MENU
uszkodzeni ręki od farerwerków

Wyświetleń: 4539 Inne

Co zrobić w przypadku obrażeń spowodowanych fajerwerkami

Ocena: 4.9/5.0

Co zrobić gdy fajerwerki wybuchnie w rękachPomagamy gdy fajerwerki nas zranią – pierwsza pomoc

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Zapewne najwięcej sztucznych ogni będziemy mogli podziwiać w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Pomimo, że petardy i fajerwerki dają niesamowite efekty wizualne, to są też bardzo niebezpiecznymi materiałami, które nieodpowiednio używane mogą doprowadzić do wielu bolesnych obrażeń. Jeśli już dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, najważniejsza jest szybka reakcja i natychmiastowe wezwanie pomocy.

jak nas mogą uszkodzić sztuczne ognie - zachowaj ostrożnośćDo jakich zdarzeń może dojść w wyniku nieodpowiedniego obchodzenia się z fajerwerkami:

 • Oparzenia rąk,
 • Oparzenia twarzy,
 • Oparzenia ciała,
 • Rany i skaleczenia dłoni i ciała,
 • Uszkodzenia i skaleczenia głowy,
 • Krwotoki z kończyn,
 • Amputacja palców, a nawet całych dłoni,
 • Urazy oczu,
 • Uszkodzenia słuchu,
 • Uszkodzenia węchu.

Bez względu na to do jakich uszkodzeń dojdzie, w każdej sytuacji należy pamiętać o :

1.Wezwaniu pomocy

Pierwszym i najważniejszym elementem udzielenia pomocy osobie poszkodowanej, jest wezwanie profesjonalnych służb ratowniczych. W tym celu należy zadzwonić pod numer: 112 lub 999. Wykonując połączenie telefoniczne, bardzo ważne jest, aby udzielić dyspozytorowi informacji dotyczących:

 • Miejsca zdarzenia, czyli dokładna informacja, gdzie doszło do wypadku,
 • Co się wydarzyło (np. wybuch fajerwerków, pożar),
 • Ile osób zostało poszkodowanych,
 • W jakim stanie są ranne osoby,

Podczas wzywania pomocy, pamiętaj aby się przedstawić i zostawić  swój numer telefonu. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy, poczekaj na dodatkowe pytania od dyspozytora.

2.Bezpieczeństwie własnym i osoby poszkodowanej

Zanim zaczniemy udzielać pomocy osobie poszkodowanej, należy dokładnie się rozejrzeć i upewnić, że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Jeśli blisko nas znajdują się niewybuchy, tli się ogień czy  dym, znajduje się słup wysokiego napięcia, bądź poszkodowany znajduje się na ulicy, należy oddalić się od niebezpiecznego miejsca i odsunąć również poszkodowanego.

Zawsze pamiętaj o założeniu rękawiczek jednorazowych!

Kiedy już zadbasz o te dwa najważniejsze elementy, możesz przystąpić do udzielania bezpośredniej pomocy poszkodowanemu, adekwatnie do doznanych obrażeń.

Przystępując do udzielania pierwszej pomocy dobrze jest skorzystać z zawartości apteczki. Oczywiste jest, że nie każdy zawsze ma taką przy sobie. Warto jednak rozejrzeć się, poszukać apteczki czy zapytać o nią właściciela najbliżej zaparkowanego pojazdu, personel hotelu, restauracji, gdzie na przykład uczestniczymy w balu.  W apteczne powinniśmy znaleźć kilka niezwykle przydatnych środków opatrunkowych: gazy, bandaże dziane, bandaże elastyczne, ale też niezwykle ważną przy wszystkich obrażeniach folię NRC (tzw. koc termiczny) i obowiązkowe rękawiczki jednorazowe.

Oparzenia

 • Udzielając pomocy osobie poparzonej, na samym początku należy ocenić stopień oparzenia. Pomóc mogą w tym poniższe wskazówki:

I stopień oparzeń – łagodne oparzenia, obejmujące zazwyczaj tylko naskórek. Skóra jest zaczerwieniona, zazwyczaj sucha i na jej powierzchni nie ma pęcherzy. Może wystąpić ból i swędzenie.

