MENU
Dzieci bawią się w fontannie wodnej w czasie upału. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 1997 Inne

Czy powinniśmy pozwalać dzieciom kąpać się w fontannie?

Ocena: 4.8/5.0

Czy powinniśmy pozwalać dzieciom kąpać się w fontannie?

W sezonie letnim kiedy temperatury przekraczają nierzadko 30 stopni każdy z nas pragnie choć odrobinę się schłodzić.

Szczęśliwe dzieci bawią się w fontannie publicznej. /Źródło: 123rf.comNie trudno jest zauważyć jak w wielu miastach to właśnie wokół miejskich fontann gromadzą się rodzice ze swoimi dziećmi. Zabawa w wodotryskach to szczególna frajda dla dzieci. Jak wiadomo w upalne dni większość z nas najchętniej spędzałaby w wodzie całe dnie. Sanepid od dawna ostrzega przed zabawą dzieci w fontannach, tłumacząc, że nie są one przystosowane do kąpieli, a stanowią jedynie ozdobne elementy architektury.

Czym grozi kąpanie się w fontannie?

W większości miast kąpiele w fontannach są zabronione, jednak żadne pouczenia straży miejskiej nie przynoszą większego skutku. Argumenty rodziców, którzy twierdzą, że „przecież ich dzieci nie piją wody, a jedynie się w niej kąpią” to żadne argumenty. Niestety kąpiel w fontannie może skończyć się nie tylko mandatem, ale co gorsze może być przyczyną wielu chorób, na które w szczególności narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi.

Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie taka woda stanowi dla ich pociech. Nawet, jeśli woda w nich jest przejrzysta, to wcale nie oznacza, że jest bezpieczna dla zdrowia. Woda znajdująca się w zamkniętym obiegu takiego urządzenia, najczęściej nie jest odkażana, a jej wymiana następuje zazwyczaj dopiero po kilku tygodniach. Tak więc mogą się w niej znaleźć liczne zarazki, bakterie, śmieci, zanieczyszczenia fizjologiczne, zarodniki grzybów, a nawet zwierzęce odchody. Warto zwrócić również uwagę, że upały przyczyniają się do szybszego rozmnażania się drobnoustrojów. Pamiętajmy, że bakterie i wirusy atakują organizm nie tylko poprzez układ pokarmowy, ale również przez skórę. Kąpiąc się w miejskiej fontannie można nabawić się  grzybicy stóp, zakażenia ran, a to tylko kilka z zagrożeń.

Dzieci skaczą w fontannie publicznej w lato. /Źródło: 123rf.comDzieci kąpiące się w fontannie narażone są na zarażenie :

  1. Paciorkowcem, który może być przyczyną zapalenia zatok, zapalenia gardła, zapalenia płuc, a nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
  2. Pałeczką ropy błękitnej. Leczenie zakażeń wywołanych przez tę bakterię jest bardzo trudne, ponieważ jest ona odporna na działanie większości antybiotyków. Zakażenie tą bakterią może objawiać się schorzeniami uszu, zapaleniem spojówek, wywołuje podrażnienia skóry i wysypkę, może prowadzić do zakażenia układu pokarmowego i dróg moczowych.
  3. Pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), która może wywołać ostrą biegunkę, zapalenie dróg moczowych, pęcherza, nerek czy otrzewnej. Bakteria ta może prowadzić także do poważniejszych infekcji takich jak: zapalenie opon mózgowych, a nawet sepsa.
  4. Gronkowcem, który grozi zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem ucha, migdałków czy tchawicy.
  5. Pałeczką Legionelli, która powoduje ostre zapalenie płuc, gardła i gorączkę (nawet 40°C!). Objawia się suchym kaszlem, zaburzeniami w oddychaniu, a nawet zaburzeniami świadomości.

Tagi: , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.