MENU
Młoda lekarka osłuchuje dziewczynce organy za pomocą stetoskopu. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 3357 O chorobach

Twoje dziecko poszło do przedszkola? Zobacz jakich chorób możesz spodziewać!

Ocena: 5.0/5.0

Twoje dziecko poszło do przedszkola? Zobacz jakich chorób możesz spodziewać!

Wraz z początkiem września nie tylko uczniowie wrócili do szkół, ale również mniejsze dzieci poszły do placówek: przedszkoli i żłobków.

I pomimo tego, że każdy rodzic docenia ten czas, widząc wiele plusów z uczęszczania swojej pociechy do placówki – dzieci uczą się życia społecznego, nawiązują znajomości z rówieśnikami, uczą się funkcjonowania w grupie i przygotowują do nauki, to jest to też czas kiedy możemy spodziewać się różnorodnych chorób tzw. wieku przedszkolnego. Nie oznacza to jednak, że możemy się ich spodziewać tylko u przedszkolaków, ale to u nich częściej występują.

Nie ma nic dziwnego w tym, że dziecko które nigdy wcześniej nie chorowało, nagle zaczyna mieć z tym problemy w przedszkolu. Infekcje bardzo szybko się przenoszą, zwłaszcza w grupie. Dzieci dotykają tych samych zabawek, razem się bawią, wspólnie jedzą i odpoczywają, przebywają we wspólnej sali.

Czasem rodzice chcieliby uniknąć tych chorób, w związku z czym izolują swoje dzieci od tych zarażonych, zatrzymują dzieci w  domu zamiast zaprowadzić je do placówki. Jak się jednak okazuje, nie jest to dobre działanie, ponieważ część z tych chorób – a w szczególności choroby zakaźne lepiej jest przejść w wieku dziecięcym. Dorośli trudniej je przechodzą i zachorowanie może wiązać się z przykrymi powikłaniami.

Jakich chorób możemy się spodziewać wysyłając dziecko do przedszkola?

Młoda lekarka osłuchuje dziewczynce organy za pomocą stetoskopu. /Źródło: 123rf.comPrzeziębienie, grypa, infekcje wirusowe – to najczęstsze zachorowania wśród przedszkolaków. Początek jesieni wcale nie sprzyja zdrowiu dzieci. Zmieniająca się temperatura sprawia, że niejednokrotnie albo przegrzewamy dzieci, zbyt grubo je ubierając, albo ubieramy za cienko i maluchy marzną. Nie tak łatwo jest znaleźć złoty środek. Do tego dochodzą często towarzyszące jesieni – wiatr i deszcz.  Nie powinno więc nikogo dziwić przeziębienie, czy nawet grypa u dziecka uczęszczającego do placówki. Ważna natomiast jest umiejętność odróżnienia tych dwóch jednostek chorobowych.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Według aktualnych danych za przeziębienie odpowiada ponad 200 wirusów, wśród których najczęstszymi patogenami są rhinovirus i coronavirus.  Przeziębić jest się bardzo łatwo i zwykle następuje to łagodnie – szczególnie w efekcie przemarznięcia czy przemoczenia.

Charakterystycznymi objawami przeziębienia są:

  • Katar,
  • Mokry kaszel,
  • Ból gardła,
  • Podwyższona temperatura ciała,
  • Ogólne osłabienie.

Grypa natomiast jest wywoływana przez trzy wirusy: A, B, C, wśród których najbardziej niebezpieczne są dwa ostatnie (mogą nawet osiągnąć rozmiary epidemii).  Wirus typu A występuje u ludzi i u zwierząt (np. ptaków, świń, koni), wirus typu B dotyczy tylko ludzi, natomiast łagodniejszy wirus typu C dotyczy głównie ludzi i świń. Grypa atakuje nagle i daje znacznie silniejsze objawy od zwykłego przeziębienia.

Charakterystycznymi objawami grypy są:

  • Katar,
  • Suchy kaszel,
  • Gorączka,
  • Bóle kostno –mięśniowe,
  • Bóle głowy,
  • Dreszcze,
  • Ogólne osłabienie i rozbicie.

W rozpoznaniu grypy pomocne mogą być badania takie jak: wymaz z gardła oraz wymaz z nosa.

Przed rozpoczęciem leczenia zarówno grypy, jak i przeziębienia bardzo ważne jest skorzystanie z porady lekarza pediatry,  który na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i ewentualnych wymazów zdiagnozuje chorobę.

