MENU
Kto i dlaczego powinein umówić się do dietetyka?

Wyświetleń: 2895 Inne, Wybrane diety

Kto i dlaczego powinien umówić się do dietetyka?

Ocena: 5.0/5.0

Kto i dlaczego powinien umówić się do dietetyka?

Jeszcze kilka lat temu mało kto zdawał sobie sprawę z potrzeby konsultacji dietetycznej. Dziś specjaliści dietetyki są coraz chętniej odwiedzani przez pacjentów i coraz trudniej jest się do nich dostać. Na konsultację umawiają się zarówno osoby chore, jak i osoby zdrowe, którym zależy na podwyższeniu jakości życia.  Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) aż 70% społeczeństwa odżywia się nieprawidłowo, co wiąże się z różnorodnymi zachorowaniami! Polska, tradycyjna kuchnia jest zbyt słodka i zbyt tłusta, a także uboga w warzywa i owoce.

Lekarz dietetyk opisuje zalecenia dla pacjenta za pomocą czerwonego długopisu, w tle widoczne są warzywa. /Źródło: 123rf.com

Kto i dlaczego powinien umówić się do dietetyka?

Odpowiednio zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, i aby osiągnąć zamierzony cel warto umówić się do specjalisty żywienia, który nie tylko zaproponuje indywidualny do potrzeb pacjenta jadłospis, ale też zmotywuje i wesprze w trakcie dietoterapii.

Porady i zalecenia dotyczące tego co powinniśmy jeść, aby czuć się zdrowo i pięknie można znaleźć niemal w każdym czasopiśmie, programie telewizyjnym i portalu internetowym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że każdy człowiek jest inny, każdy ma inne cechy, inne nawyki i inne zapotrzebowania. Nie da się przygotować jednej diety dla wielu osób. Dlatego tak ważna jest konsultacja specjalistyczna, dzięki której, dietetyk znając potrzeby, oczekiwania czy problemy pacjenta, jest w stanie przygotować najlepszy dla jego organizmu i oparty pod kątem indywidualnych czynników plan dietetyczny. Niestety często się okazuje, że osoby, które samodzielnie chciały się odchudzić czy leczyć dietą, zamiast osiągnąć korzyści, tylko doprowadziły do różnorodnych efektów ubocznych (np. efektu jojo, problemów natury estetycznej, problemów zdrowotnych).

Kiedy warto umówić się do dietetyka?

Do dietetyka powinny się zgłosić nie tylko osoby otyłe i zmagające się z nadwagą, ale również osoby, którym dokucza m.in. niedowaga, cukrzyca, nadciśnienie, choroby przewlekłe czy choroby układu pokarmowego. Coraz częściej specjalistę dietetyki odwiedzają sportowcy i kobiety w ciąży, którym zależy na odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diecie, a także prawidłowo dobranym jadłospisie. Konsultacja skierowana jest także dla osób, które poszukują wiedzy i informacji dotyczących zdrowego żywienia, które nie tylko chcą zachować pożądaną sylwetkę, ale również zdrową cerę, włosy i paznokcie.

Czynniki sugerujące, że warto umówić się do specjalisty żywienia to np.:

  • Nadwaga i otyłość to najczęstsze powody, dla których decydujemy się na wizytę u dietetyka. Szybkie i niezdrowe jedzenie, wysoce przetworzone produkty,  brak ruchu i siedzący tryb życia to tylko jedne z czynników mających wpływ na problemy z wagą. Niestety jest to kłopot nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej.
  • Niedowaga występująca u osób chudych jest podobnym problemem jak otyłość. Osoby zmagające się z nią są szczuplejsze, ale równie często mają kłopoty zdrowotne.

    Zegar stworzony z talerza, widelca i warzyw, wskazujący odpowiednie godziny posiłków. /Źródło: 123rf.com

    Dietetyk – czynniki decydujące o konieczności wizyty

  • Złe nawyki żywieniowe, które niestety najczęściej są największym wrogiem organizmu. Prowadzą np. do otyłości, nadwagi, problemów ze zdrowiem, z cerą, z włosami. Złe nawyki żywieniowe mogą być wrodzone, wyniesione z domu rodzinnego i nabyte (np.  w szkole, podczas studiów, w  pracy).
  • Nietolerancja posiłków dotyczy coraz większego grona naszego społeczeństwa. Już nie tylko słyszy się o nietolerancji glutenu czy laktozy, ale również wielu innych pokarmów uważanych za podstawę diety. Konsultacja dietetyczna pozwoli określić i rozsądnie wyeliminować z jadłospisu pokarmy, których organizm nie toleruje. Dietetyk pomoże dobrać odpowiednie produkty uzupełniające składniki odżywcze i niedobory związane z eliminacją innych potraw.
  • Choroby – choroby układu pokarmowego, oddechowego, odpornościowego, sercowo-naczyniowego czy neurologicznego to tylko jedne z powodów, dla których decydujemy się na zmianę diety i konsultację u specjalisty odżywiania. Niektórzy twierdzą, że człowiek jest tym co je. I zgodnie z tym stwierdzeniem, warto zwrócić większą uwagę na produkty, z których przygotowujemy posiłki.
  • Ciąża – prawidłowe odżywianie w ciąży to podstawa. Dietetyk nie tylko pomoże przygotować się do ciąży, ale też opracuje odpowiednio zbilansowaną, dostarczającą wielu składników mineralnych i witamin dietę, ułoży jadłospis, przygotuje zalecenia na czas ciąży oraz na czas karmienia piersią.
  • Aktywność fizyczna – konsultacja dietetyczna jest bardzo ważna w przypadku osób aktywnie uprawiających sport i tych dopiero zaczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Dietetyk przygotuje dietę kierując się indywidualnymi predyspozycjami pacjenta, a także  rodzajem uprawianej dyscypliny sportowej.

Jak wygląda konsultacja dietetyczna i jak można się do niej przygotować?

Podczas wizyty dietetyk przede wszystkim przeprowadzi rozmowę z pacjentem, podczas której będzie się starał uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących jego zdrowia, dolegliwości, nawyków żywieniowych, stylu życia czy aktywności fizycznej .

Lekarz dietetyk tłumaczy pacjentowi zalecenia, w ręku trzyma jabłko. /Źródło: 123rf.com

Badania zlecane przez dietetyków

Konsultacja dietetyczna wiąże się także z pomiarami antropometrycznymi (waga, wzrost, obwód bioder, obwód talii, obwód ręki).

Przed wizytą warto też wykonać podstawowe badania laboratoryjne (głównie z krwi i moczu), które nie tylko pozwolą zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia pacjenta, ale też umożliwią wykrycie (bądź wykluczenie) zaburzeń metabolicznych, hormonalnych czy jonowych.

W podstawowym pakiecie badań, zleconym przez dietetyka znajdują się:

Ostatni etap konsultacji to udzielenie wskazówek dotyczących żywienia i aktywności fizycznej, a także przygotowanie indywidualnego jadłospisu dla pacjenta.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.