MENU
Niezadowolony lekarz trzyma się za głowę jako gest wyczerpania. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2240 Inne

Protest młodych lekarzy to kolejna porażka resortu zdrowia? Kto teraz będzie nas leczył?

Ocena: 5.0/5.0

Protest młodych lekarzy to kolejna porażka resortu zdrowia? Kto teraz będzie nas leczył?

Młodzi lekarze stoją w białych fartuchach ze skrzyżowanymi rękoma. /Źródło: 123rf.com

Protest młodych lekarzy rezydentów

Wczoraj lekarze rezydenci rozpoczęli protest. Strajkują przeciwko niesprawiedliwym podwyżkom jakie zaproponował Minister Zdrowia, domagają się poprawy jakości szkoleń lekarskich, zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, wymiany starego sprzętu, zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, a także modyfikacji procesu samej ich specjalizacji i przestrzegania prawa w trakcie specjalizacji. Chcą poprawy warunków pracy i jakości obsługi pacjentów. Rezydenci głodują, nie przychodzą do pracy i oddają krew dla pacjentów. Protest Porozumienia Rezydentów poparło Porozumienie Zawodów Medycznych, popierają ich również starsi lekarze, pacjenci i osoby nie związane z zawodem.

Tylko wybrani zostaną odpowiednio wynagrodzeni

Minister Radziwiłł jasno określił jakich lekarzy potrzebuje i jakich specjalistów będzie dodatkowo wynagradzał. Z pewnością rezydentom najbardziej się opłaca wybrać: internę, pediatrię, medycynę ogólną, medycynę ratunkową, psychiatrię albo chirurgię ogólną. Młodzi lekarze decydując się na te specjalizacje otrzymają podwyżkę w wysokości 1200zł. Oczywiście inne specjalizacje także są potrzebne. Ale może nie w Polsce?  Uzależnienie podwyżek od wybranej specjalizacji nie tylko poróżni środowisko lekarskie, ale też doprowadzi do emigracji lekarzy, a zagranica przyjmie ich z otwartymi ramionami.

Niezadowolony lekarz trzyma się za głowę jako gest wyczerpania. /Źródło: 123rf.comOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada tylko 2,2 lekarza! Jest to najniższy wynik w całej Unii Europejskiej. Specjaliści wyjeżdżają do Niemiec, Wielkiej Brytanii i krajów, gdzie są traktowani z szacunkiem i sprawiedliwie wynagradzani. Według OECD już w 2015 roku wyjechało z Polski około 10% całkowitej liczby lekarzy i pielęgniarek. Liczba ta wcale się nie zmniejsza, wręcz przeciwnie – zapotrzebowanie na lekarzy z Europy Środkowo-Wschodniej stale rośnie. Zamiast motywować młodych lekarzy, zamiast pozwolić im godnie pracować w naszym kraju, Ministerstwo Zdrowia robi wszystko, żebyśmy zostali bez dobrych specjalistów i byli zmuszeni do leczenia się na własną rękę.

Czy w naszym kraju nie może być normalnie? Każda zmiana, każda nowa ustawa i propozycja wydaje się być totalnym absurdem! Minister Radziwiłł powiedział, że oczekiwania lekarzy rezydentów są nierealne, i że sięgają po nieproporcjonalne narzędzia. Zapomniał jednak wspomnieć jak ciężko oni pracują, że ich stawka wynosi 13 zł za godzinę, że zostają po godzinach pracy, że niejednokrotnie są wykorzystywani, i że poświęcając się pracy nie mają czasu dla rodziny.

Czy rzeczywiście lekarze rezydenci tak dużo oczekują?

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.