MENU
Kobiety, które poddały się operacji usunięcia zaćmy będą żyły dłużej?!

Wyświetleń: 2011 O chorobach

Kobiety, które poddały się operacji usunięcia zaćmy będą żyły dłużej?!

Ocena: 4.8/5.0

Kobiety, które poddały się operacji usunięcia zaćmy będą żyły dłużej?!

Zaćma, czyli katarakta jest bardzo częstą dolegliwością, która dokucza osobom starszym, a najczęściej kobietom po 50 i 60 roku życia. Jest to postępujące zmętnienie soczewki oka, która z wiekiem traci elastyczność. Efektem tego jest nieostre, rozmyte widzenie, utrata przejrzystości soczewki, pojawianie się plamek ograniczających widzenie, a w najgorszym przypadku – całkowita utrata widzenia. Katarakta może być wadą wrodzoną, jednak najczęściej jest to efekt starzenia się organizmu.

Kobiety, które poddały się operacji usunięcia zaćmy będą żyły dłużej?!

Kobiety, które poddały się operacji usunięcia zaćmy będą żyły dłużej?!

Najbardziej charakterystycznymi objawami choroby są:

  • Zaburzenia widzenia – zamglony, zmętniony, niewyraźny obraz,
  • Utrata widzenia,
  • Uczucie oślepienia przez światło,
  • Wysoka wrażliwość na światło,
  • Blaknące, mniej intensywne kolory,
  • Trudności z widzeniem po zmroku,
  • Trudności z czytaniem,
  • Zez lub oczopląs,
  • Łzawienie oczu,
  • Swędzenie oczu,
  • Szybkie męczenie się oczu,
  • Trudności w dobraniu odpowiednich okularów czy soczewek korygujących.

Osoby, u których pojawił się chociaż jeden z powyższych objawów nie powinny zwlekać z wizytą u lekarza okulisty. Warto skorzystać z konsultacji okulistycznej w jednej z placówek Centrum Medycznego Eter-Med, gdzie lekarz przeprowadzi pełną diagnostykę wzroku na miejscu. Wśród badań diagnostycznych wykonywanych w Eter-Medzie można wyróżnić: badanie ciśnienia oka, badanie pola widzenia, badanie reakcji na oślepienie czy komputerowe badanie wzroku.

Zaćma jest dolegliwością, która powinna być operowana – tylko w ten sposób można całkowicie się jej pozbyć. Stosowanie środków farmakologicznych czy używanie soczewek korygujących nie wyleczy tej choroby, a w przypadku katarakty to właśnie czas odgrywa kluczową rolę. Należy wiedzieć, że w Polsce na operację zaćmy wykonaną w ramach NFZ czeka się około dwóch do nawet czterech lat! Średni czas oczekiwania to 640 dni. Co więcej refundacja zabiegu usunięcia zaćmy z Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje zastosowanie standardowych soczewek, które niestety nie cieszą się najlepszą opinią.

Operację zaćmy w Gdańsku oferuje Szpital 1DayClinic.pl, w którym usuwając zaćmę wszczepia się nowoczesne belgijskie soczewki jednoogniskowe klasy premium Micropure 123. To zdecydowanie przewyższa inne placówki, gdzie stosuje się często zawodzące soczewki wieloogniskowe. Innowacyjne soczewki belgijskie nie tylko zapewniają niezwykle wyraźne widzenie bez zniekształceń, ale też chronią siatkówkę oka przed niekorzystnym działaniem światła UV. Warto pamiętać, aby przed operacji umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu, podczas której specjalista nie tylko przedstawi przebieg zabiegu, ale też udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się do operacji i okresu rekonwalescencji.

Operacja usunięcia zaćmy nie tylko leczy wzrok, ale też wydłuża życie!

Operacja zaćmy przedłuża życie?!?

Operacja zaćmy przedłuża życie?!?

Badania opublikowane pod koniec października 2017 roku na łamach pisma JAMA Ophthalmology, a przeprowadzone z inicjatywy Women’s Health Initiative dla wielu kobiet, ale też wielu specjalistów są zaskakującym odkryciem. Jak się okazało osoby, które zmagały się z zaćmą i poddały się operacji jej usunięcia nie tylko lepiej widzą, ale też dłużej żyją!

W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wzięło udział ponad 74000 uczestników – były to kobiety  w wieku pomenopauzalnym – od 50 do 79 lat. Autorem badania jest Anne L.Coleman, profesor okulistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Wyniki badania potwierdziły, że operacja usunięcia zaćmy może wiązać się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, m.in. nowotworów, problemów neurologicznych, problemów kardiologicznych, chorób płuc, przyczyn naczyniowych czy zakaźnych.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.