MENU
Starszy, zadbany mężczyzna z siwymi włosami patrzy w obiektyw. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 4466 Badania laboratoryjne blisko Ciebie

Mężczyzno – badaj się! Badania profilaktyczne dla Panów po 60

Ocena: 5.0/5.0

Mężczyzno – badaj się! Badania profilaktyczne dla Panów po 60

Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się mężczyźni po 60 roku życia i jakie badania profilaktyczne powinny wykonywać?

Bez wątpienia jednymi z najpoważniejszych problemów starszych mężczyzn są bóle w klatce piersiowej. Ich przyczyny mogą być znacznie zróżnicowane i w żadnym przypadku nie należy ich lekceważyć.

Bóle w klatce piersiowej są poważnymi zagrożeniami zarówno zdrowia, jak i życia. Bóle w klatce piersiowej mogą wystąpić w sytuacjach stresowych czy podczas wysiłku fizycznego i często są objawami groźnej dla zdrowia choroby wieńcowej.

Piekący ból w klatce piersiowej może być objawem zawału serca, któremu zazwyczaj  towarzyszy również ból zamostkowy, zimne poty, uczucie lęku, gorączka, problemy z oddychaniem czy  nudności. Zdarza się też, że zawał występuje całkowicie bezobjawowo, a mężczyźni zupełnie przypadkowo dowiadują się, że go przeszli. Takie zawały bez bólowe mogą wystąpić u cukrzyków, którzy słabiej odczuwają dolegliwości bólowe.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej mogą mieć też zupełnie inne pochodzenie. Mogą powstać w wyniku m.in. powikłań pogrypowych, w chorobach kręgosłupa, w chorobie wrzodowej, a także zapaleniu płuc i odmie opłucnowej.

Bez względu na to czy mężczyzna zmaga się z bólem w klatce piersiowej czy nie, powinien przynajmniej raz w roku wykonywać badanie EKG.  Dodatkowymi badaniami pozwalającymi ocenić pracę serca są: Badanie holterowskie EKG i Próba wysiłkowa na bieżni. Bardzo ważne jest również wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej,  które pozwala na rozpoznanie wielu schorzeń występujących w klatce piersiowej. Mężczyźni, którzy ukończyli 60 rok życia (jak również młodsi) powinni regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi.

Podstawowym badaniem laboratoryjnym, które pozwala ocenić ogólny stan zdrowia organizmu jest morfologia krwi z automatycznym rozmazem i Odczyn Biernackiego – najważniejsze badania skierowane dla pacjentów w każdym wieku.

Lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu chorób serca jest kardiolog. Każdy starszy mężczyzna powinien umówić się na konsultację kardiologiczną, która pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia i pracę serca pacjenta.

Starsi mężczyźni, a szczególnie palacze niejednokrotnie zmagają się z przewlekłym kaszlem. Jego przyczyną może być nie tylko palenie papierosów, ale też bardzo poważna dolegliwość,  jaką jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Mężczyźni, u których często pojawia się kaszel powinni  skonsultować się z lekarzem pulmonologiem, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego. Pulmonolog może zaproponować pacjentowi wykonanie spirometrii z opisem. Jest to badanie służące rozpoznaniu i monitorowaniu leczenia chorób układu oddechowego, w szczególności astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Dolegliwością, z którą mogą zmagać się mężczyźni, który ukończyli 60 rok życia jest także problem z oddawaniem moczu. Jego przyczyną może być infekcja cewki moczowej i pęcherza moczowego,  a także przerost gruczołu krokowego (prostata). Nie powinno się lekceważyć tego typu problemów, ponieważ nieleczona prostata może prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń jaki są np. stany zapalne, infekcje i kamienie w nerkach. Lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowego u mężczyzn jest urolog, do którego należy umawiać się przynajmniej raz w roku. Warto wiedzieć, że do przerostu prostaty dochodzi u prawie połowy mężczyzn po 60 roku życia. Ponieważ łagodny przerost prostaty może przypominać bardzo poważne choroby jakimi są np. rak jelita grubego czy nowotwór prostaty, bardzo ważnymi badaniami jakie powinien wykonać mężczyzna są: Marker PSA, czyli badanie laboratoryjne umożliwiające ocenę ryzyka wystąpienia przerostu prostaty lub nowotworu gruczołu krokowego, a także USG jamy brzusznej połączone z oceną prostaty.

