5.0

badania_na_raka

Diagnozowanie raka za pomocą kropli krwi

Kropla krwi wkrótce wystarczy, aby zdiagnozować większość rodzajów raka.

Dopracowanie tej metody naukowcom zajmie maksymalnie 3 lata.

Naukowcy z VUMC Cancer Center Amsterdam opracowali przełomową metodę, która może wykrywać różne rodzaje nowotworów we wczesnym etapie na podstawie badania tylko jednej kropli krwi.

Obecne metody wykrywania raka zwykle polegają na skanowaniu i biopsji tkanek, które są czasochłonne, trudne i często drogie. Na przykład tomografia komputerowa może wykryć tylko guzy, które są już zwykle w zaawansowanym stadium. Zdolność do wykrywania raka z krwi jest główną zaletą dla wczesnej diagnozy oraz wykrywania komórek nowotworowych.

Tom Würdinger, główny naukowiec i jego zespół odkryli, że trombocyty lub płytki krwi u chorych na raka zawierają unikalne oznaczenia białka RNA , co pomaga wykonywać instrukcje „blueprint DNA”. Płytki krwi są odpowiedzialne za prawidłowe krzepnięcie krwi, ale ostatnie badania pokazują, że płytki krwi również odgrywają ważną rolę w rozwoju nowotworów i przerzutów raka. Płytki krwi pacjentów z rakiem komórek RNA zawierają unikalne wzory, co sprawia, że możliwe jest rozróżnienie osób zdrowych i osób mających raka z prawdopodobieństwem 96%, dla większości rodzajów nowotworów.

Naukowcy przebadali próbki krwi od ponad 200 chorych na nowotwory, które miały różne diagnozy i prognozy i byli w stanie określić nie tylko obecność komórek nowotworowych, ale także jaki rodzaj raka mieli, z określeniem części ciała, do których pojawił się przerzut. Na 6 różnych typach nowotworów (rak trzustki, rak jelita grubego, glejaka, rak sutka, wątroby, dróg żółciowych oraz niedrobnokomórkowy rak płuc), przy czym źródło pierwotnego guza odpowiednio określono z dokładnością do 71%. Profile płytek krwi mogą również pomóc określić, jaki rodzaj terapii byłby najbardziej skuteczny i mógłby także pomóc w monitorowaniu skuteczności leczenia. Chociaż ta metoda jest jeszcze we wczesnej fazie eksperymentalnej, oczekuje się, że ten zespół naukowców w ciągu trzech lat opracuje szybkie i tanie badania krwi dla publicznego użytku.

Portal BadamySie.pl zapowiada wprowadzenie tego badania do swojej oferty tak szybko jak to będzie tylko możliwe.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Cancer Cell  pod tytułem:  “RNA-Seq of Tumor-Educated Platelets Enables Blood-Based Pan-Cancer, Multiclass, and Molecular Pathway Cancer Diagnostics”.

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.