MENU
Kobieta chora na cukrzyce w domowych warunkach mierzy poziom glukozy we krwi, poprzez nakłucie opuszki palca. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2046 O chorobach

Dermatopatia cukrzycowa – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Ocena: 5.0/5.0

Dermatopatia cukrzycowa – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Dermatopatia cukrzycowa to najczęściej występująca zmiana skórna w przebiegu cukrzycy, która dotyka aż połowy chorych. Pomimo tego, że może wystąpić tak naprawdę u każdego człowieka, to najczęściej dotyka cukrzyków. Dolegliwości tej nie można bagatelizować, ponieważ wiąże się ona ze zwiększoną wrażliwością skóry na urazy i zakażenia.

To problem, który statystycznie dotyka 60% mężczyzn i 30% kobiet, które ukończyły 30 rok życia i zmagają się z retinopatią, nefropatią, neuropatią cukrzycową i chorobami dużych naczyń krwionośnych.

Kobieta chora na cukrzyce w domowych warunkach mierzy poziom glukozy we krwi, poprzez nakłucie opuszki palca. /Źródło: 123rf.comDermatopatia cukrzycowa nie jest trudna do rozpoznania. Skóra osób chorujących na cukrzycę bardzo często jest wysuszona i pozbawiona wilgoci, przez co zaczyna pękać, a to prowadzi do tworzenia się na niej różnorodnych zmian plamisto-grudkowatych.

Zmiany pojawiają się przede wszystkim na nogach, głównie na łydkach, stopach, udach i podudziach, ale zdarza się, że wystąpią nawet na przedramionach. Na samym początku choroby można zauważyć na skórze jasnobrązowe i ciemnobrązowe plamy, które z czasem przybierają kolor różowy, bądź czerwony. Na skórze mogą wystąpić również grudki i niewielkie, czerwone blizny. Osoby zmagające się z tą dolegliwością skarżą się również na suchą i skłonną do łuszczenia się skórę, uczucie swędzenia i pieczenia, a czasem też ból.

Jakie są przyczyny dermatopatii cukrzycowej?

Lekarze do dziś nie są w stanie podać jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości. Zauważono jednak, że najczęściej pojawia się ona u cukrzyków, dlatego jej przyczyny wiąże się głównie z neuropatycznymi powikłaniami cukrzycowymi.

Innymi przyczynami choroby mogą być: problemy z pigmentem w skórze, nadmierna ekspozycja na ciepło lub zimno, urazy termiczne, problemy z przepływem krwi, uszkodzenia nerek, uszkodzenia nerwów czuciowych czy uszkodzenia siatkówki oka.

Jak leczyć tę dolegliwość?

Pielęgniarka mierzy pacjentowi poziom cukru w krwi z opuszki palca za pomocą glukometru. /Źródło: 123rf.comPo pierwsze trzeba udać się na konsultację do endokrynologa, który specjalizuje się diagnostyce i leczeniu tego rodzaju problemów. Leczenie opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków zmniejszających powstałe zmiany skórne i zapobiegających pojawianiu się kolejnych zmian. Poza farmakoterapią, gdzie najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy (np. hydrokortyzon), należy pamiętać o kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi i warto zadbać o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę. Warto pamiętać również o nawilżaniu skóry zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Same kremy, maści i balsamy nie wystarczą, dlatego należy pić duże ilości wody.

Zdarza się, że po około 18 miesiącach plamy na skórze samoistnie znikną, bądź znacznie zjaśnieją, jednak na ich miejscu mogą dość szybko pojawić się kolejne zmiany i aby im zapobiec niezbędna jest wizyta u endokrynologa.

Tagi: , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.