MENU
Kobieta po pięćdziesiątym roku życia uśmiecha się do aparatu. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 13143 Badania laboratoryjne blisko Ciebie, Zagadnienia kobiece

Jakie badania powinna wykonać kobieta po 50 roku życia?

Ocena: 4.9/5.0

Jakie badania powinna wykonać kobieta po 50 roku życia?

O swoje zdrowie należy dbać w każdym wieku.  Niestety wraz z każdym kolejnym rokiem wzrasta ryzyko wystąpienia wielu dolegliwość, wielu schorzeń i chorób.

Kobieta po pięćdziesiątym roku życia uśmiecha się do aparatu. /Źródło: 123rf.comW okolicy 50 roku życia kobieta przechodzi menopauzę, tzw. okres przekwitania. Pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy mogą być zauważalne wcześniej, w tak zwanym okresie premenopauzy. Są to zazwyczaj:  wahania nastroju, zaburzenia miesiączkowania, rozdrażnienie, szybkie meczenie się, uderzenia gorąca, bezsenność jak również nieuzasadnione przybieranie na wadze.  Warto skorzystać z dostępnego pakietu badań – menopauza,  który pozwala  na określenie początku menopauzy, poprzez zbadanie stężenia hormonu płciowego – estradiolu oraz FSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową.

Co więcej, kobiety, które ukończyły 50 roku życia częściej mogą zmagać się z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nowotworami (np. piersi, płuc, oskrzeli, jelita grubego, szyjki macicy), a nawet udarem mózgu. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na wykrycie wielu niebezpiecznych chorób, kiedy jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Pozwala to na wczesne rozpoczęcie leczenia, a tym samym daje większe szanse na pełne wyleczenie pacjentki.

Konsultacje i badania, o których powinny pamiętać kobiety po 50 roku życia

Podstawowymi badaniami, które powinna raz w roku wykonać każda kobieta, która skończyła 50 lat są:

  • Morfologia krwi z automatycznym rozmazem.  Badanie pozwala uzyskać informację o potencjalnych chorobach i schorzeniach, jak np. anemii, niedoborach odporności, anemii czy zaburzeniach krzepnięcia krwi.
  • OB to tzw. odczyn Biernackiego, który u kobiety powyżej 50 roku życia może wynosić 15-30 mm/godz.  Badanie pozwala wykryć m.in.: stan zapalny w organizmie, infekcję, alergie, choroby reumatyczne,  schorzenia wątroby, a także stany nowotworowe.
  • Badanie ogólne moczu jest jednym z najprostszych, nieinwazyjnych badań laboratoryjnych, które pozwala ocenić pracę nerek, pęcherza i dróg moczowych. Umożliwia wykrycie cukrzycy, problemów z wątrobą i chorób układu moczowego.
  • Badanie kału na obecność krwi utajonej wykonuje się w celu rozpoznania, bądź wykluczenia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, krwawiących polipów, nowotworu jelita grubego czy stanów zapalnych jelit.
  • Badanie ogólne kału jest podstawową analizą bakteriologiczną oraz chemiczną kału, która pozwala wykryć infekcje pasożytnicze, zaburzenia trawienia, zaburzenia wchłaniania, krwawienia z przewodu pokarmowego i biegunki.
  • Lipidogram  jest badaniem oceniającym ryzyko wystąpienia miażdżycy, jej następstw i chorób sercowo-naczyniowych. Badane jest stężenie cholesterolu całkowitego HDL, złego cholesterolu LDL i trójglicerydów.
  • TSH, czyli badanie hormonu tyreotropowego, wydzielanego przez przysadkę mózgową pozwala ocenić prawidłowość gruczołu tarczycowego.
  • Kreatynina wykonywana jest w celu diagnostyki i oceny stopnia uszkodzenia nerek oraz oceny wielkości przesączania kłębuszkowego.
  • Ferrytyna pozwala ocenić poziom żelaza w organizmie. Wzrost tego białka może świadczyć np. o stanach zapalnych, uszkodzeniach wątroby, uszkodzeniach śledziony, reumatoidalnym zapaleniu stawów.
  • Glukoza jest podstawowym badaniem służącym do rozpoznania cukrzycy, stanu przedcukrzycowego i choroby przyspieszającej rozwój miażdżycy.
  • Ocena stężenia wapnia całkowitego wykonywana jest w celu ogólnej oceny organizmu, a także w diagnostyce nowotworów złośliwych (i ich przerzutów), nadczynności przytarczyc, hipokalcemii czy przewlekłej niewydolności nerek.
  • Kwas moczowy bada się w celu diagnostyki dny moczanowej, chorób nerek, chorób rozrostowych, zatrucia ołowiem, dużych uszkodzeń tkanek.
  • Fosfataza alkaiczna (ALP) to badanie jednego z enzymów wątrobowych, który występuje również w kościach i jelitach. Podwyższony poziom ALP może być spowodowany chorobami wątroby, chorobami nerek, nadczynnością przytarczyc czy niedoborem wapnia, witaminy D lub fosforu.
  • jest to badanie enzymu wątrobowego, którego wzrost może świadczyć o schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.
  • ASPAT jest badaniem enzymu wątroby, mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych, nerek, trzustki oraz erytrocytów. Podwyższenie poziomu tych enzymów może świadczyć o ciężkim uszkodzeniu wątroby lub rozpadzie guzów nowotworowych.
  • Witamina D3 jest nazywana „eliksirem życia”, ponieważ chroni przed szeregiem chorób cywilizacyjnych. Podstawowym zadaniem witaminy D jest regulacja i kontrola stężenia wapnia i fosforu we krwi oraz wspomaganie pracy układu krążenia. Zbyt niski poziom witaminy D3 powoduje występowanie wielu chorób przewlekłych, mogą to być dolegliwości serca, schorzenia związane z pogorszeniem stanu kości oraz choroby autoimmunologiczne. Naukowcy z Uniwersytetu Ulster (Wielka Brytania) udowodnili, że niedostatek witaminy D jest przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego.Jeżeli suplementujemy witaminę D3 to musimy z żywności dostarczać witaminę K2 (kiszonki, sery). Witamina D3 i K2 działają synergicznie wraz z wapniem i magnezem. Szczególnie witamina D3 i K2 muszą iść ze sobą w parze, ponieważ działanie biologiczne K2 jest osłabione przez brak witaminy D3. Okazuje się, że niedobór witaminy K2 może być tak samo groźny jak D3, może powodować łamliwość kości, czy zaburzenia w układzie naczyniowym.

