MENU
Kobieta ma założony holter EKG w celu diagnostyki potencjalnych chorób kardiologicznych. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 16075 Przygotowania do badań diagnostycznych

Przygotowanie do badania – HOLTER EKG

Ocena: 4.6/5.0

Pacjentka ma założony na sobie holter EKG w celu diagnostyki chorób kardiologicznych serca. /Źródło: 123rf.com

INFORMACJE O BADANIU:

Badanie holterowskie EKG polega na ciągłym monitorowaniu rytmu i częstości pracy serca oraz zmian niedokrwiennych w zapisie EKG przez całą dobę. To podstawowe badanie w diagnostyce zaburzeń rytmu serca jest proste. Wiąże się jedynie z niewielką uciążliwością polegającą na noszeniu przez około 24 godziny na pasku miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod umieszczonych na klatce piersiowej. Badanie wykonujemy również u dzieci.

OPIS BADANIA:

Elektrody umieszczane są na klatce piersiowej, a kable od nich podłączone są do małego, przenośnego urządzenia na baterie, które rejestruje zapis EKG. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. Rejestratora nie zdejmuje się w czasie snu. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności. Podczas trwania rejestracji obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych oraz manipulować w rejestratorze. Pacjent zdaje aparat na następny dzień po jego założeniu.

CEL BADANIA:

Badaniem EKG metodą Holtera można wykryć napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą być niewykrywalne w pojedynczym badaniu EKG. Ponadto badanie to pozwala kardiologowi znaleźć związek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego pracą serca. Pozwala ocenić pracę serca nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Umożliwia ocenę nierównego, zbyt szybkiego lub wolnego bicia serca, pojawiającego się o różnych porach dnia i nocy, a także bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta, takich jak: zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej, ze zmianami EKG. Badanie umożliwia też ocenę pracy rozrusznika serca.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA:

  • Zaburzenia rytmu serca
  • Ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego
  • Ocena czynności sztucznego rozrusznika
  • Ocena niedokrwienie mięśnia sercowego
  • Niewydolność krążenia
  • Przebyty zawał serca
  • Omdlenia i zasłabnięcia
  • Uczucie kołatania serca
  • Duszność
  • Ból w klatce piersiowej.

PRZYGOTOWANIE ORAZ PRZECIWWSKAZANIA DOTYCZĄCE BADANIA:

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do badania. Jest to badanie bezbolesne i nieniosące za sobą żadnego ryzyka. Może być powtarzane wielokrotnie. 24-godzinna rejestracja EKG metodą Holtera wykonywana jest u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet w ciąży.

CZAS OCZEKIWANIA NA WYNIK:

Wynik Holtera EKG przekazywany jest w formie opisu dokonanego przez kardiologa, z dołączonymi wykresami (zapisem czynności elektrycznej serca w wybranym czasie) po około trzech tygodniach od zdania aparatu.

GDZIE I JAK WYKONAĆ BADANIE?

Holter EKG w Gdańsku zakładany przy ul. Jaskółczej 7/15, lub przy ul. Kazimierza Górskiego 1.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.