MENU
ESTRADIOL_badanie_laboratoryjne_E2_Warszawa_Toruń_Bydgoszcz

Wyświetleń: 10070 O badaniach laboratoryjnych

Estradiol (E2)

Ocena: 4.9/5.0

e2_estradiol_laboratorium_warszawa_bydgoszcz_toruńEstradiol (E2)

Estradiol (E2) to jeden z trzech hormonów wchodzących w skład estrogenu. Hormon E2 uważany jest za hormon żeński, ale niewielka jego ilość występuje także u płci przeciwnej, dlatego też inne jest stężenie estradiolu u kobiet i mężczyzn. Reguluje on popęd seksualny oraz rozwój cech płciowych kobiety. Estradiol jest podstawowym hormonem steroidowym wpływającym na rozrodczość. Wraz z innymi estrogenami odpowiada za rozwój narządów płciowych i drugorzędowych cech płciowych.Wpływa na mięśnie gładkie macicy i jajowodów. Pełni funkcję kontrolną cyklu miesiączkowego i jest niezbędny w implantacji zarodka i  utrzymaniu ciąży. Poza procesami związanymi z rozrodczością estradiol reguluje temperaturę ciała, a jego oddziaływanie na układ nerwowy służy podniesieniu libido. Dzięki E2 wątroba zwiększa produkcję białek, a chrząstki nasadowe kości długich szybciej ulegają skostnieniu. Estradiol oddziałuje także na układ krwionośny-poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, obniża ciśnienie krwi. Układ wydalniczy zawdzięcza mu zatrzymanie wody oraz soli mineralnych w organizmie. Poprawia jędrność skóry oraz zmniejsza wydzielanie łoju. estradiol reguluje gospodarkę lipidową, wapniową i wpływa na białka wiążące hormony tarczycy i nadnerczy (SHBG, TBG, białko wiążące kortykosteroidy). Na stężenie estradiolu wpływają niewydolność wątroby i nerek.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Estradiol jest hormonem steroidowym wytwarzanym u kobiet głównie w jajnikach, a w niewielkich ilościach w ciałku żółtym i w nadnerczach, w ciąży wyłącznie w łożysku. U mężczyzn za produkcję estradiolu odpowiadają jądra oraz kora nadnerczy. Jego działanie reguluje przysadka mózgowa.
Stężenie estradiolu u kobiet zależy od fazy cyklu miesiączkowego i wykazuje charakterystyczne zmiany, stąd oznaczania jego poziomu wykonuje się w ściśle określonych dniach cyklu, a wyniki odnosi do zakresów dla poszczególnych etapów cyklu. 

Faza folikularna (ok. 9 dni od momentu zakończenia krwawienia menstruacyjnego) – 84 – 970 pg/ml (0,3 – 3,5 nmol/l)

Szczyt owulacyjny (między 12. a 16. dniem licząc od menstruacji) 13 – 330 pg/ml (0,48 – 1,17 nmol/l)

Faza lutealna (ok 14 dni- kończy się krwawieniem menstruacyjnym) 73 – 200 pg/ml (0,26 – 0,73 nmol/l)

Menopauza 11,2 – 42 pg/ml (0,04 – 0,15 nmol/l)

Kilka dni (około 2 doby) przed owulacją poziom estradiolu bada się, aby ocenić, jak dojrzewają pęcherzyki. Poziom powyżej 200 pg/ml informuje o dojrzałym pęcherzyku jajnikowym. Badanie 6 – 8 dni po owulacji umożliwia ocenę funkcjonowania ciałka żółtego. Tak dokładne monitorowanie przebiegu owulacji, prowadzone razem z badaniami USG, wykonywane jest najczęściej w przypadku sztucznej indukcji jajeczkowania, będącej jedną z metod leczenia niepłodności.

Wybierz interesujący Cię pakiet,badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

U mężczyzn norma tego hormonu wynosi 11,2 – 50,4 pg/ml (0,04 – 0,18 nmol/l)

Podwyższony poziom estradiolu występuje w trakcie ciąży, a także gdy:

 • stosowane są estrogeny, np. jako doustne środki antykoncepcyjne;
 • powstają guzy wydzielające estrogeny;
 • występują nowotwory jajników, jąder lub nadnerczy;
 • współistnieją choroby wątroby, np. marskość wątroby;
 • pojawia się przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynek;
 • zdiagnozowana jest nadczynność tarczycy;
 • występuje ginekomastia u mężczyzn.

  estradiol

  Estradiol badanie laboratoryjne

Niski poziom estradiolu może wskazywać na:

-zespół Turnera,

-hipogonadyzm (niedoczynność gonad), 

-zespół policystycznych jajników,

-niedoczynność przysadki,

 -może się także obniżyć w wyniku zaburzenia odżywiania (np. anoreksja) lub bardzo dużego wysiłku fizycznego.

Sprawdź czy nasze laboratoria są już w Twoim mieście! Dzięki Badamysie.pl wykonasz badanie poziomu estradiolu szybko, bez skierowania i bez czekania.

* W przypadku odchyleń wyników od normy, zalecamy konsultację z lekarzem.

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.