MENU
Kleszcz wgryziony w skórę człowieka. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 14921 O badaniach laboratoryjnych

Borelioza – badania krwi

Ocena: 4.6/5.0

Kleszcz chodzi po skórze człowieka. /Źródło: 123rf.comBorelioza – badania krwi

Coraz więcej osób, które miały do czynienia z kleszczem decyduje się na badania na boreliozę. Badania są niezwykle istotne, ponieważ umożliwiają szybsze postawienie diagnozy, a co za tym idzie wcześniejsze rozpoczęcie leczenia choroby.

Borelioza – charakterystyka i objawy

Boreliozę roznoszą kleszcze – pajęczaki występujące nie tylko na łąkach, polach czy w lasach, ale pojawiające się dosłownie wszędzie. W postaci larwalnej mają wielkość główki od szpilki, natomiast w postaci dojrzałej mają już kilka milimetrów długości. Ukłucie kleszcza najczęściej jest bezbolesne, ponieważ atakując swoją ofiarę wydziela substancję znieczulającą.  Te pajęczaki przenoszą około 20 różnych chorób, wśród których około 10% roznosi boreliozę.

Borelioza ( z łac. borreliosis, morbus Lyme), nazywana też chorobą z Lyme jest wielosystemową chorobą zakaźną, która jest w stanie zaatakować wszystkie organy i wszystkie rodzaje tkanek ludzkiego ciała. U niektórych osób może przebiegać w sposób łagodny, a u innych może doprowadzić do poważnych, wyniszczających organizm skutków. Jest chorobą, która może zaatakować każdego: kobietę, mężczyznę, dziecko, a nawet zwierzęta.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Objawy boreliozy

Przebieg choroby dzieli się na trzy fazy:

– faza zmian skórnych, tzw. faza rumienia wędrującego

– wczesne stadium rozsiane

– późne stadium przewlekłe

Wczesna postać choroby może być ograniczona wyłącznie do skóry, wtedy pojawia się tzw. rumień wędrujący. Jeśli kleszcz wbił się w ucho, sutek czy pachwinę może wystąpić naciek zapalny (chłoniak limfocytowy). W momencie przedostania się krętek boreliozy do krwi może wystąpić zestaw różnorodnych objawów.

Objawami, które mogą świadczyć o zakażeniu boreliozą są m.in.:

– Rumień wędrujący, powstający w miejscu ukąszenia. Ma postać czerwonej lub różowej plamki, bądź grudki, która ulega nagłemu powiększeniu z centralnym rozjaśnieniem. Zazwyczaj ma nieregularną obwódkę. Pojawia się na skórze najczęściej po 1-3 tygodniach od ukłucia kleszcza i najczęściej znika samoistnie. Jeśli jednak pozostaje na skórze dłużej niż 4 tygodnie, może świadczyć o rozsianiu się krętków boreliozy, a tym samym przejściu boreliozy skórnej w stan boreliozy wczesnej rozsianej. Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne oraz powiększenie węzłów chłonnych,

– Naciek limfocytarny, zwany tez chłoniakiem limfocytowym skóry. Pojawia się najczęściej na małżowinie usznej, mosznie, czy brodawkach sutkowych. Występuje pod postacią niebolesnego, czerwonego guzka,

– Zmęczenie i osłabienie jest objawem występującym u prawie 90% osób zarażonych boreliozą,

– Zaburzenia wzroku oraz zaburzenia słuchu. Pacjenci zakażeni boreliozą skarżą się na nieostre widzenie, mroczki przed oczami, uciski w uszach, szumy. Zarówno badania okulistyczne, jak i laryngologiczne nie stwierdzają zgłaszanych zmian,

Nasiąknięty krwią kleszcz wgryziony w skórę człowieka. /Źródło: 123rf.com– Nawracające zapalenia stawów, występujące przeważnie od 2 tygodni do 2 lat od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Objawiają się nawracającymi bólami i obrzękami stawów (głównie stawów kolanowych, łokciowych, skokowych),

– Łagodne zapalenia mięśni, ścięgien, kaletek maziowych,

– Napadowe bóle karku powstające bez konkretnej przyczyny,

– Zaburzenia przewodnictwa w sercu,

– Porażenia nerwów czaszkowych,

– Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

– Zapalenie mięśnia sercowego,

– Nadwrażliwość na alkohol,

– Wypadanie włosów.