II stopień oparzeń – jest głębszy, dotyczy nie tylko naskórka, ale również skóry właściwej. Powierzchnia skóry jest zaczerwieniona, choć mogą też wystąpić białe plamy (tzw. skóra marmurkowa), pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Oparzeniu towarzyszy ból.

III stopień oparzeń – obrażenia obejmują naskórek, skórę właściwą, naczynia krwionośne, komórki nerwowe i podskórną tkankę tłuszczową. Skóra ma barwę perłowo-białą, biało-szarą lub brunatną, jest sucha i twarda, często zwęglona. Ze względu na pojawiającą się martwicę, poszkodowany nie skarży się na ból (nie ma czucia). W tej sytuacji pomocy poszkodowanemu może udzielić przede wszystkim personel medyczny.

 • Jeśli poszkodowanemu palą się włosy lub ubranie, natychmiast je ugaś. Następnie rozbierz poszkodowanego i okryj go kocem, prześcieradłem, bądź folią termiczną. Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy ubranie przyklei się do ciała osoby poparzonej, nie należy go zdejmować!
 • Osobie, która została poparzona należy zdjąć wszelkiego rodzaju biżuterię (zegarek, pierścionki, bransoletki itp.), które mogą spowodować dodatkowe niebezpieczeństwo. Kiedy poparzone miejsce zacznie puchnąć, zdjęcie biżuterii może być niemożliwe.
 • Poparzone miejsce należy jak najszybciej ochłodzić. Ranę schładzamy przez minimum 20-30 minut, pod letnią, bieżącą wodą, o temperaturze około 15-20 st.C. Woda nie może być zbyt zimna, ponieważ mogłaby doprowadzić do wyziębienia organizmu. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas schładzania dzieci i niemowląt, u nich zdecydowanie szybciej dochodzi do wychłodzenia.
 • Przy bardzo ciężkich oparzeniach nie stosuj wody.
 • Po schłodzeniu na poparzone miejsce należy nałożyć specjalne opatrunki hydrożelowe, a jeśli takich nie mamy, zwilżone wodą opatrunki gazowe (jałowe). Na poparzoną twarz należy nakładać tylko opatrunki hydrożelowe.
 • Nie należy przekłuwać pęcherzy z płynem surowiczym! Stanowią one naturalną reakcję obronną organizmu.
 • Poparzonej rany nie należy niczym smarować, nie polewać alkoholem i wbrew ludowym poradom, nie wolno do nich przykładać czosnku, plasterków cebuli, ani pomidora!
 • Podczas udzielania pomocy, cały czas kontroluj stan poszkodowanego.
 • Okryj osobę poszkodowaną np. kocem termicznym.

Amputacja palca lub dłoni

W wyniku uszkodzonych fajerwerków czy nieumiejętnego używania materiałów pirotechnicznych może dojść do bardzo niebezpiecznego urazu jakim jest amputacja. Jak należy postępować w takiej sytuacji:

 • Unieś krwawiącą kończynę powyżej serca,
 • Uciśnij kończynę powyżej rany,
 • Na kikut załóż czysty, jałowy opatrunek uciskowy,
 • Oderwaną część kończyny (np. palec) zawiń w suchą, wyjałowioną gazę, włóż do worka foliowego i szczelnie zawiń. Następnie umieść worek w pojemniku z wodą i lodem, bądź z zimną wodą, jeśli nie masz dostępu do lodu. Oddaj pojemnik osobie z pogotowania ratunkowego lub personelowi szpitala. Takie działanie może pozwolić na odratowanie amputowanej kończyny i przyszycie jej.

Krwotok z kończyny

Krwotok kończyny jest jednym z częstszych obrażeń (zaraz po oparzeniach) spowodowanych wybuchem fajerwerków. Aby, zatamować krwawienie należy:

 • Unieś krwawiącą kończynę powyżej serca,
 • Na ranę załóż opatrunek uciskowy składający się z gazy, bandaża stanowiącego ucisk i bandaża do zawinięcia rany.
 • Jeśli opatrunek przesiąka, dołóż kolejną warstwę (nie zdejmuj mokrego już opatrunku).