Można też zakupić gotowy Pakiet Prostata, w skład którego wchodzi badanie ogólne moczu, PSA i FPSA.

W celu rozpoznania, bądź wykluczenia chorób układu moczowo-płciowego niezwykle istotne jest wykonanie ogólnego badania moczu, a także posiewu moczu. Diagnostyka urologiczna powinna objąć też badanie poziomu kreatyniny, która świadczy o tym jak pracują nerki. W diagnostyce chorób nerek pomocne jest również badanie laboratoryjne kwasu moczowego. Pozwala ono nie tylko na rozpoznanie chorób nerek, ale także dny moczanowej.

Mężczyźni po 60 roku życia nie powinni zapominać o badaniu stężenia białka całkowitego, które umożliwia wykrycie chorób nerek, chorób wątroby, chorób jelit, a także poważnych chorób skóry.

Jeszcze jednym, niezwykle istotnym w przypadku starszych mężczyzn badaniem jest badanie poziomu albuminy w surowicy krwi. Albuminy są białkami produkowanymi przez komórki wątroby. Oznaczenie ich poziomu ma znaczeniu przy podejrzeniu żółtaczki, chorób wątroby czy zespołu nerczycowego.

W przypadku podejrzenia chorób wątroby u mężczyzn powyżej 60 roku życia, zaleca się również wykonanie badania GGTP, które w połączeniu z pozostałymi próbami wątrobowymi: ALAT, ASPAT i ALP, czyli fosfatazą alkaiczną, a także bilirubiną przedstawiają prawidłowość pracy wątroby i dróg żółciowych.

Panowie, którzy cierpią na zaparcia i zauważą u siebie krew w stolcu, powinni jak najszybciej wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej. Powyższe dolegliwości mogą świadczyć o zaburzeniach takich jak: choroba wrzodowa, hemoroidy, krwawiące polipy, a nawet rak jelita grubego. Badaniem pomocnym w rozpoznaniu tego typu problemów jest też kolonoskopia, czyli endoskopowe badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Statystyki podają, że co piąty 60-latek ma cukrzycę, dlatego konieczne jest zachowanie szczególnej czujności i regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Norma poziomu cukru we krwi wynosi od 60 do 100 mg/dl (na czczo). Najbardziej narażeni na zachorowanie są Panowie zmagający się z nadwagą, otyłością, miażdżycą naczyń, nadciśnieniem tętniczym czy zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Dlatego też każdy dorosły mężczyzna powinien wykonać w laboratorium lipidogram, czyli tzw. profil lipidowy. Jest to badanie wykonywane w kierunku ryzyka rozwoju miażdżycy, jednej z głównych przyczyn chorób układu krążenia. Profil lipidowy obejmuje oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL oraz LDL, a także trójglicerydów.

Mężczyźni, którzy ukończyli 60 rok życia powinni pamiętać o kontrolowaniu poziomu witaminy D3 i wapnia we krwi.

Badanie stężenia witaminy D3 we krwi pozwala na rozpoznanie m.in. zaburzeń czynności przytarczyc, chorób nerek, chorób wątroby, sarkoidozy, niektórych chłoniaków, chorób nowotworowych, chorób sercowo naczyniowych czy zaburzeń wchłaniania.

Jak bardzo groźny jest niski poziom witaminy D3 we krwi? – Dowiedz się więcej!

Mężczyźni, którzy ukończyli 60 rok życia powinni regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Niezwykle istotne są zarówno konsultacje lekarskie, jak badania diagnostyczne i profilaktyczne. Badania laboratoryjne można zakupić w jednym Pakiecie Mężczyzna 60+, skomponowanym specjalnie z myślą o Panach, którzy skończyli 60 lat. Badania w pakietach, jak i każde z osobna można kupić w sklepie z usługami medycznymi Badamysie.pl, gdzie bez wychodzenia z domu, wybieramy palcówkę i umawiamy się na badania. Lista placówek i godziny pobierania krwi do badań znajdują się TUTAJ.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.