Leczenie boreliozy jest długotrwałym procesem, wymagającym dużego zaangażowania zarówno pacjenta, jak i lekarza. Jednak wczesne  rozpoznanie choroby daje około 90% szans na jej skuteczne wyleczenie.

Wybierz interesujący Cię pakiet,badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

Diagnostyka boreliozy

Rozpoznanie choroby opiera się na ocenie objawów zgłoszonych przez pacjenta, a także na wynikach badań laboratoryjnych krwi. Podstawowymi badaniami związanymi z tą chorobą są badania wykazujące obecność (lub brak) przeciwciał IgM oraz IgG.

Przeciwciała IgM pozwalają uzyskać informację o świeżym zakażeniu boreliozą. Pojawiają się one jako pierwsze po kontakcie z bakterią (około 3-4 tygodnie od ukąszenia kleszcza). Infekcja najczęściej rozpoczyna się wystąpieniem rumienia wędrującego oraz objawami grypopochodnymi. Na wynik badania pacjent czeka 1 dzień roboczy.

Badanie krwi – borelioza IgM

Drugim badaniem w kierunku boreliozy jest badanie laboratoryjne przeciwciał IgG. Umożliwia ono uzyskanie informacji przebyciu choroby w przeszłości. Pomimo, iż przeciwciała IgG pojawiają się w organizmie już 4-6 tygodni po zakażeniu bakterią, to ich największe stężenie przypada na okres 4-6 miesięcy po zakażeniu i może utrzymywać się tak nawet kilka lat. Na wynik badania czeka się również 1 dzień roboczy.

Badanie krwi – borelioza IgG

Dodatkowymi badaniami, które wykonują pacjenci po ugryzieniu przez kleszcza są badania przeprowadzane metodą Western Blot. Wykonuje się je w celu potwierdzenia obecności przeciwciał IgM – WB borelioza IgM (test western blot) lub IgG – WB borelioza IgG (test western blot) we krwi, które są charakterystyczne dla bakterii borrelia burgdorferi. Na wyniki badań czeka się około 10 dni roboczych.

Sprawdź czy nasze laboratoria są już w Twoim mieście! Dzięki Badamysie.pl wykonasz badania na wykrycie boreliozy szybko, bez skierowania i bez czekania.

* W przypadku odchyleń wyników od normy, zalecamy konsultację z lekarzem.

Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Szczecin, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Opole, Lublin, Gliwice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Opole, Jelenia Góra, Koszalin, Ostrołęka, Płock, Świecie, Przemyśl, Zabrze, Wodzisław Śląski, Radom, Otwock, Olsztyn, Aleksandrów, Płońsk, Łowicz, Bełchatów, Bełżyce, Chełm, Dąbrówka, Bogatynia, Bychawa, Białystok, Drzewica, Nowe Miasto Nad Pilicą, Działdowo, Garwolin, Głogów, Goleniów, Gorzyce, Iłża, Jelenia Góra, Koło, Kostrzyn, Kościan, Krzywiń, Kutno, Legionowo, Lesko, Lidzbark Welski, Łomża, Mińsk Mazowiecki, Nowy Sącz, Mielec, Malbork, Oborniki Śląskie, Poddębice, Przeworsk, Pułtusk, Raciąż, Racibórz, Rybnik, Sanok, Siedlce, Sierpc, Skórzewo, Sochaczew, Swarzędz, Szydłowiec, Tuchola, Wejherowo, Wysokie Mazowieckie, Wyszków, Ząbki, Zambrów, Żuromin, Żychlin, Kwidzyn, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Pruszcz Gdański, Jarosław, Reda, Rogowiec, Katowice, Częstochowa, Kielce, Jędrzejów, Pińczów, Zamość

Tagi: , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.