MENU
Młoda uśmiechnięta kobieta jest zadowolona z przeprowadzanej konsultacji lekarskiej. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 9307 Badania laboratoryjne blisko Ciebie, Zagadnienia kobiece

Jakie badania profilaktyczne powinna zrobić dziewczyna po 20 roku życia?

Ocena: 5.0/5.0

Jakie badania profilaktyczne powinna zrobić dziewczyna po 20 roku życia?

Młoda uśmiechnięta kobieta jest zadowolona z przeprowadzanej konsultacji lekarskiej. /Źródło: 123rf.comBadanie profilaktyczne są niezwykle ważne zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn – w każdym wieku. Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoznana jest choroba, tym łatwiej jest ją wyleczyć. Osoby starsze częściej myślą o swoim zdrowiu i częściej decydują się na różnorodne badania profilaktyczne. Zdecydowanie rzadziej rutynowym kontrolom zdrowia poddają się osoby młode. A zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać niż leczyć”  warto zapoznać się z kalendarzem badań profilaktycznych i regularnie kontrolować swój stan zdrowia.

Na badanie profilaktyczne nigdy nie jest za wcześnie. Tak jak rodzice wykonują co jakiś czas badania swoim dzieciom, tak jak dbają o siebie i kontrolują swoje zdrowie osoby zmagające się z różnymi schorzeniami – tak samo powinny o sobie pomyśleć młode kobiety. Już dla dziewczyn, które ukończyły 20 rok życia, zostały wymienione badania, o których każda, nawet tak młoda kobieta powinna pamiętać!

Badania laboratoryjne, które powinny wykonywać kobiety po 20 roku życia!

  • Morfologia krwi z automatycznym rozmazem, jest to badanie najczęściej stanowiące podstawę oceny stanu zdrowia pacjenta. Tego rodzaju analiza pozwala na jakościową i ilościową ocenę komórek krążących we krwi : erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Dzięki automatycznemu rozmazowi , dodatkowo zobrazowane zostaje przynajmniej 5 typów leukocytów. Nieprawidłowy wynik badania może świadczyć m.in. o infekcji, niedokrwistości, zapaleniu, zakażeniu czy alergii.

Dowiedz się więcej – czym jest morfologia i jak się do niej przygotować!

  • OB, czyli Odczyn Biernackiego, jest badaniem podczas którego określa się szybkość opadania czerwonych krwinek. Podwyższone stężenie OB może świadczyć np. o obecności stanu zapalnego, chorobach autoimmunologicznych, chorobach tarczycy, nowotworach, zawale , reumatoidalnym zapaleniu stawów, schorzeniach wątroby czy podwyższonym poziomie cholesterolu. Z kolei niskie OB może sugerować alergię, żółtaczkę, przewlekła niewydolność krążenia, nadkrwistość.
  • Badanie ogólne moczu jest również jednym z najczęściej zalecanych badań laboratoryjnych, gdyż dostarcza wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Pozwala na ocenę predyspozycji pacjenta do Młoda kobieta trzyma dłonie na podbrzuszu, pokazując, że boli ją pęcherz. /Źródło: 123rf.comtworzenia się kamieni, a także umożliwia rozpoznanie m.in.: żółtaczki, cukrzycy, chorób nerek, chorób wątroby, stanu zapalnego układu moczowego, nowotworu pęcherza, zakażeniu cewki moczowej, a nawet niewydolności serca.

Dowiedz się więcej o badaniu moczu!

Raz na trzy, cztery lata warto wykonać badanie stężenia cholesterolu we krwi. Jeśli jednak w rodzinie znajdują się osoby zmagające się z otyłością i podwyższonym cholesterolem – takie badanie powinno być wykonywane raz w roku.

