MENU
Chora dziewczynka leży pod kocem w domu. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2299 O chorobach

Choroba płuc, którą ciężko rozpoznać, a stale atakuje głównie dzieci!

Ocena: 4.9/5.0

Choroba płuc, którą ciężko rozpoznać, a stale atakuje głównie dzieci!

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o nowych chorobach, nowych bakteriach i nowych wirusach, które atakują Polaków. Wiele z nich początkowo jest mylonych ze zwykłym przeziębieniem, grypą, czasem zapaleniem oskrzeli czy płuc. Kiedy kolejne leki, często antybiotyki nie działają na pacjenta, lekarze szukają innej przyczyny dolegliwości.

Jedną z chorób, która może być mylona z infekcją gardła czy grypą, a jest też odporna na większość antybiotyków, jest mykoplazmoza – choroba wywołana bakteriami Mycoplasma pneumoniae. Są to bakterie należące do grupy małych drobnoustrojów, które nie posiadają ściany komórkowej. Swoim rozmiarem przypominają wirusy i mają około 0,3-0,8 mikrometra. Bakterie te odpowiadają za tak zwane atypowe zapalenie płuc, czyli mykoplazmozę.

Chora dziewczynka leży pod kocem w domu. /Źródło: 123rf.comAtypowe zapalenie płuc wywołane Mycoplasma pneumoniae ma zróżnicowany charakter – u jednych może przebiegać łagodnie, a u innych może mieć charakter ostry. Cięższy przebieg zachorowania może dotyczyć osób z osłabioną odpornością. W każdym przypadku choroba powinna być leczona przez lekarza. Warto wiedzieć, że Mycoplasma pneumoniae stanowi około 20 procent wszystkich zapaleń płuc.

Okres wylegania choroby trwa od 2 do 3 tygodni, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Mykoplazmą zarażają się najczęściej dzieci w wieku wczesnoszkolnych, choć choroba może zaatakować również młodsze dzieci i dorosłych.

Jak rozpoznać chorobę?

Objawy choroby zazwyczaj narastają stopniowo i nieleczone utrzymują się przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Nie da się jednak ukryć, że infekcje wywołane powyższymi bakteriami są trudne do rozpoznania i bardzo często są kojarzone z innymi popularnymi jednostkami chorobowymi.

Główną dolegliwością, z jaką w tym przypadku zgłaszają się pacjenci jest suchy i męczący kaszel, który z czasem zamienia się w kaszel mokry i odrywający. W efekcie odkrztuszania może się pojawić śluzowo-ropna wydzielina. Pacjenci zgłaszający się do lekarza narzekają również na ból głowy, bóle mięśni, bóle stawów i występujące stany podgorączkowe, jak również gorączkę. Choroba może tez przypominać zapalenie gardła ponieważ zakażeni bakterią narzekają na ból, pieczenie, zaczerwienienie gardła. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku mykoplazmozy chorzy zazwyczaj nie mają kataru, ani objawów nieżytu nosa.

Innymi objawami zapalenia płuc wywołanego bakteriami Mycoplasma pneumoniae mogą być: nudności, wymioty, biegunka, zmiany skórne (np. rumień, wysypka, pokrzywka, plamy, zmiany grudkowate), zapalenie spojówek, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, ogólne osłabienie, gorsze samopoczucie, brak apetytu.

Ponieważ rozpoznanie choroby może stawiać trudności, istnieją badania, które mogą potwierdzić zakażenie mykoplazmozą. W tym celu wykonuje się:

  • RTG klatki piersiowej, które może pokazać zmiany w obrębie płuc. W przypadku tej choroby charakterystyczne są znaczne zmiany w płucach, przy jednoczesnym braku zmian osłuchowych. Należy jednak wiedzieć, że nieprawidłowości  mogą obejmować nie tylko całe dwa płuca, ale również sam segment. Istotną informacją jest również to, że zmiany w badaniu radiologicznym mogą ustąpić po 6-8 tygodniach,
  • Oznaczenie poziomu przeciwciał produkowanych w kierunku bakterii Mycoplasma pneumoniae. Warto wiedzieć, że przeciwciała występują późno, bo dopiero po 7-10 dniach trwania infekcji,
  • Testy PCR, które umożliwiają ustalenie czynnika chorobotwórczego.

Badania jednak są kosztowne i wykonuje się je w nielicznych laboratoriach.

Jak leczyć mykoplazmozę?

Podstawą leczenia choroby jest antybiotykoterapia, w ramach której stosuje się leki z grupy makrolidów, tetracyklin, np. doksycyklinę. Kuracja powinna trwać od 10-14 dni, wyłączając azytromycynę. Krótsze leczenie może wywołać nawrót choroby.

Warto wiedzieć, że pomimo tego, że antybiotykoterapia skraca czas zdrowienia i dość szybko łagodzi objawy, to osoba zakażona nadal może zarażać.

Dziewczynka smarka w chusteczkę. /Źródło: 123rf.comW terapii mykoplazmozy stosuje się również leczenie objawowe zmniejszające symptomy choroby (gorączkę, ból, kaszel), a także zaleca się odpoczynek, spożywanie dużej ilości płynów (wody) i niepalenie tytoniu.

Powikłania są groźne!

Nawet jeśli choroba ma łagodny przebieg, to nie może być lekceważona. Bezwzględnie należy się udać do lekarza, który wdroży stosowną terapię, ponieważ powikłania mykoplazmozy mogą być bardzo poważne. Wśród nich wyróżnia się:

  • Zapalenie ucha środkowego,
  • Zapalenie zatok,
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • Zaburzenia rytmu serca,
  • Zapalenie mięśnia sercowego,
  • Zaburzenia układu krążenia,
  • Zaburzenia układu oddechowego,
  • Niedokrwistość hemolityczną,
  • Choroby trzustki,
  • Problemy układu nerwowego,
  • Zaburzenia mózgowe,
  • Zapalenie stawów,
  • U kobiet w ciąży – poronienie lub przedwczesny poród.

Tagi: , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.