MENU
Fajerwerki na nocnym niebie. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 5487 Inne

Bądźcie ostrożni z fajerwerkami! – prosi Szpital ETERMED – 1DayClinic.pl

Ocena: 5.0/5.0

Lekarze 1DayClinic.pl – Szpitala Chirurgii Jednego Dnia apelują: Bądźcie ostrożni z fajerwerkami!

Chirurg trzyma się za czoło po ciężkim dyżurze. /Źródło: 123rf.comSYLWESTER. Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. Najczęściej dochodzi do oparzeń głowy i rąk, a także do urazów oczu i uszkodzenia słuchu. Niektórzy tracą palce. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat.

Na co zwrócić uwagę, kupując sztuczne ognie?

  1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
  2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
  4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
  5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Fajerwerki na nocnym niebie w Nowy Rok. /Źródło: 123rf.comW jaki sposób używać fajerwerków?

  1. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
  2. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
  3. Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
  4. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

PAMIĘTAJ !!!

Pod żadnym pozorem nie wolno podejmować prób ponownego odpalenia materiałów pirotechnicznych, ponieważ zapłon może w tym przypadku być mocno opóźniony i przy próbie ponownego odpalenia, może być natychmiastowy.

Nie wolno zbliżać się do osób, które odpalają materiały pirotechniczne, celować w ludzi, zwierzęta, zabudowania oraz pojazdy.

Fajerwerki należy odpalać tylko i wyłącznie na otwartych przestrzeniach.

Pierwsza pomoc przy poparzeniach spowodowanych fajerwerkami

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.