MENU
Zmęczona lekarka siedzi na krześle po dyżurze. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 3328 Inne

To będzie włoski scenariusz?

Ocena: 4.9/5.0

Bardzo możliwe, że na jesieni sytuacja w Polsce będzie dużo poważniejsza niż we Włoszech.

Dlaczego? Ponieważ nasz kraj nie dysponuje tak dużą ilością respiratorów, sprzętu medycznego i sprzętu ochrony własnej, jaką mają Włosi. Nie mamy wystarczającej liczby lekarzy na 1000 mieszkańców! Ponadto większość lekarzy pracujących w Polsce jest w wieku emerytalnym.

Najwyższy czas się obudzić! Jeśli nasz rząd i samorządy nie podejmą NATYCHMIAST odpowiedzialnych decyzji, to za chwilę sytuacja będzie podwójnie dramatyczna.  Z powodu braku miejsc w szpitalach, braku respiratorów i personelu medycznego, ludzie będą umierali nie tylko na szpitalnych łóżkach, ale również w domach,  hotelach, w ośrodkach pomocy społecznej – pytanie, kto w takim wypadku stwierdzi zgon i umożliwi pochówek, gdy brakuje lekarzy? Co można w tej sytuacji zrobić?

Od wielu lat środowisko lekarskie, a także Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do prezydentów miast i starostów o powołanie „powiatowych koronerów” – czyli osób odpowiedzialnych za stwierdzenie zgonu i sprawowanie pieczy nad zwłokami lub proponuje podpisanie umowy z podmiotem leczniczym na takie usługi. RPO wystąpił także  do Ministra Zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych, które zapewniłyby sprawne działanie w zakresie stwierdzenia zgonu oraz pieczy nad zwłokami i szczątkami ludzkimi. Mimo ponawiania tego postulatu do kolejnych ministrów, ustawa nie została znowelizowana, a prezydenci i starostowie odsuwają od siebie problem.

Jak wygląda obecnie sytuacja w obliczu epidemii koronawirusem? Warszawa, Podkarpacie, Dolny Śląsk podjęły już działania i powołują koronerów. Jak podaje radio Legnica FM, również Starosta bolesławiecki, Tomasz Gabrysiak w ostatnich dniach powołał u siebie koronera, by odciążyć lekarzy skupionych na walce z koronawirusem! Już w kilku regionach Polski włodarze zatrudniają lub ogłaszają przetargi na koronerów – dlaczego na Pomorzu nic się z tym nie robi?

Kto tutaj stwierdzi zgon osoby, która przebywa poza szpitalem? Prezydent Gdańska, Prezydent Gdyni, Prezydent Sopotu czy Starosta Gdański?

Najwyższy czas spojrzeć prawdzie w oczy i podjąć racjonalne działania!

❗️ Zostało pół roku❗️

Tagi: , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.