MENU
Leki psychoaktywne w formie pigułek rozłożone na drewnianym blacie. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2156 Inne

Ameryka staje w walce z niebezpiecznymi opioidami!

Ocena: 4.8/5.0

Ameryka staje w walce z niebezpiecznymi opioidami!

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział walkę z opioidami i wdrożenie działań mających na celu zwalczenie kryzysu opioidowego w swoim kraju. Z powodu przedawkowania tych substancji, w Stanach Zjednoczonych każdego dnia umiera 100 osób, a miliony są uzależnionych!

Czym są leki opioidowe?

Opioidy są lekami psychoaktywnymi, należącymi do grupy antydepresantów. Są to bardzo silne substancje, które przyjmowane są głównie w celu uśmierzenia bólu. Leki te hamują przekazywanie informacji bólowych w układzie nerwowym, działają poprzez przyłączanie się do receptorów opioidowych w komórkach mózgowych w celu uwolnienia sygnałów blokujących odczuwanie bólu, jak również zwiększenie przyjemności.

Dużo tabletek w blistrach o różnym kształcie i kolorze. /Źródło: 123rf.comOpioidy stosowane są w celu łagodzenia umiarkowanego i silnego bólu. Nie należy ich stosować przy łagodnych bólach, na które mogą pomóc standardowe środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu czy ibuprofenu. Najsilniej działającymi opioidami są:

  • Morfina – wykazuje m.in. silne działanie przeciwbólowe, uspokajające, może wywoływać euforię, obniża temperaturę ciała, hamuje czynność skurczową macicy, hamuje kaszel,
  • Kodeina – jest lekiem otrzymywanym z morfiny, wykazuje działanie przeciwkaszlowe, ale przede wszystkim przeciwbólowe – w bólach o umiarkowanym i wysokim nasileniu,
  • Tramadol – działa przeciwbólowo w bólach o umiarkowanym nasileniu, działa też przeciwkaszlowo, używany w bólach pooperacyjnych, pourazowych czy w chorobie nowotworowej,
  • Fentanyl – lek przeciwbólowy działający aż 100 razy mocniej od morfiny, często wykorzystywany w anestezjologii do podtrzymania znieczulenia ogólnego podczas operacji,
  • Metadon – bardzo często stosowany jako zamiennik morfiny (np. przy wystąpieniu reakcji alergicznych),
  • Alfentanyl – stosuje się najczęściej podczas operacji w celu podtrzymania znieczulenia ogólnego. Pod względem przeciwbólowym – działa 40 razy krócej niż morfina,
  • Sufentanyl – pomimo tego, że działa krócej niż fentanyl, to jest aż 10-krotnie silniejszy w działaniu,
  • Lofentanyl – jest najsilniejszym opioidem.

Opioidy są niebezpieczne i nie należy ich nadużywać

Jak już wcześniej wspomniano, środki opioidowe nie powinny być stosowane w celu uśmierzenia każdego rodzaju bólu. Używa się ich w umiarkowanych i silnych bólach i tylko przez jakiś okres czasu. Mogą być stosowane w bolach pooperacyjnych, bólach pourazowych, bólach porodowych, w leczeniu kolki nerkowej i w chorobach nowotworowych.

Zbyt długie ich przyjmowanie działa uzależniająco, powoduje senność, zaburzenia koncentracji, może spowolnić oddech i tętno, może przyczynić się do depresji ośrodka oddechowego, a tym samym nawet do śmierci.

Opioidy są nadużywane w USA

W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, Stany Zjednoczone nie mają powszechnej opieki zdrowotnej, która jest finansowana z podatków. Amerykanie muszą na własną rękę zadbać o swoje ubezpieczenie i zazwyczaj robią to za pośrednictwem pracodawcy lub rządu. Opioidy są środkami bardzo łatwymi do przepisania, a wiele osób nie zapłaci z  własnej kieszeni za nic więcej jak za pigułkę. Profesor Judith Feinberg z West Virginia University School of Medicine przytoczyła przykład pacjenta, który zmaga się z bólem pleców wywołanym skurczem mięśni. Taki pacjent powinien zapisać się na zabiegi z zakresu fizykoterapii, ale nikt za to nie zapłaci, dlatego łatwej wyjąć receptę i przepisać lek opioidowy, który zwalczy dolegliwości bólowe. Każdego roku dziesiątki tysięcy obywateli Stanów Zjednoczonych umierają z powodu przyjmowania opioidów, a najnowsze badania wykazują aż 30% wzrost przypadków przedawkowania leków w ciągu ostatniego roku

Leki psychoaktywne w formie pigułek rozłożone na drewnianym blacie. /Źródło: 123rf.comDonald Trump nazwał problem nadmiernego przyjmowania opioidów narodowym wstydem i zapowiada walkę z tym problemem.

Strategia Donalda Trumpa w walce z opioidami

Kilka dni temu Biały Dom przedstawił swój plan walki z ogólnokrajowym kryzysem opioidowym, który niszczy społeczności miejskie i wiejskie. Na stronie internetowej Białego Domu oraz w punktach informacyjnych pojawił się trzystronicowy dokument przedstawiający strategię ukierunkowaną na zwiększenie działań organów ścigania, promowanie edukacji dotyczącej zażywania tych substancji, a także zwiększenie dostępu do leczenia.

Bez wątpienia najbardziej kontrowersyjną kwestią jaka się znalazła w powyższej strategii jest kara śmierci dla niektórych handlarzy narkotykami. Pomimo tego, że organizacje zajmujące się prawami człowieka uważają, że jest to niemoralna propozycja, która wcale nie zmniejszy przestępczości w USA, to Donald Trump stanowczo zaznaczył, że podjęcie takiego kroku będzie konieczne. Plan prezydenta kładzie również nacisk na zabezpieczenie granic lądowych, portów lotniczych i portów wodnych przed nielegalnym przemytem. Biały Dom opowiada się także za stałym rozwojem nowych technik i technologii, mających na celu zwalczanie uzależnień i rozszerzanie programów monitorowania nadużywania leków na receptę. Według Trumpa taka koncepcja powinna zmniejszyć  zapotrzebowanie na opioidy aż jedną trzecią obywateli w ciągu trzech najbliższych lat.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.