Abonament medyczny, czy warto?
Czy warto wykupić abonament medyczny w sieci medycznej? Czym się różni ubezpieczenie zdrowotne od abonamentu medycznego.
Mimo kryzysu abonamenty medyczne oferowane przez sieci medyczne są coraz popularniejsze. Pacjenci coraz częściej decydują się także na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjaśniamy czym różnią się te dwa produkty.
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne to często wyszukiwany temat. Wskazuje się często, że poziom publicznej opieki zdrowotnej jest kiepski, a zdrowie człowieka to jeden z wydatków, na którym nie powinno się oszczędzać. Dlatego, mimo kryzysu, pakiety medyczne oferowane przez sieci medyczne cieszą się coraz większą popularnością.
Jednocześnie, coraz więcej osób decyduje się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W powszechnej świadomości te dwie formy zapewnienia opieki zdrowotnej są do siebie bardzo podobne. Pacjent, bowiem, w obu przypadkach, oczekuje zapewnienia dostępu do znakomicie wykwalifikowanych lekarzy i personelu pomocniczego, wysokiej klasy sprzętu medycznego oraz odpowiedniej jakości obsługi. Jednak, abonament od ubezpieczenia znacząco się różni.
Co różni abonament od ubezpieczenia medycznego?
Abonamenty medyczne oferowane są przez prywatne zakłady opieki zdrowotnej. Jako takie, stanowią usługę świadczenia tylko wybranych usług medycznych, opłacaną na zasadzie ryczałtu. Abonamenty są zwykle nabywane przez pracodawcę na rzecz jego pracowników, stając się coraz bardziej popularną i oczekiwaną formą świadczeń pozapłacowych. Zwykle też, zapewniają profilaktyczną opiekę medyczną w ramach medycyny pracy. Oferowane są jednak także jako produkty indywidualne, zarówno dla jednej osoby jak i w pakiecie rodzinnym.
Z kolei, ubezpieczenia zdrowotne oferowane są przez ubezpieczycieli, czyli instytucje finansowe nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jako takie, stanowią usługę finansową, polegającą zwykle na pokryciu przez ubezpieczyciela kosztów wybranych usług medycznych w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego (choroby lub wypadku), choć dopuszczalne są także inne warianty, w zamian za określoną składkę. W odróżnieniu od tradycyjnych ubezpieczeń, w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, z założenia, wystąpienie zdarzenia ubezpieczeniowego jest prawie pewne. Nie wiadomo tylko, kiedy ono nastąpi, jaki będzie jego rozmiar oraz częstotliwość występowania. Niektóre z produktów zapewniają możliwość uzyskiwania świadczeń tylko w danej sieci placówek medycznych, inne natomiast umożliwiają dostęp do wielu świadczeniodawców, w tym również zagranicznych.
Abonament medyczny. Czy warto?
Przed wykupem abonamentu medycznego warto poczytać opinie klientów.
Smutna rzeczywistość.
Jeszcze 5-10 lat temu kupowanie abonamentów miało sens. Wtedy istniała wielka przepaść pomiędzy „państwową służbą” zdrowia, a prywatną.
Sieciówki budowały własne centra medyczne, wyszukiwały do współpracy najlepszych lekarzy, najlepsze przychodnie i kliniki. Coraz więcej Polaków chciało mieć dostęp do prywatnej lecznicy aby nie czekać w kolejkach i mieć poczucie bezpieczeństwa.
Ale coś się zmieniło w 2014 roku. Prywatne sieci poszerzając bazę klientów płacących abonamenty nie zadbały o poszerzenie bazy placówek z których mogą oni korzystać. Wręcz zadziało się coś przeciwnego. Zachłanność właścicieli „sieciówek” nakazywała redukowanie kosztów prowadzenia działalności. Rozpoczęto renegocjację umów zawartych z podwykonawcami. Zaczęto proponować znacznie obniżoną zapłatę za usługi. Znaczna część renomowanych placówek zaprzestała świadczenia usług na rzecz „sieciówek”. A niczego świadomych klientów na abonamenty medyczne tylko przybywa.
