Francja, w trosce o zdrowie swoich obywateli, wprowadza całkowity zakaz dodawania do żywności E171 – substancji powszechnie stosowanej u nas!
Pomimo tego, że od dawna mówi się o szkodliwym działaniu tej substancji, to jak dotąd żaden kraj nie zdecydował się na taki krok, jak Francja. Od 1 stycznia 2020 będzie tam obowiązywał całkowity zakaz wprowadzania do obrotu żywności zawierającej E171, podczas gdy w Unii Europejskiej jest ona uznawana za substancję nieszkodliwą.
Dwutlenek tytanu – czym jest i gdzie go można znaleźć?
Dwutlenek tytanu to powszechnie stosowany biały, matowy, bezwonny proszek, który nadaje produktom jasnego koloru. Można go znaleźć zarówno w mydłach, kosmetykach, detergentach, jak i w produktach spożywczych. Występuje pod nazwami: dwutlenek tytanu, żelatyna tytanowa, biel tytanowa, E171, Titanium Dioxide czy CI 77891.
E171 często jest składnikiem:
- gum do żucia,
- słodyczy,
- lodów i deserów (np. galaretek),
- jogurtów,
- kaw ze śmietanką,
- jasnych sosów,
- sera mozzarella,
- past do zębów (jako środek wybielający),
- mydeł,
- środków wybielających,
- kremów i olejków z filtrem przeciwsłonecznym ( ma zdolność odbijania promieniowania UV),
- kosmetyków do makijażu (np. cieni, pudrów, podkładów),
- niektórych leków (np. przeciwbiegunkowych),
- suplementów diety,
- produktów w branży budowniczej (np. farb i lakierów).
Szkodliwe działanie dwutlenku tytanu
Unia Europejska uznaje tę substancję za nieszkodliwą, a produkty zawierające dwutlenek tytanu cały czas są dopuszczone do obrotu. Również w Polsce cały czas obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia, które sytuuje E171 w wykazie dozwolonych substancji dodawanych do żywności. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja we Francji, gdzie dwutlenek tytanu jest uznany za substancję toksyczną.
Francuscy naukowcy prowadząc eksperymenty zauważyli, że dwutlenek tytanu zwiększa ryzyko powstawania stanu zapalnego, przenika przez bariery ochronne organizmu, uszkadza struktury DNA i może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Badacze uważają, że regularne przyjmowanie dwutlenku tytanu prowadzi do uszkodzenia układu odpornościowego, a także nasila stany zapalne układu jelit, wątroby i płuc. Co więcej, również według naukowców z Turynu, składnik ten jest szkodliwy i sprzyja degradacji komórek nerwowych.
Jak możemy ograniczyć spożywanie E171?
Przede wszystkim powinniśmy czytać etykiety na produktach spożywczych oraz kosmetykach. Powinniśmy zrezygnować z produktów, których składnikiem jest: dwutlenek tytanu, żelatyna tytanowa, biel tytanowa, E171, Titanium Dioxide i CI 77891. Pomimo tego, że sklepowe półki wręcz uginają się od produktów zawierających tę substancję, to coraz częściej można znaleźć zdrową i ekologiczną żywność oraz kosmetyki pozbawione E171.
Tagi: E171