MENU

Wyświetleń: 2287 Inne

Lekarze z 1DayClinic.pl apelują o ostrożność z fajerwerkami!

Ocena: 4.9/5.0

Lekarze ze szpitala 1DayClinic.pl apelują: bądźcie ostrożni z fajerwerkami!

Powitanie Nowego Roku jest jednym z najbardziej hucznych wydarzeń na całym świecie. Prawie każdy, bez względu na to czy Sylwestra spędza na balu czy we własnym zaciszu domowym, z niecierpliwością wyczekuje północy, aby przy kieliszku szampana i kolorowych fajerwerkach przywitać kolejny rok.

Niestety każdego roku na Szpitalne Oddziały Ratunkowe trafiają ofiary nieumiejętnego i nieodpowiedniego obchodzenia się z petardami, rakietami, bateriami czy rzymskimi ogniami. A tragediom może zapobiec przede wszystkim zdrowy rozsądek, rozwaga i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas używania fajerwerków.

Jak podają informacje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów około 80 procent ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat, gdyż to oni najczęściej odpalają petardy.

Wśród obrażeń spowodowanych nieumiejętnym obchodzeniem się z fajerwerkami można wymienić:

 • oparzenia skóry,
 • martwicę skóry,
 • uszkodzenia oraz skaleczenia ciała, głowy i rąk,
 • poszarpane, a nawet urwane dłonie,
 • urazy oczu (w sporadycznych przypadkach nawet utrata wzroku),
 • uszkodzenia słuchu,
 • uszkodzenia węchu,
 • utratę palców,
 • kalectwo,
 • w najgorszych przypadkach nawet śmierć.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpalanie fajerwerków może wywoływać u niektórych osób stany lękowe, niepokój, strach, a także znacznie poważniejsze zaburzenia układu nerwowego.

Człowiek trzyma w dłoni odpalone zimne ognie. /Źródło: 123rf.com

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup fajerwerków, pamiętaj, aby nie kupować ich na bazarach, straganach i u niesprawdzonych sprzedawców. Wszelkiego rodzaju petardy powinny być kupione wyłącznie w sklepach posiadających specjalne zezwolenia na sprzedaż tego typu materiałów. Do amatorskich pokazów przeznaczone są tylko i wyłącznie fajerwerki oznaczone klasą I i II. Klasa III przeznaczona jest do użycia tylko podczas profesjonalnych pokazów.

Należy też pamiętać, że osobom poniżej 18 roku nie wolno sprzedawać materiałów pirotechnicznych. Za złamanie tej ustawy sprzedawcy grozi nie tylko kara grzywny, ale nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Niejednokrotnie się zdarza, że petardy kupują osoby dorosłe, a następnie przekazuję te niebezpieczne materiały swoim nastoletnim dzieciom. Jest to bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne działanie, nie bądźmy obojętni i reagujmy na takie zachowanie!

Kiedy już kupujesz fajerwerki, koniecznie sprawdź czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych takich jak: pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia oraz czy z wnętrza nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Podany jest numer katalogowy produktu i termin ważności.
 6. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Kiedy zamierzasz użyć fajerwerków, koniecznie:

 1. Czytaj instrukcje i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia zawarte w informacji.
 2. Zachowaj bezpieczną odległość, która jest podana w instrukcji obsługi (zazwyczaj około 10 metrów).
 3. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem, stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 4. Nigdy nie odpalaj tej samej petardy po raz drugi, nawet kiedy za pierwszym razem nie zadziała.
 5. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się okna, drzewa lub linie energetyczne.
 6. Nigdy nie odpalaj petard w dłoni. Te umieszczone na patyku (tzw.rakiety) przeznaczone są do umiejscowienia w ziemi.
 7. Nigdy nie wrzucaj petard do ognia.
 8. Nigdy nie rozbieraj petard na części pierwsze.
 9. Nie podchodź do niewybuchów.
 10. Jeśli doszło do wypadku, natychmiast wezwij służby ratownicze: straż pożarną (998 lub 112), pogotowie ratunkowe (999 lub 112)!

PAMIĘTAJ !!!

Nigdy nie używaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i środków odurzających!

Pod żadnym pozorem nie wolno podejmować prób ponownego odpalenia materiałów pirotechnicznych, ponieważ zapłon może w tym przypadku być mocno opóźniony i przy próbie ponownego odpalenia, może być natychmiastowy!

Nie wolno zbliżać się do osób, które odpalają materiały pirotechniczne, celować w ludzi, zwierzęta, zabudowania oraz pojazdy!

Fajerwerki należy odpalać tylko i wyłącznie na otwartych przestrzeniach! Nie wolno odpalać petard z balkonów, tarasów, okien czy pomieszczeń!

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.