W Internecie można na Fanpagu znanej sieci medycznej wyczytać między innymi opinie:
„Płace u was najwyższy abonament a konsultantka nie chce mnie bez skierowania umówić mnie na szybszy termin do laryngologa (kiedy mam ostre zapalenie ucha)??? Serio? Mam iść po skierowanie? Co wy jesteście NFZ?????? Obniżajcie loty!”
„Witam, kiedy będzie można umawiać wizyty elektronicznie? Od 2 dni nie działa system Emotikon frown”
„Dwie wizyty z dziećmi i dwie kompromitacje z Waszej strony, kłótnia lekarzy i lekarz który bez badania dziecka wystawia skierowania na „dalsze badania”, kompromitacja to zbyt małe słowo.”
„Witam mam w pakiecie możliwość umówienia sie na konsultacje do poradni chorób metabolicznych. Niestety na infolinii nie wiedza jak to zrobić „
„Chciałam się umówić w Poznaniu do dermatologa. Brak terminów. To gorzej niż NFZ – tam przynajmniej podają termin wizyty, absurdalnie odległy, ale zawsze. Jaki jest sens płacenia”
„Jestem niesamowicie skonfudowany i zniesmaczony podejściem do osoby, która ma (od poniedziałku)podejrzenie o wstrząśnienie mózgu łącznie z przypuszczeniem złamania nosa. Właśnie biegam od placówki do placówki w celu zrobienia prześwietlenia, bo recepcjonista zapomniał powiedzieć lekarzowi, że sprzęt się zepsuł. To nic, że przy stanie urazu czaszki nie powinienem uprawiać tego typu sportów, a lekarze twierdzą, że powinienem być na obserwacji, tylko że żaden mi nie wystawił skierowania. O transporcie medycznym ani słowa. Noooo NFZ załatwia to w 8h spędzonych na poczekalni, a nie jak (…….) w 5 dni (bo rezonans dopiero w piątek).”
‘Witam chciałam zapytać co sie dzieje z moim lekarzm prowadzącym… Nie dam rady sie umówić do niego na wizytę… Dr (…) i chciałam również zapytac co z dr (…)? Wszyscy najlepsi lekarze odeszli z(…) ?”
„Witam, czy jest jakiś powód wiecznego braku terminów do specjalistów? Zauwazyłem, że w przypadku alergologa, ortopedy, czy dermatologa terminów albo nie ma wcale, albo są na „za chwile”, ewentualnie na za miesiąc.”
„Żenada Proszę Państwa. Płacę abonament za opiekę a termin do lekarza specjalisty dostaję na za 3 tygodnie. Składam reklamację że za długi termin a Pani do mnie dzwoni i proponuje wizytę tydzień PÓŹNIEJ !!”
„Żenada najpierw jeden lekarz zleca usg palca trzaskającego na po weekendzie kiedy pacjent skarży się na silny ból to drugi lekarz po usg nieudolnie robi zastrzyk po którym ręka jak nie była sprawna tak nie jest a ból zrobił się nie do zniesienia. Nawet po telefonie na Hotline kolejny lekarz odmówił pilnej konsultacji bo biedny nie ma czasu. Podsumowując każdy z lekarzy u których była moja przyjaciółka uważał że można pracować z trzema palcami zesztywniałymi, stanem zapalnym poszewki palca serdecznego i silnym bólem”
‘Pakiet przeglądu zdrowia w promocji za 625 zł – wolne żarty!!!
Czyżby zaczynało brakować funduszy w waszej firmie ? Przecież cały ten zakres badań laboratoryjnych + usg który oferują w tym pakiecie to max 300 -350 zł, robią je odpłatnie od ręki w każdym laboratorium, a na płatne usg można się umówić w większości publicznych placówek zdrowia z terminami za 2-3 dni max! Z wynikami badań idziesz do swojego lekarza rodzinnego i też Ci wszystko zreferuje. Czyli za połowę masz dokładnie to samo. Żenada jak chcecie robić z ludzi idiotow!”