  • Cholesterol LDL, to tzw. ”zły cholesterol” – badanie biochemiczne należące do profilu lipidowego.  Umożliwia wykrycie miażdżycy, zawału serca czy choroby wieńcowej.
  • Cholesterol HDL, czyli „dobry cholesterol”, podobnie jak LDL jest to badanie biochemiczne, umożliwiające rozpoznanie miażdżycy, chorób wątroby, udaru, zawału.
  • Kreatynina jest substancją, która powstaje w wyniku przemiany materii, głownie w mięśniach szkieletowych i służy do oceny przesączania kłębuszkowego. Ten związek organiczny występuje we krwi oraz w moczu, skąd jest wydalany. Podwyższony poziom kreatyniny może świadczyć  o chorobach nerek (np. ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek), zatruciu związkami organicznymi, bądź nieorganicznymi, jak również o przyjmowaniu niektórych leków, wstrząsie czy nadciśnieniu tętniczym.
  • Badanie TSH jest to oznaczenie poziomu tyreotropiny, czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Zbyt wysoki poziom TSH może świadczyć o niedoczynności tarczycy, zaś zbyt niski poziom tyreotropiny może sugerować o nadczynności tarczycy, niedoczynności przysadki mózgowej, a także o istniejącej chorobie Basedowa czy rozwoju wola guzkowego toksycznego.
  • Badanie poziomu glukozy jest oceną poziomu cukru we krwi. Wykonuje się je w celu ustalenia, czy poziom cukru mieści się w normie, jako jedno z podstawowych badań kobiet w ciąży, a także przy podejrzeniu iPacjent mierzy glukometrem poziom cukru we krwi z opuszki palca. /Źródło: 123rf.com monitorowaniu skuteczności leczenia hiperglikemii i hipoglikemii. Badanie glukozy umożliwia wykrycie nie tylko cukrzycy typu I, cukrzycy typu II, cukrzycy ciążowej, ale też zaburzeń w pracy nadnerczy, zaburzeń w pracy przysadki mózgowej, zaburzeń tolerancji glukozy, a nawet zapalenia czy nowotworu trzustki.
  • Badanie ALAT, czyli aminotransferaza alaninowa –  jest to próba oceniająca pracę wątroby.  Podwyższony lub obniżony  ALAT może świadczyć  m.in. o przewlekłym zapaleniu wątroby, ostrym zapaleniu wątroby, żółtaczce, marskości wątroby,  niewydolności krążenia, niedoborze tlenu w tkankach, zapaleniu dróg żółciowych, cholestazie,  guzach pierwotnych wątroby, chorobach tarczycy.
  • Badanie ferrytyny jest to analiza oceniająca stężenie białka, które odpowiada za gromadzenie się żelaza w organizmie. Zbyt duży poziom może sugerować np. stany zapalne organizmu, istniejące zakażenia, uszkodzenie śledziony, martwicę komórek wątroby, uszkodzenie komórek szpiku kostnego, a także przeładowanie żelazem czy reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Badanie poziomu witaminy D3Badania pokazują, że u 92% kobiet (próba 1500 osób) z Europy Środkowej i Północnej, poziom witaminy D jest zbyt niski (<20 ng/ml).Witamina D jest nazywana „eliksirem życia”, ponieważ chroni przed szeregiem chorób cywilizacyjnych oraz nowotworami. Podstawowym zadaniem witaminy D jest regulacja i kontrola stężenia wapnia i fosforu we krwi oraz wspomaganie pracy układu krążenia. Zbyt niski poziom witaminy D3 powoduje występowanie wielu chorób przewlekłych, mogą to być dolegliwości serca, schorzenia związane z pogorszeniem stanu kości oraz choroby autoimmunologiczne. Naukowcy z Uniwersytetu Ulster (Wielka Brytania) udowodnili, że niedostatek witaminy D jest przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego.Jeżeli suplementujemy witaminę D3 to musimy z żywności dostarczać witaminę K2 (kiszonki, sery). Witamina D3 i K2 działają synergicznie wraz z wapniem i magnezem. Szczególnie witamina D3 i K2 muszą iść ze sobą w parze, ponieważ działanie biologiczne K2 jest osłabione przez brak witaminy D3. Okazuje się, że niedobór witaminy K2 może być tak samo groźny jak D3, może powodować łamliwość kości, czy zaburzenia w układzie naczyniowym.

Na stronie Badamysie.pl można zakupić pakiet badań laboratoryjnych, który został stworzony z myślą o kobietach po 20 roku życia.  W skład pakietu wchodzą: morfologia z automatycznym rozmazem, badanie ogólne moczu, odczyn Biernackiego, kreatynina, TSH, glukoza, ALAT, ferrytyna.

Bardzo ważnymi badaniami, które powinna wykonać każda kobieta po 20 roku życia, są nie tylko badania laboratoryjne, ale także:

  • Konsultacja ginekologiczna z badaniem USG ginekologicznym zalecana jest wszystkim kobietom. Panie, które rozpoczęły współżycie powinny umawiać się na wizytę ginekologiczną raz w roku, a jeśli przyjmują tabletki antykoncepcyjne – raz na pół roku. Kobietom, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego zaleca się konsultację u ginekologa raz na dwa lata.

USG ginekologiczne, czyli transwaginalne pozwala na wykrycie zmian takich jak np. torbiele jajników, mięśniaki macicy, rak jajnika. Ultrasonografię przezpochwową wykonuje się także u kobiet we wczesnej ciąży, w przypadku ciąży pozamacicznej, czy kiedy istnieje ryzyko poronienia.

