MENU
Pielęgniarki najbardziej narażone na raka?!

Wyświetleń: 3136 Inne

Osoby pracujące na nocnych zmianach są bardziej narażone na choroby nowotworowe. Wśród najbardziej zagrożonych są pielęgniarki!

Ocena: 4.9/5.0

Osoby pracujące na nocnych zmianach są bardziej narażone na choroby nowotworowe. Wśród najbardziej zagrożonych są pielęgniarki!

W styczniu bieżącego roku dziennik American Association for Cancer Research opublikował wyniki badań dotyczących epidemiologii raka, w których stwierdzono, że praca na nocnej zmianie sprzyja rozwojowi niektórych nowotworów, a szczególnie raka piersi, raka skóry i raka przewodu pokarmowego.

Dr Xuelei Ma, onkolog z State Key Laboratory of Biotherapy nad Cancer Center, West China Medical Center of Sichuan University Chengdu w Chinach wraz z grupą lekarzy przeprowadził badania dotycz

Pielęgniarka w niebieskim uniformie medycznym opiera się zmęczona o ścianę. /Źródło: 123rf.com

Pielęgniarki najbardziej narażone na raka?!

ące związku pomiędzy długotrwałą pracą w nocy, a ryzykiem wystąpienia jedenastu rodzajów raka. Następnie specjaliści przeprowadzili  kolejne analizy sprawdzające związek pomiędzy długotrwałą pracą nocną, a ryzykiem wystąpienia sześciu rodzajów raka u pielęgniarek. Przeanalizowano 61 różnych badań,  117 628 przypadków raka i prawie cztery miliony osób z Ameryki Północnej, Europy, Australii i Azji.

Wyniki badań potwierdziły, że praca w porze nocnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka aż o 19 procent! Biorąc pod uwagę konkretne nowotwory zauważono, że ta sytuacja dotyczy szczególnie raka skóry (41 procent), raka piersi (32 procent) i raka przewodu pokarmowego (18 procent). Badacze twierdzą też, że ryzyko raka piersi wzrasta o 3,3 procent na każde pięć lat pracy na nocnej zmianie.

Według naukowców wśród samych pielęgniarek ryzyko zachorowania na guza piersi wynosiło 58 procent, na raka przewodu pokarmowego 35 procent, a na raka płuc 28 procent więcej niż u osób, które nie pracowały na nocnych zmianach. Dr Ma mówi, że pielęgniarki, które pracowały na nocnej zmianie, miały wykształcenie medyczne i prawdopodobnie częściej poddawano je badaniom przesiewowym.

Co więcej, okazało się też, że przede wszystkim narażone na zachorowanie są kobiety pracujące w nocy i

Samotna kobieta leży w łóżku szpitalnym. /Źródło: 123rf.com

Osoby pracujące w nocy są najbardziej narażone na nowotwór

jednocześnie  mieszkające w Ameryce Północnej oraz w Europie. Może to być związane z tym, że kobiety zamieszkujące w powyższych lokalizacjach mają wyższy poziom hormonów płciowych, które są związane z m.in. z tworzeniem się guza piersi. Wysokie stężenie estrogenu i progesteronu wchodzą w dość specyficzne relacje z czynnikami stanu zapalnego w organizmie, z insuliną czy leptyną, a to przyczynia się do rozwoju nowotworów.

Zauważono również, że z biegiem lat wskaźniki zachorowania na raka piersi rosły znacznie szybciej w regionach uprzemysłowionych, niż w krajach rozwijających się. Ponadto styl życia kobiet we współczesnym społeczeństwie odgrywa istotną rolę w rozwoju guza piersi.

Dr Xuelei Ma uważa, że praca na nocnej zmianie powinna być wpisana do czynników ryzyka zachorowań na raka. Ponadto kobiety, które pracują w nocy powinny być częściej poddawane badaniom laboratoryjnym i badaniom w kierunku nowotworów, a także należy te Pani objąć szczególnym programem ochrony zdrowia.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.