Lekarka bada małe dziecko za pomocą stetoskopu. /Źródło: 123rf.comLeczenie przeziębienia opiera się przede wszystkim na zastosowaniu środków zwalczających katar,  ułatwiających oddychanie (np.  woda morska w sprayu, sól fizjologiczna, inhalacje), podaniu syropu na kaszel czy preparatu na ból gardła. Warto też sięgnąć po domowe sposoby zwalczające przeziębienie, np. sok z malin,  herbata z imbirem, mleko z miodem i czosnkiem.

W przypadku leczenia grypy, konieczne może być podanie preparatu przeciwgorączkowego, syropu na kaszel, a czasem nawet antybiotyku. Bez względu an rodzaj choroby, każde podanie środka farmakologicznego, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Warto wiedzieć, że dziecko przechodząc różnego rodzaju infekcje, nabiera odporności i staje się mniej podatne na choroby. Niektórzy twierdzą, że przedszkolak najpierw musi się wychorować, żeby później  szkole mieć czas i siłę na naukę w szkole.

Grypa żołądkowa, tzw. grypa jelitowa jest jedną z częstszych przypadłości przedszkolaków, którą wywołują rota wirusy. Chorują na nią i dzieci i dorośli. Jest bardzo zaraźliwa i bardzo uciążliwa dla organizmu – nie tylko dziecka. Objawia się biegunką, wymiotami, bólami brzucha i gorączką. Organizm jest wycieńczony i bardzo łatwo może dojść do odwodnienia – zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Grypę żołądkową leczy się objawowo. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, przyjmowaniu elektrolitów, w razie potrzeby również środków hamujących wymioty i biegunkę. Leki powinny być podawane na zlecenie lekarza.  Grypa żołądkowa trwa około 3 dni.

Choroba bostońska, tzw. bostonka to wirusa choroba zakaźna, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej charakterystycznym objawem jest wysypka (plamista, grudkowata i pęcherzykowata), a objawami towarzyszącymi: zapalenie gardła i migdałków, owrzodzenia jamy ustnej, gorączka, dreszcze, brak apetytu, bóle mięśniowe.  Wysypka przy bostonce pojawia się na wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp, w okolicy ust i miejsc intymnych.

Chorobę bostońską leczy się objawowo. Czasem wystarczy podać dziecku lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Powstałe pęcherzyki można smarować środkami antyseptycznymi czy pudrem wysuszającym.

Najczęstszymi chorobami zakaźnymi, które mogą spotkać dziecko w przedszkolu są:

Trzydniówka, czyli gorączka trzydniowa to krótkotrwała choroba, objawiająca się gorączką – jak sama nazwa wskazuje. Temperatura ciała dziecka jest bardzo wysoka, może osiągać 39-40 stopni i pomimo zażycia środków przeciwgorączkowych nie zawsze łatwo jest ją zbić.

Choroba ta zazwyczaj budzi duży niepokój wśród rodziców, szczególnie, że najczęściej nie ma innych objawów poza wysoką temperaturą (utrzymującą się nawet do 7 dni). Kiedy po kilku dniach na ciele dziecka pojawia się wysypka grudkowo-plamista, można być pewnym, że to była to trzydniówka i właśnie się kończy. Wysypka utrzymuje się na ciele od kilku do kilkunastu dni.

Wysoka gorączka jaka pojawia się ud dziecka powinna być skonsultowana z pediatrą, ponieważ nie możemy mieć pewności, że jest to trzydniówka. Pomocne w rozpoznaniu choroby jest badanie morfologiczne krwi. Lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie OB, CRP.

Ospa wietrzna to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić. Wystarczy, żeby tylko jedno dziecko zachorowało, a zaraz z ospą może zmagać się cała grupa przedszkolna. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkowa  pierwsze objawy pojawiają się po około 2 tygodniach od zarażenia. Pierwsze objawy ospy mogą być mylące, ponieważ u dziecka pojawia się tylko stan podgorączkowy, a maluch jest bardziej marudny i rozdrażniony. Kolejnym etapem ospy jest swędząca wysypka na ciele dziecka (najpierw grudki, później pęcherzyki z płynem surowiczym , a na końcu strupki), gorączka, czasem ból gardła. Zalecana jest konsultacja pediatryczna.

Leczenie ospy polega na przyjmowaniu leków przepisanych przez specjalistę, przyjmowaniu środków przeciwgorączkowych (przy ospie nie wolno podawać aspiryny i pochodnych kwasu salicylowego), smarowaniu ciała maścią czy korzystaniu z kąpieli z nadmanganianem potasu. Należy dopilnować, aby dziecko się nie drapało, dobrze jest obcinać codziennie, można też założyć dziecku na noc bawełniane rękawiczki – pozwoli do uniknąć zranień podczas mimowolnego drapania. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, wzmożona higiena (częstsze mycie rąk, zmiana pościeli, zmiana ręczników), wietrzenie mieszkania.

