MENU
Blistry z różnymi tabletkami. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 1373 O chorobach

Leki z zawartością walsartanu mogą powodować raka.

Ocena: 4.8/5.0

Europejska Agencja Lekowa EMA oszacowała ryzyko zachorowania na nowotwór wśród pacjentów przyjmujących leki na nadciśnienie zawierające rakotwórcze zanieczyszczenia!

Warto od razu dodać, że szacunki dotyczą osób przyjmujących walsartan systematycznie i w najwyższych dawkach. Pomimo tego, że lek był sprzedawany również w Polsce, to najczęściej był przepisywany przez lekarzy w mniejszych dawkach i mimo zanieczyszczenia, najprawdopodobniej nie jest tak szkodliwy.

Zanieczyszczone leki przyjmowali również Polacy!

Według informacji podanych przez EMA, szczególnie narażone są osoby przyjmujące leki z walsartanem pochodzącycm z chińskiej firmy farmaceutycznej Zhejiang Huahai Pharmaceutical, gdzie stwierdzono najwyższe poziomy zanieczyszczeń. Fabryka ta zaopatrywała większość europejskich producentów, również w Polsce. Warto mieć na uwadze fakt, że w naszym kraju już wycofano ze sprzedaży około 50 leków!

Według Europejskiej Agencji Lekowej, na 100 tysięcy osób przyjmujących chińskie leki z walsartanem:

  • każdego dnia przez 6 lat w najwyższej dawce – 22 pacjentów w przyszłości zachoruje na raka,
  • każdego dnia przez 4 lata w najwyższej dawce – kolejne 8 osób w przyszłości zachoruje na raka.

Wyniki te zostały uzyskane na podstawie badań przeprowadzonych na zwierzętach i odnoszą się do czasu, w którym uważa się, że leki z substancją czynną zanieczyszczoną NDMA (N-nitrozodimetyloamina) oraz NDEA (N-nitrozodietyloamina) były obecne w walsartanie pochodzącym z Zhejiang Huahai.

Jak zanieczyszczenia mogły znaleźć się w lekach na nadciśnienie?

Wiadome jest, że zanieczyszczenia mogły powstać podczas wytwarzania grupy leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym, podczas używania rozpuszczalników, odczynników i innych surowców. Co więcej, możliwe jest, że zanieczyszczenia znajdowały się w niektórych lekach, ponieważ producenci nieumyślnie wykorzystywali do produkcji skażony sprzęt.

Ustalono limity dla zanieczyszczeń!

Już teraz ustalono tymczasowe limity dla NDMA i NDEA, które są zgodne z aktualnymi międzynarodowymi wytycznymi. Przykładami są tu: walsartan (maksymalna dawka 320 mg), gdzie maksymalne dzienne spożycie wynosi 96,0 ng, losartan (maksymalna dawka 150 mg), którego maksymalne dziennie spożycie wynosi 96,0 ng czy kandesartan (maksymalna dawka 32 mg) – maksymalne dzienne spożycie 96,0 ng.

Leki zawierające zanieczyszczenia przekraczające te granice bądź medykamenty zawierające również nitrozoaminy na jakimkolwiek poziomie będą całkowicie zakazane w Unii Europejskiej.

Okres przejściowy będzie trwał dwa lata. Czas ten pozwoli producentom wprowadzić niezbędne zmiany w procesach produkcyjnych, pozwoli wprowadzić systemy testowania i wykrywania nawet najmniejszych ilości tych szkodliwych zanieczyszczeń. Po dwóch  latach wszystkie firmy muszą wykluczyć obecność jeszcze niższych poziomów zanieczyszczeń NDEA lub NDMA w swoich produktach niż podano powyżej.

EMA informuje, że osoby przyjmujące leki z zawartością walsartanu, nie powinny przerywać ich przyjmowania bez konsultacji z lekarzem.

Osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości co do medykamentów, jakie zostały im przepisane,

powinny skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.