MENU
borelioza test western blot badanie laboratoryjne

Wyświetleń: 7644 O badaniach laboratoryjnych

Borelioza – badania krwi

Ocena: 4.7/5.0

borelioza badanie krwi

Borelioza badanie krwi

Borelioza – badania krwi

Coraz więcej osób, które miały do czynienia z kleszczem decyduje się na badania na boreliozę. Badania są niezwykle istotne, ponieważ umożliwiają szybsze postawienie diagnozy, a co za tym idzie wcześniejsze rozpoczęcie leczenia choroby.

Borelioza – charakterystyka i objawy

Boreliozę roznoszą kleszcze – pajęczaki występujące nie tylko na łąkach, polach czy w lasach, ale pojawiające się dosłownie wszędzie. W postaci larwalnej mają wielkość główki od szpilki, natomiast w postaci dojrzałej mają już kilka milimetrów długości. Ukłucie kleszcza najczęściej jest bezbolesne, ponieważ atakując swoją ofiarę wydziela substancję znieczulającą.  Te pajęczaki przenoszą około 20 różnych chorób, wśród których około 10% roznosi boreliozę.

Borelioza ( z łac. borreliosis, morbus Lyme), nazywana też chorobą z Lyme jest wielosystemową chorobą zakaźną, która jest w stanie zaatakować wszystkie organy i wszystkie rodzaje tkanek ludzkiego ciała. U niektórych osób może przebiegać w sposób łagodny, a u innych może doprowadzić do poważnych, wyniszczających organizm skutków. Jest chorobą, która może zaatakować każdego: kobietę, mężczyznę, dziecko, a nawet zwierzęta.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Objawy boreliozy

Przebieg choroby dzieli się na trzy fazy:

– faza zmian skórnych, tzw. faza rumienia wędrującego

– wczesne stadium rozsiane

– późne stadium przewlekłe

Wczesna postać choroby może być ograniczona wyłącznie do skóry, wtedy pojawia się tzw. rumień wędrujący. Jeśli kleszcz wbił się w ucho, sutek czy pachwinę może wystąpić naciek zapalny (chłoniak limfocytowy). W momencie przedostania się krętek boreliozy do krwi może wystąpić zestaw różnorodnych objawów.

Objawami, które mogą świadczyć o zakażeniu boreliozą są m.in.:

– Rumień wędrujący, powstający w miejscu ukąszenia. Ma postać czerwonej lub różowej plamki, bądź grudki, która ulega nagłemu powiększeniu z centralnym rozjaśnieniem. Zazwyczaj ma nieregularną obwódkę. Pojawia się na skórze najczęściej po 1-3 tygodniach od ukłucia kleszcza i najczęściej znika samoistnie. Jeśli jednak pozostaje na skórze dłużej niż 4 tygodnie, może świadczyć o rozsianiu się krętków boreliozy, a tym samym przejściu boreliozy skórnej w stan boreliozy wczesnej rozsianej. Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne oraz powiększenie węzłów chłonnych,

– Naciek limfocytarny, zwany tez chłoniakiem limfocytowym skóry. Pojawia się najczęściej na małżowinie usznej, mosznie, czy brodawkach sutkowych. Występuje pod postacią niebolesnego, czerwonego guzka,

– Zmęczenie i osłabienie jest objawem występującym u prawie 90% osób zarażonych boreliozą,

– Zaburzenia wzroku oraz zaburzenia słuchu. Pacjenci zakażeni boreliozą skarżą się na nieostre widzenie, mroczki przed oczami, uciski w uszach, szumy. Zarówno badania okulistyczne, jak i laryngologiczne nie stwierdzają zgłaszanych zmian,

borelioza test western blot badanie laboratoryjne

Borelioza test Western Blot

– Nawracające zapalenia stawów, występujące przeważnie od 2 tygodni do 2 lat od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Objawiają się nawracającymi bólami i obrzękami stawów (głównie stawów kolanowych, łokciowych, skokowych),

– Łagodne zapalenia mięśni, ścięgien, kaletek maziowych,

– Napadowe bóle karku powstające bez konkretnej przyczyny,

– Zaburzenia przewodnictwa w sercu,

– Porażenia nerwów czaszkowych,

– Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

– Zapalenie mięśnia sercowego,

– Nadwrażliwość na alkohol,

– Wypadanie włosów.

Leczenie boreliozy jest długotrwałym procesem, wymagającym dużego zaangażowania zarówno pacjenta, jak i lekarza. Jednak wczesne  rozpoznanie choroby daje około 90% szans na jej skuteczne wyleczenie.

Wybierz interesujący Cię pakiet,badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

Diagnostyka boreliozy

Rozpoznanie choroby opiera się na ocenie objawów zgłoszonych przez pacjenta, a także na wynikach badań laboratoryjnych krwi. Podstawowymi badaniami związanymi z tą chorobą są badania wykazujące obecność (lub brak) przeciwciał IgM oraz IgG.

Przeciwciała IgM pozwalają uzyskać informację o świeżym zakażeniu boreliozą. Pojawiają się one jako pierwsze po kontakcie z bakterią (około 3-4 tygodnie od ukąszenia kleszcza). Infekcja najczęściej rozpoczyna się wystąpieniem rumienia wędrującego oraz objawami grypopochodnymi. Na wynik badania pacjent czeka 1 dzień roboczy.

Badanie krwi – borelioza IgM

Drugim badaniem w kierunku boreliozy jest badanie laboratoryjne przeciwciał IgG. Umożliwia ono uzyskanie informacji przebyciu choroby w przeszłości. Pomimo, iż przeciwciała IgG pojawiają się w organizmie już 4-6 tygodni po zakażeniu bakterią, to ich największe stężenie przypada na okres 4-6 miesięcy po zakażeniu i może utrzymywać się tak nawet kilka lat. Na wynik badania czeka się również 1 dzień roboczy.

Badanie krwi – borelioza IgG

Dodatkowymi badaniami, które wykonują pacjenci po ugryzieniu przez kleszcza są badania przeprowadzane metodą Western Blot. Wykonuje się je w celu potwierdzenia obecności przeciwciał IgM – WB borelioza IgM (test western blot) lub IgG – WB borelioza IgG (test western blot) we krwi, które są charakterystyczne dla bakterii borrelia burgdorferi. Na wyniki badań czeka się około 10 dni roboczych.

Sprawdź czy nasze laboratoria są już w Twoim mieście! Dzięki Badamysie.pl wykonasz badania na wykrycie boreliozy szybko, bez skierowania i bez czekania.

* W przypadku odchyleń wyników od normy, zalecamy konsultację z lekarzem.

Tagi: , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.