Na coroczną konsultację ginekologiczną powinna się umówić każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, bądź skończyła 20 lat. Po 50 roku życia wzrasta ryzyko różnorodnych chorób, w tym ginekologicznych, dlatego wizyta nie powinna być zaniechana.  Badaniami, które powinny być wykonane podczas wizyty są:

  • USG dopochwowe, czyli USG ginekologiczne,  dzięki któremu lekarz może ocenić wygląd i pracę narządów takich jak macica, pochwa, jajniki oraz jajowody.
  • Cytologia , czyli pobranie wycinka tkanki z szyjki macicy. Jest to badanie, które kobiety po 50 roku życia powinny wykonywać  raz w roku. Wymaz cytologiczny pozwala na wczesne wykrycie zmian w tkankach szyjki macicy, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, ale też umożliwia rozpoznanie stanów zapalnych pochwy, jajowodów czy błony śluzowej.

Kobieta trzyma różową wstęgę na znak solidarności z kobietami chorującymi na nowotwór. /Źródło: 123rf.comWarto również zakupić badanie jakim jest marker CA125 -antygen nowotworowy, wykorzystywany w diagnostyce raka jajnika, raka trzustki, raka piersi, raka endometrium czy gruczolakoraka płuca.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Najwyższy wzrost zachorowania na nowotwór notuje się u kobiet pomiędzy 50, a 70 rokiem życia, dlatego tak ważną rolę w profilaktyce raka odgrywają: samokontrola piersi oraz badania specjalistyczne, takie jak:

  • Mammografia, czyli radiologiczne badanie piersi (RTG). Powinno być wykonywane raz w roku przez wszystkie kobiety, które skończyły 50 lat. Badanie umożliwia wykrycie zarówno drobnych zmian, jak i poważnych stanów nowotworowych.  Co jest istotne – badanie radiologiczne piersi pozwala na wykrycie wczesnych zmian, których często nie pokazuje USG piersi.
  • USG piersi, czyli badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu lekarz ma możliwość oceny budowy piersi,  gruczołów sutkowych, przewodów mlecznych i tkanki łącznej. Ultrasonografia pozwala na wykrycie m.in. guzków i torbieli.

