MENU
Pusta sala szpitalna utrzymana w jasnej kolorystyce i w sterylnych warunkach. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 4071 Inne

Jak przygotować się do wizyty w szpitalu?

Ocena: 4.9/5.0

Pusta sala szpitalna utrzymana w jasnej kolorystyce i w sterylnych warunkach. /Źródło: 123rf.comJak przygotowanie powinno wyglądać u dorosłych?

Stres, negatywne emocje, które towarzyszą nam w przypadku pobytu w szpitalu to zupełnie normalne odczucie, dlatego by ograniczyć je do minimum dajemy krótką instrukcje odnośnie przygotowania się do tego dnia.

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić to przygotować niezbędne dokumenty, takie jak:

  •         skierowanie do szpitala,
  •         dowód osobisty lub paszport ,
  •         wszystkie posiadane przez nas dokumenty medyczne związane z   daną dolegliwością
  •         lista leków wraz z dawkami przyjmowania,
  •         dane zakładu pracy

Rzeczy osobiste, które warto zabrać ze sobą :

  •         dwie piżamy
  •         szlafrok,
  •         obuwie domowe (kapcie, klapki pod prysznic)
  •         przybory toaletowe (mydło, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów)
  •         ręcznik,
  •         sztućce (choć nie jest to konieczne)

Dla uprzyjemnienia czasu można również  zabrać:

  •         książki, krzyżówki, gazety,
  •         telefon komórkowy (tu warto pamiętać o ładowarce oraz o zasileniu konta),
  •         drobne pieniądze na telewizor.

Czarny stetoskop lekarski leżący na jasnym, szklanym blacie. /Źródło: 123rf.comPrzed pobytem w szpitalu dobrze jest poinformować odwiedzających o obowiązujących godzinach odwiedzin na oddziale, jest to zależne również od tego kiedy będziemy mieli zabieg/operację oraz jak będziemy się po nim czuli. Dla ułatwienia dokładnie powinniśmy przemyśleć kogo z rodziny chcielibyśmy upoważnić do wglądu do naszej dokumentacji medycznej oraz informacji na temat stanu zdrowia. Warto też pamiętać by rodzina skonsultowała się z lekarzem prowadzącym gdyby chciała przynosić posiłki do szpitala. Należy także pamiętać, aby nie zabierać ze sobą dużych sum pieniędzy oraz biżuterii. W przypadku zabiegu operacyjnego kobiety nie mogą mieć pomalowanych paznokci.

Jeśli będziesz poddawać się operacji, poproś lekarza aby wytłumaczył Ci na czym dokładnie będzie polegał zabieg oraz jakie konsekwencje może ponosić za sobą.

Zaszczep się!

WZW B, czyli szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby zmniejszy ryzyko zarażenia się groźnym wirusem. Wymagane jest podanie trzech dawek. Pamiętajcie, że jeśli mamy taką możliwość to warto jest to wcześniej zaplanować, np. ustalić daty kolejnych szczepień. Przed operacjami stosuje się także skrócone szczepienie dwuetapowe. Takie trzyetapowe szczepienia przed operacją nie zawsze są konieczne. Jeśli osoba była już szczepiona na żółtaczkę, bada się poziom przeciwciał anty-HBs.

Lekarka bada małe dziecko za pomocą stetoskopu. /Źródło: 123rf.comJak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

Pobyt w szpitalu to dla większości dzieci nowe doświadczenie, oddalenie od domu, bliskich oraz  codziennych zajęć. Szpital nigdy nie kojarzy się dobrze, dlatego ważne jest by rodzice pomogli im przejść przez to nieznane doświadczenie.

Przede wszystkim warto pamiętać, że jako rodzice musimy być opanowani, ponieważ poprzez własny niepokój możemy spotęgować lęk dziecka i wzbudzić niechęć choćby do personelu pracującego w szpitalu.

Na wstępie pamiętajmy o rzeczach dla dziecka, ale także dla siebie, ponieważ z pewnością jeden z rodziców zostanie w szpitalu.

Dla malucha obowiązkowe są:

– klapki, kapcie

– przybory toaletowe

-piżama,

-ulubiona maskotka/gra/książeczka/kocyk

Jeśli do szpitala udajemy się z małym dzieckiem zapakujmy zapas:

-pieluch,

-mleka,

-butelek i innych potrzebnych akcesoriów,

-witamin oraz leków, które dziecko przyjmuje

W przypadku dziecka starszego dla urozmaicenia czasu można zabrać gry, książki lub ulubione zabawki. Dla siebie zabierz podstawowe przybory toaletowe i ubrania na zmianę.

Gdy dziecko jest bardzo małe, należy skoncentrować się na własnym przygotowaniu do wizyty w szpitalu. Gdy rodzice czują się swobodnie, zazwyczaj ich dziecko to wyczuwa i reaguje w ten sam sposób.

Przygotowując dziecko do pobytu w szpitalu powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko listę rzeczy, które musimy wziąć ze sobą, ale również sposób w jaki poinformujemy dziecko, dzięki czemu będzie miało czas na zadawanie pytań i rozmowę o ewentualnych obawach.

Życzymy zdrowia!

Dodaj komentarz

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.