Różyczka jest kolejną chorobą wieku dziecięcego, której charakterystycznym objawem jest gorączka, powiększone węzły chłonne i wysypka. Okres wylegania choroby to 14-21 dni. Na ciele dziecka (głównie na plecach, na brzuchu, na kończynach) pojawiają się niewielkie, różowe plamy, a czasem, choć znaczniej rzadziej jest to jedna duża plama. Objawami towarzyszącymi mogą być: nudności, zapalenie spojówek, bóle kończyn, bóle głowy.

W przypadku pojawienia się objawów choroby, należy bezwzględnie udać się z dzieckiem do lekarza, który na podstawie wywiadu i badania fizykalnego będzie mógł rozpoznać chorobę. W przypadku wątpliwości może skierować dziecko na badanie laboratoryjne diagnozujące różyczkę. W tym celu wykonuje się test wykrywalności przeciwciał IgM i IgG. Badanie to nie jest konieczne w przypadku dzieci, ale jest niezbędne np. u kobiet w ciąży czy noworodków.

Różyczkę leczy się objawowo. Dziecko powinno zostać w domu, wypoczywać w łóżku. W przypadku gorączki należy podać leki obniżające temperaturę.

Świnka jest jedną z bardziej charakterystycznych chorób zakaźnych, której objawem jest asymetria twarzy, a to za sprawą powiększenia ślinianek podjęzykowych i podżuchwowych. Objawami towarzyszącymi sa np. ból ucha, trudności z otwieraniem ust, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, gorączka, złe samopoczucie. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Okres wylęgania wynosi 14-25 dni.

Warto wiedzieć, że aż 20-40% chorujących przechodzi ją bezobjawowo. W ostatnich czasach świnka występuje znacznie rzadziej niż dawniej, a to dzięki obowiązkowej szczepionce skojarzonej przeciwko śwince, odrze, różyczce – MMR.

W przypadku wystąpienia objawów świnki, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz po przeprowadzonym wywiadzie i zbadaniu dziecka, wdroży odpowiednie leczenie. Świnkę bezwzględnie należy leczyć, ponieważ jej powikłania są bardzo poważne (szczególnie w przypadku chłopców). Niewyleczona świnka może doprowadzić do zapalenia ucha, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia opon mózgowych, a nawet całkowitej utraty słuchu.

Badaniem potwierdzającym zachorowanie na świnki jest test na obecność przeciwciał IgM specyficznych dla antygenu wirusa świnki.

Odra jest coraz rzadziej występującą chorobą wieku dziecięcego (dzięki szczepieniu MMR), nie oznacza to jednak, że wcale jej nie ma. Objawami charakterystycznymi dla odry są: katar, suchy kaszel,  gorączka, ból gardła, nieżyt spojówek, światłowstręt, białe planki na błonie śluzowej w jamie ustnej czy wysypka (rozchodząca się od czoła i uszu do kolejnych partii ciała). Choroba przenosi się drogą kropelkowa, a okres wylegania wynosi od 8 do 12 dni.

Jeśli u dziecka wystąpią powyższe objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Odrę leczy się objawowo, a ewentualne komplikacje wymagają każdorazowej konsultacji pediatrycznej.

Odra jest groźną chorobą, która niewyleczona niesie za sobą ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań, np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie krtani, zapalenie tchawicy, zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc.

Płonica, czyli szkarlatyna również jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Rozpoczyna się bardzo gwałtownie, a jej charakterystycznymi objawami są: wysoka gorączka, wymioty, nudności, ból brzucha, powiększone węzły chłonne i ból gardła. Początkowo objawy szkarlatyny mogą przypominać anginę, jednak po kilku dniach, kiedy na ciele dziecka pojawi się wysypka, nie powinno być wątpliwości.  Wysypka występuje najczęściej w zgięciu łokci i kolan, ale też na tułowiu – jest drobna, czerwona, może się zlewać w niektórych miejscach. Zmiany pojawiają się także na twarzy (przypominają rumienie), na języku (nabiera malinowego koloru), na dłoniach i stopach (skóra zaczyna się łuszczyć).

Również w przypadku szkarlatyny konsultacja lekarska jest niezbędna. Poza wywiadem i dokładnym zbadaniem dziecka, lekarz może zalecić wykonanie badań takich jak:

Chorobę leczy się antybiotykami (zwykle przez 10 dni), a także podaje się leki przeciwgorączkowe. Nieleczona szkarlatyna może prowadzić do: zapalenia stawów, kłębkowego zapalenia nerek, gorączki reumatycznej czy zapalenia węzłów chłonnych.

Tagi: , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.