Kobiety, które ukończyły 50 lat, raz na trzy lata powinny poddać się badaniu ultrasonograficznemu jamy brzusznej, które pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej (wątroby, trzustki, nerek, śledziony, pęcherzyka żółciowego), a tym samym umożliwia wykrycie nieprawidłowości.

Raz na 5-8 lat warto umówić się na kolonoskopię, czyli endoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które umożliwia  wykrycie nowotworów lub polipów jelita grubego.

Raz na dwa lata, a kobiety palące- raz na trzy lata, powinny mieć wykonywane RTG klatki piersiowej pomocne w diagnostyce chorób płuc. Badanie rentgenowskie ocenia wielkość serca i aorty, ocenia powiększone węzły chłonne śródpiersia czy płyn w jamach opłucnowych. Wskazaniami do częstszego wykonania RTG klatki piersiowej są: duszności, zadyszki, bóle w klatce piersiowej czy chroniczny kaszel.

Kobieta trzyma się za klatkę piersiową, bo źle się czuje przez menopauzę. /Źródło: 123rf.comPo ukończeniu 50 roku życia wzrasta ryzyko chorób serca i układu krążeniowego, dlatego bardzo ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi – przynajmniej co 3 miesiące. Kontroluje się je w profilaktyce choroby wieńcowej, miażdżycy, udaru, zawału. Prawidłowe ciśnienie krwi powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 mm Hg, a 135/85 mm Hg.

Raz w roku należy wykonać również EKG z opisem, badanie rejestrujące elektryczną aktywność mięśnia sercowego. Elektrokardiografia ocenia miarowość pracy serca, częstotliwość pracy serca, prawidłowy rozmiar i położenie komór serca.

Kobiety odczuwające bóle w klatce piersiowej, duszności czy zadyszkę, powinny umówić się na konsultację do kardiologa, podczas której lekarz przeprowadzi dodatkowe badanie EKG. Osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego powinny również odwiedzić pulmonologa i umówić się na badanie spirometryczne z opisem.

Istotnym badaniem po 50 roku życia jest także densytometria – badanie umożliwiające ocenę gęstości kości oraz ocenę ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Bardzo ważne jest również regularne kontrolowanie wzroku – raz na dwa lata. Konsultacja okulistyczna pozwala na wczesne wykrycie jaskry, zaćmy i wielu chorób narządu wzroku. Diagnostyka powinna obejmować badania dna oka, pomiar ciśnienia w oku, badanie ostrości widzenia.

Chorobom najlepiej jest zapobiegać. Jeśli jednak dojdzie do zachorowania, to największe szanse na pełne wyleczenie mają te osoby, które walkę ze schorzeniem zaczęły bardzo wcześnie. Dlatego należy pomyśleć o sobie i zadbać o profilaktykę, a tym kontrolować swój stan zdrowia u specjalistów.

Większość badań, które powinna wykonać każda kobieta po 50 roku życia dostępne są na stronie Badamysie.pl. Można tu również zakupić pakiet badań „Kobieta 50+”, w skład którego wchodzi większość wymienionych wyżej badań laboratoryjnych.

Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Szczecin, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Opole, Lublin, Gliwice, Bydgoszcz, Kołobrzeg, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Opole, Jelenia Góra, Koszalin, Ostrołęka, Płock, Świecie, Przemyśl, Zabrze, Wodzisław Śląski, Radom, Otwock, Olsztyn, Aleksandrów, Płońsk, Łowicz, Bełchatów, Bełżyce, Chełm, Dąbrówka, Bogatynia, Bychawa, Białystok, Drzewica, Nowe Miasto Nad Pilicą, Działdowo, Garwolin, Głogów, Goleniów, Gorzyce, Iłża, Jelenia Góra, Koło, Kostrzyn, Kościan, Krzywiń, Kutno, Legionowo, Lesko, Lidzbark Welski, Łomża, Mińsk Mazowiecki, Nowy Sącz, Mielec, Malbork, Oborniki Śląskie, Poddębice, Przeworsk, Pułtusk, Raciąż, Racibórz, Rybnik, Sanok, Siedlce, Sierpc, Skórzewo, Sochaczew, Swarzędz, Szydłowiec, Tuchola, Wejherowo, Wysokie Mazowieckie, Wyszków, Ząbki, Zambrów, Żuromin, Żychlin, Kwidzyn, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Pruszcz Gdański, Jarosław, Reda, Rogowiec, Katowice, Częstochowa, Kielce, Jędrzejów, Pińczów, Zamość

Tagi: , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.