MENU
OB_odczyn_Biernackiego_c59_badanie_krwi_laboratorium_stany_zapalne_nowotwór_CRP_białko_C-reaktywne_Warszawa_Bydgoszcz_Kraków_Wrocław_Ostrołęka_Gorzów_Lublin

Wyświetleń: 24372 O badaniach laboratoryjnych

Badania krwi OB (odczyn Biernackiego, c59) i CRP (białko C-reaktywne)

Ocena: 4.6/5.0

crp ob badanie krwi

CRP, OB badanie krwi

OB Odczyn Biernackiego CRP badanie krwi

OB inaczej nazywane Odczynem Biernackiego od polskiego patologa Edmunda Biernackiego,  który w 1897 ogłosił wyniki badań nad szybkością opadania krwinek w zależności od rodzaju schorzenia. Nazywane czasem badaniem c59 jest wskaźnikiem opadania krwinek czerwonych (erytrocytów). W stanie prawidłowym krwinki pobrane do badania wolniej, natomiast w zmienionym chorobowo osoczu lub przy nieprawidłowym zlepianiu się erytrocytów opad ten ulega przyspieszeniu. Nie jest to zatem badanie sprawdzające jakąkolwiek substancję chemiczną w krwi, a jedynie proces fizyczny występujący w wielu chorobach i stanach zapalnych. Istnieją naturalne stany organizmu, w których OB może być podwyższone, a więc krwinki będą opadać szybciej. Zdarza się  to przed miesiączką i w jej trakcie, od 10–11 tygodnia ciąży i utrzymuje się do 6 tygodni po porodzie, ponieważ w tym czasie organizm się anemizuje (mniejsza ilość erytrocytów) więc szybciej opadają. Naturalnym stanem podwyższonej wartości badania c59 jest także silny i przewlekły stres czy zażywanie środków antykoncepcyjnych. Jednak nie warto tego bagatelizować, ponieważ odczyn Biernackiego jest często alarmem, gdy w organizmie toczy się stan zapalny. Lekarz dla prawidłowej diagnozy będzie potrzebował także dodatkowych badań- najczęściej morfologii krwi a być może także CRP (o tym badaniu dalej w artykule).

Powszechnie przyjęte normy:

KOBIETY: do 50 r.ż = od 3 do 10mm/1h , po 50 r.ż. = do 30mm/1h,

MĘŻCZYŹNI:  od 3 do 8mm/1h, po 50 r.ż. = do 20mm/1h.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Podwyższone OB

Podwyższony o 10-20 proc. poziom OB często towarzyszy przewlekłym infekcjom, ostrym i przewlekłym stanom zapalnym, chorobom reumatycznym (zwłaszcza reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa), hipercholesterolemii, zapalnym (ostrym i przewlekłym) schorzeniom wątroby, nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Wśród lekarzy funkcjonuje potoczne określenie „trzycyfrowe OB”. Oznacza ono wynik powyżej 100 mm. Jest on charakterystyczny dla niektórych chorób, w większości bardzo poważnych: ciężkich infekcji (ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia nerek, zapalenia kości i stawów, posocznicy), chorób nowotworowych (białaczki, chłoniaka) oraz tzw. układowych chorób tkanki łącznej (tocznia trzewnego, zapalenia skórno-mięśniowe i innych).

Obniżone OB

Taki stan zdarza się rzadko, ale są schorzenia, które objawiają się obniżonym OB. Należą do nich:

  • nadkrwistość czyli czerwienica – choroba polegająca na podwyższeniu ponad normę ilości czerwonych ciałek krwi, a także zwiększeniu białych ciałek i płytek krwi;
  • przewlekła niewydolność krążenia;
  • choroby alergiczne;
  • hipofibrynogemia ( obniżenie poziomu fibrynogenu – białka osocza uczestniczącego w procesie krzepnięcia)
odczyn biernackeigo

Odczyn Biernackiego

Na badanie krwi należy iść na czczo, czyli co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku. Jeśli to niemożliwe, krew do badania można pobrać najwcześniej 3 godziny po posiłku.

Badanie CRP

Białko C-reaktywne, czyli tzw. białko ostrej fazy jest wyprodukowywane przez wątrobę w przypadku toczącego się stanu zapalnego. Jego wartość w osoczu krwi może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu jednego dnia (taka sytuacja ma miejsce podczas ostrych zakażeń bakteryjnych lub wirusowych oraz po poważnych urazach). Poziom CRP wzrasta znacznie szybciej, ale także szybciej spada niż w przypadku OB. Naturalne podwyższenie stężenia CRP można obserwować w przebiegu niepowikłanej ciąży, u osób przebywających w górach, w pierwszych trzech dobach życia noworodka.

Fizjologiczne stężenie CRP nie przekracza 5 mg/L, stężenie większe niż 10 mg/L  uznawane jest za patologiczne

CRP wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe, bakteryjne). Określenie poziomu białka C-reaktywnego jest podejmowane w celu monitorowania leczenia chorób autoimmunologicznych (np. toczeń rumieniowaty), niektórych nowotworów (np. białaczka), w różnego rodzaju infekcjach, zapaleniu trzustki, przy wykrywaniu odrzucania przeszczepów i w przypadku zaburzeń w obrębie układu naczyniowego (choroby sercowo-naczyniowe, np. zawał serca). Ilościowe badanie CRP ma mniejszą wartość diagnostyczną w przypadku przewlekłych chorób zapalnych, np. reumatycznych, bowiem wartość CRP może się wahać od 10 do 1000 mg/l, w tych przypadkach lepiej sprawdza się badanie c59 (czyli OB).

Wybierz interesujący Cię pakiet,badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

Zarówno OB jak i CRP są wskaźnikami stanu zapalnego. Należą one do badań niespecyficznych — informują tylko o istnieniu i rozmiarze stanu zapalnego, a nie jego rodzaju i lokalizacji.

Bez względu na etiologię choroby obecność CRP znacznie wyprzedza wystąpienie podwyższonego OB. Podczas rekonwalescencji poziom CRP obniża się jeszcze przed powrotem OB do wartości prawidłowych. 

OB i CRP to badania, które można wykorzystywać nie tylko w celu wykrywania chorób, lecz także monitorowania skuteczności leczenia. Jeśli infekcję leczymy prawidłowo, to wskaźniki stanu zapalnego powinny obniżyć się gwałtownie.

Oba badania wraz z morfologią zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia a także jako badania przesiewowe w kierunku poważnych chorób.

Sprawdź czy nasze laboratoria są już w Twoim mieście! Dzięki Badamysie.pl wykonasz badanie OB oraz badanie CRP szybko, bez skierowania i bez czekania.

Uwaga: jeżeli masz podwyższone OB i masz powyżej 50 roku życia: zrób badanie CRP, CA-125 (kobiety), PSA (mężczyźni). Warto też wykonać USG jamy brzusznej.

* W przypadku odchyleń wyników od normy, zalecamy konsultację z lekarzem.

Badanie krwi OB CRP Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Szczecin Bydgoszcz Lublin Gdynia Radom Rzeszów Gliwice Zabrze Olsztyn Bytom Rybnik Gorzów Płock Warszawa

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.