Na ranę głowy nakładamy opatrunek chłonący, składający się z gazy i bandaża dzianego. W przypadku urazów głowy nie stosujemy opatrunku uciskowego, ani bandaża elastycznego.

Mniejsze rany należy przemyć wodą z mydłem lub czystą wodą, a następnie opatrzyć opatrunkiem jałowym (np. gazą i bandażem). Na niewielkie skaleczenia przyda się plaster.

Urazy oczu

Do uszkodzeń oczu może dojść w wyniku wypadku, kiedy np. pochylamy się nad petardą, przy niewypałach, podczas termicznych oparzeń. W tym wypadku należy:

 • Przepłukać oko chłodną, bieżącą wodą,
 • Jak najszybciej zapewnić poszkodowanemu pomoc lekarską.

W każdym przypadku niezwykle ważne jest wsparcie psychiczne udzielone osobie poszkodowanej.  Czasem wystarczy rozmowa, a czasem sama obecność drugiej osoby.

Jak widać fajerwerki mogą być bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do wielu groźnych obrażeń.  Aby uniknąć wypadku i cieszyć się radosnym powitaniem Nowego Roku należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa dotyczących obchodzenia się z tego typu materiałami wybuchowymi.

A może lepiej zapobiegać? – Na co zwrócić uwagę kupując fajerwerki i jak bezpiecznie ich używać!

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup fajerwerków, pamiętaj, aby nie kupować ich na bazarach, straganach i u niesprawdzonych sprzedawców. Wszelkiego rodzaju petardy powinny być kupione wyłącznie w sklepach posiadających specjalne zezwolenia na sprzedaż tego typu materiałów. Do amatorskich pokazów przeznaczone są tylko i wyłącznie fajerwerki oznaczone klasą I i II. Klasa III przeznaczona jest do użycia tylko podczas profesjonalnych pokazów.

Należy też pamiętać, że osobom poniżej 18 roku nie wolno sprzedawać materiałów pirotechnicznych. Za złamanie tej ustawy sprzedawcy grozi nie tylko kara grzywny, ale nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Niejednokrotnie się zdarza, że petardy kupują osoby dorosłe, a następnie przekazuję te niebezpieczne materiały swoim nastoletnim dzieciom. Jest to bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne działanie, nie bądźmy obojętni i reagujmy na takie zachowanie!

Kiedy już kupujesz fajerwerki, koniecznie sprawdź czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych takich jak: pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia oraz czy z wnętrza nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Podany jest numer katalogowy produktu i termin ważności.
 6. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Kiedy zamierzasz użyć fajerwerków, koniecznie:

 1. Czytaj instrukcje i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia zawarte w informacji.
 2. Zachowaj bezpieczną odległość, która jest podana w instrukcji obsługi (zazwyczaj około 10 metrów).
 3. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem, stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 4. Nigdy nie odpalaj tej samej petardy po raz drugi, nawet kiedy za pierwszym razem nie zadziała.
 5. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się okna, drzewa lub linie energetyczne.
 6. Nigdy nie odpalaj petard w dłoni. Te umieszczone na patyku (tzw.rakiety) przeznaczone są do umiejscowienia w ziemi.
 7. Nigdy nie wrzucaj petard do ognia.
 8. Nigdy nie rozbieraj petard na części pierwsze.
 9. Nie podchodź do niewybuchów.
 10. Jeśli doszło do wypadku, natychmiast wezwij służby ratownicze: straż pożarną (998 lub 112), pogotowie ratunkowe (999 lub 112)!

PAMIĘTAJ !!!

Nigdy nie używaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i środków odurzających!

Pod żadnym pozorem nie wolno podejmować prób ponownego odpalenia materiałów pirotechnicznych, ponieważ zapłon może w tym przypadku być mocno opóźniony i przy próbie ponownego odpalenia, może być natychmiastowy!

Nie wolno zbliżać się do osób, które odpalają materiały pirotechniczne, celować w ludzi, zwierzęta, zabudowania oraz pojazdy!

Fajerwerki należy odpalać tylko i wyłącznie na otwartych przestrzeniach! Nie wolno odpalać petard z balkonów, tarasów, okien czy pomieszczeń!

Tagi: , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.