„Jak można się u Was leczyć skoro lekarz prowadzący odmawia przeprowadzenia badań pomimo książkowych objawów choroby, a przy próbie umówienia do innego specjalisty nie jesteście w stanie tego zrobić?Po co płacę za opiekę medyczną prywatnie skoro i tak muszę czekać na wizytę miesiącami….”
„20 minut czekać na połączenie z konsultantem,jeśli mam tyle czekać to coś fajnego puszczajcie.Ewentualnie jakiegoś audiobooka czytajcie.Strata cennych minut i nic nie załatwiłem.Jak wasze nowe Hot line działa podobnie to od razu zakład pogrzebowy jedzie…NFZ g*wno wart,a wy podążacie ich krokiem,czasem mam wrażenie że nawet o jeden ich wyprzedzacie…”
Niewątpliwą korzyścią pakietu medycznego, który stanowi alternatywę dla państwowej opieki medycznej, jest dużo szybszy dostęp do lekarzy i badań. Należy pamiętać, że pakiety medyczne gwarantują najczęściej dostęp do lekarzy rodzinnych, wybranych kilku specjalistów oraz ograniczonej palety badań diagnostycznych. Mało który pakiet obejmuje pokrycie kosztów pobytu i zabiegu w szpitalu. Właściciel pakietu medycznego w porównaniu do osoby korzystającej z państwowej opieki medycznej, nie musi oczekiwać co prawda kilku miesięcy na specjalistę, ale ten czas oczekiwania w ostatnim roku znacznie się wydłużył.
Czy wobec tego jest jakaś alternatywa?
Można nie kupować abonamentu, a odkładać te pieniądze, które wydałoby się na abonament medyczny czy ubezpieczenie. Uzbierane środki, w przypadku choroby, można by przeznaczyć na zakupienie już konkretnej usługi medycznej ( badania , konsultacje specjalistyczne). Mając zaoszczędzone pieniądze w kieszenie zyskujemy przewagę w kontakcie z przychodnią, gdyż w każdej chwili możemy dokonać wyboru lekarza i nie jesteśmy skazani tylko na jedną markę. Można to zrobić udając się do renomowanej kliniki cieszącej się dobrą opinią lub poprzez portal BadamySie.pl
Badania laboratoryjne krwi, konsultacje lekarskie, inna diagnostyka medyczna w miastach: Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Szczecin, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Opole, Lublin, Gliwice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Opole, Jelenia Góra, Koszalin, Ostrołęka, Płock, Świecie, Przemyśl, Zabrze, Wodzisław Śląski, Radom, Otwock, Olsztyn, Aleksandrów, Płońsk, Łowicz, Bełchatów, Bełżyce, Chełm, Dąbrówka, Bogatynia, Bychawa, Białystok, Drzewica, Nowe Miasto Nad Pilicą, Działdowo, Garwolin, Głogów, Goleniów, Gorzyce, Iłża, Jelenia Góra, Koło, Kostrzyn, Kościan, Krzywiń, Kutno, Legionowo, Lesko, Lidzbark Welski, Łomża, Mińsk Mazowiecki, Nowy Sącz, Mielec, Malbork, Oborniki Śląskie, Poddębice, Przeworsk, Pułtusk, Raciąż, Racibórz, Rybnik, Sanok, Siedlce, Sierpc, Skórzewo, Sochaczew, Swarzędz, Szydłowiec, Tuchola, Wejherowo, Wysokie Mazowieckie, Wyszków, Ząbki, Zambrów, Żuromin, Żychlin, Kwidzyn, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Pruszcz Gdański, Jarosław, Reda, Rogowiec, Katowice, Częstochowa, Kielce, Jędrzejów, Pińczów, Zamość