MENU
Pokrojone pomarańcze leżą na stole, a nad nimi ułożony jest wzór strukturalny. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 3906 O chorobach

Witamina C w wysokim stężeniu może niszczyć komórki raka jelita grubego.

Ocena: 4.8/5.0

Pokrojone pomarańcze leżą na stole, a nad nimi ułożony jest wzór strukturalny. /Źródło: 123rf.comWitamina C w wysokim stężeniu niszczy komórki niektórych typów raka jelita grubego (który, należy do najbardziej podstępnych nowotworów złośliwych). Rodzi to nadzieję na wykorzystanie witaminy C w walce z nowotworami złośliwymi – twierdzą naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku. Wyniki ich najnowszych badań publikuje tygodnik „Science”.

Niemal w połowie przypadków komórki raka jelita grubego mają mutację w genach KRAS oraz BRAF. Wtedy choroba jest bardziej agresywna, a aktualne metody terapii, w tym chemioterapia, są mniej skuteczne w jej leczeniu.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku oraz z kilku innych ośrodków naukowych w USA wykazali, że bardzo wysokie dawki witaminy C, (kwasu askorbinowego) takie, jakie są obecne np. w 300 pomarańczach, zakłócają wzrost komórek raka jelita grubego z mutacjami w genach KRAS oraz BRAF. Doświadczenia były prowadzone na razie na hodowlach komórkowych i na myszach. Wyniki dały podstawę do tego, by dalej badać możliwość wykorzystania witaminy C w terapii raka jelita grubego z mutacjami w genach KRAS i BRAF.

Korzystny wpływ witaminy C na zdrowie jest zwykle przypisywany jej działaniu przeciwutleniającemu, które sprawia, że zapobiega ona lub opóźnia pojawienie się niektórych uszkodzeń komórek. Jednak zespół dr. Cantley’a zaobserwował, że w bardzo wysokich dawkach witamina C działała na komórki raka z mutacjami KRAS i BRAF na odwrotnej zasadzie – pobudzała w nich proces utleniania.

Wiadomo, że w środowisku bogatym w tlen, takim jak tętnice, część witaminy C zostaje utleniona i przekształcona w kwas dehydroaskorbinowy (DHA). Związek ten dostaje się do komórek (w przeciwieństwie do witaminy C) za pośrednictwem białka transportującego również glukozę – GLUT1. Dotychczas nie było jednak wiadomo, jak DHA zachowuje się w środku komórek. Dr Cantley i jego zespół wykazali, że związek ten działa jak koń trojański. Naturalne przeciwutleniacze obecne w komórkach próbują przekształcić go znowu w witaminę C, wówczas ich zapas zostaje wykorzystany, a komórka ginie z powodu stresu oksydacyjnego.

– Chociaż wiele zdrowych komórek również ma na swojej powierzchni receptor GLUT1, komórki raka z mutacjami w KRAS i BRAF posiadają go znacznie więcej, ponieważ potrzebują bardzo dużo glukozy do przeżycia i wzrostu – wyjaśnia dr Cantley. W dodatku komórki te produkują też bardziej aktywne wolne rodniki tlenowe niż komórki bez mutacji i dlatego potrzebują większych ilości przeciwutleniaczy do przetrwania. To sprawia, że są znacznie bardziej podatne na działanie DHA niż komórki zdrowe czy komórki nowotworowe bez mutacji KRAS czy BRAF.

Autorzy pracy podkreślają, że wyniki, które uzyskali w badaniach na komórkach i na myszach, trzeba zweryfikować na pacjentach w badaniach klinicznych.

Jeśli przeciwnowotworowe działanie witaminy C zostanie potwierdzone, to związek ten może znaleźć zastosowanie w leczeniu osób z rakiem jelita grubego oraz innymi nowotworami złośliwymi, których komórki produkują duże ilości białka transportowego GLUIT1, jak np. rak nerki, pęcherza moczowego czy trzustki.

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów – może rozwijać się nawet przez 10 lat, nie dając wyraźnych objawów. To, co powinno zaniepokoić to m.in. dokuczliwe zaparcia, nudności, wymioty, poczucie niepełnego wypróżnienia, ślady krwi na papierze lub bieliźnie, krwawienia z odbytu, anemia. Podstawowym badaniem w profilaktyce jelita grubego jest kolonoskopia (badanie całego jelita grubego). powinna się mu poddać się każda osoba, która ukończyła 50. rok życia.

Wykonanie badania kolonoskopii możesz zamówić w korzystnej cenie w BadamySie.pl

opracowanie na podstawie: http://www.techtimes.com

Tagi: , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.