  • Cytologia – jest to wymaz z szyjki macicy, który często wykonywany jest podczas badania ginekologicznego. Umożliwia przede wszystkim wykrycie raka szyjki macicy, ale też w celu monitowania leczenia zachowawczego oraz operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy, oceny działania tabletek hormonalnych, ustalenia czasu trwania cyklu i terminu owulacji. Profilaktycznie cytologię należy wykonywać raz w roku.
  • Antygen CA125Kobieta trzyma się za pierś w celu samobadania. /Źródło: 123rf.com jest to marker nowotworowy pozwalający wykryć nie tylko raka jajnika, ale również nowotwór złośliwy piersi, nowotwór trzustki, raka przewodu pokarmowego, gruczolakoraka płuca, a także raka endometrium. Marker umożliwia zarówno rozpoznanie choroby, jak i monitorowanie skuteczności leczenia, wykrywanie nawrotów czy ustalenie rokowań. Badanie CA125 często wykonywane jest też w diagnostyce endometriozy. Należy wiedzieć, że podwyższony poziom antygenu nie musi świadczyć o poważnej chorobie. Może być też wynikiem m.in. stanu zapalnego, ciąży pozamacicznej, zapalenia płuc, chorób wątroby, niewydolności serca, zapalenia osierdzia, a nawet cukrzycy.
  • USG piersi – badanie ultrasonograficzne polega na emisji fal ultradźwiękowych, dzięki którym uwidocznione zostają tkanki wchodzące w skład piersi. USG umożliwia wykrycie nawet drobnych, kilkumilimetrowych zmian. Ultrasonografia piersi jest bezbolesna, nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna. Najlepiej jest ją zrobić po ukończeniu 20 roku życia, a następnie powtarzać  raz w roku. Warto również pamiętać o comiesięcznym samobadaniu piersi, które pozwala na wykrycie niepokojących zmian, takich jak guzki, włókniaki, tłuszczaki.

Dowiedz się jak wykonać samobadanie piersi!

Konsultacja okulistyczna, na którą należy umawiać się co 3 lata. Panie, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe, wizytę u okulisty powinny odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pamiętaj! Im wcześniej zostaną wykonane badania, im wcześniej zostanie zdiagnozowana choroba, tym większe są szanse na jej szybkie i pełne wyleczenie!

Lekarz wypełnia kwestionariusz wizyty, przed nim położony jest model żeńskiego układu rozrodczego. /Źródło: 123rf.com

Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma pieniędzy, żeby finansować badania profilaktyczne wszystkich zdrowych osób, dlatego nie powinniśmy liczyć na to, że lekarz pierwszego kontaktu, przepisze nam skierowania na tak ważne badania.

Z pomocą przychodzi sklep internetowy z usługami medycznymi Badamysie.pl, gdzie wystarczy zaznaczyć województwo, miejscowość, a następnie zakupić wybrane badania, pakiety z badaniami, bądź konsultacje lekarskie. Wszystkie formalność załatwiamy we własnym domu, przed monitorem komputera, szybko i sprawnie.

Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Szczecin, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Opole, Lublin, Gliwice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Opole, Jelenia Góra, Koszalin, Ostrołęka, Płock, Świecie, Przemyśl, Zabrze, Wodzisław Śląski, Radom, Otwock, Olsztyn, Aleksandrów, Płońsk, Łowicz, Bełchatów, Bełżyce, Chełm, Dąbrówka, Bogatynia, Bychawa, Białystok, Drzewica, Nowe Miasto Nad Pilicą, Działdowo, Garwolin, Głogów, Goleniów, Gorzyce, Iłża, Jelenia Góra, Koło, Kostrzyn, Kościan, Krzywiń, Kutno, Legionowo, Lesko, Lidzbark Welski, Łomża, Mińsk Mazowiecki, Nowy Sącz, Mielec, Malbork, Oborniki Śląskie, Poddębice, Przeworsk, Pułtusk, Raciąż, Racibórz, Rybnik, Sanok, Siedlce, Sierpc, Skórzewo, Sochaczew, Swarzędz, Szydłowiec, Tuchola, Wejherowo, Wysokie Mazowieckie, Wyszków, Ząbki, Zambrów, Żuromin, Żychlin, Kwidzyn, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Pruszcz Gdański, Jarosław, Reda, Rogowiec, Katowice, Częstochowa, Kielce, Jędrzejów, Pińczów, Zamość

Badania dla kobiet w miastach: Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Szczecin, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Opole, Lublin, Gliwice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Opole, Jelenia Góra, Koszalin, Ostrołęka, Płock, Świecie, Przemyśl, Zabrze, Wodzisław Śląski, Radom, Otwock, Olsztyn, Aleksandrów, Płońsk, Łowicz, Bełchatów, Bełżyce, Chełm, Dąbrówka, Bogatynia, Bychawa, Drzewica, Nowe Miasto Nad Pilicą, Działdowo, Garwolin, Głogów, Goleniów, Gorzyce, Iłża, Jelenia Góra, Koło, Kostrzyn, Kościan, Krzywiń, Kutno, Legionowo, Lesko, Lidzbark Welski, Łomża, Mińsk Mazowiecki, Nowy Sącz, Mielec, Malbork, Oborniki Śląskie, Poddębice, Przeworsk, Pułtusk, Raciąż, Racibórz, Rybnik, Sanok, Siedlce, Sierpc, Skórzewo, Sochaczew, Swarzędz, Szydłowiec, Tuchola, Wejherowo, Wysokie Mazowieckie, Wyszków, Ząbki, Zambrów, Żuromin, Żychlin, Kwidzyn, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Pruszcz Gdański, Jarosław, Reda, Rogowiec, Katowice, Częstochowa, Kielce, Jędrzejów, Pińczów, Zamość.

Tagi: , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.