MENU
Analityk laboratoryjny trzyma w dłoni próbkę z moczem. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 10650 Przygotowanie do badań laboratoryjnych

Jak przygotować się do badania moczu ?

Ocena: 4.5/5.0

Analityk laboratoryjny trzyma w dłoni próbkę z moczem. /Źródło: 123rf.comPrzed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych lub długotrwałych marszów.

Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych.

W okresie okołomenstruacyjnym i w czasie menstruacji wykonywanie badań mikroskopowych osadu moczu nie powinno być wykonywane i powinno się rozważyć, czy w tym okresie nie należy odstąpić od badania.

Pacjent powinien zaopatrzyć się w punkcie pobrań  w jednorazowe naczynie przeznaczone do pobrania moczu. Pojemnik ten służy zwykle także do przechowywania i transportu materiału do laboratorium.
Do badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy.

Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów sąsiadujących z ujściem cewki moczowej (przy użyciu wody i mydła). W przypadku, kiedy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (np. niemowlę, pacjent obłożnie chory) mocz należ y pobrać do specjalnego plastikowego woreczka, założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Woreczki dostępne są w aptekach.

Najczęściej stosuje się pobranie moczu drogą mikcji, ze środkowego strumienia, aczkolwiek czasem istnieją wskazania do pobrania pierwszej oddanej porcji moczu, np. wykrywanie Chlamydia trachomatis.

Pobranie moczu ze środkowego strumienia:

Pierwszą porcję moczu wydalić do toalety, następnie, bez przerywania mikcji,

ok. 50 – 100 ml oddać do wcześniej przygotowanego naczynia, końcową porcję moczu oddać do toalety.
Pojemnik z pobraną próbką należy jak najszybciej zamknąć.

Pierwsza poranna próbka moczu

Jest uważana za standardową próbkę do badania ogólnego moczu. Mocz przed pobraniem podlega kilkugodzinnej
(zazwyczaj 8 – godzinnej) nocnej inkubacji w pęcherzu moczowym.

Druga poranna próbka moczu

Oddana 2 – 4 godziny po pierwszej. Wygodniejsza do badań w trybie pilnym, ale jej skład zależy od przyjętych płynów i aktywności fizycznej przed pobraniem.

Przypadkowa (przygodna) próbka moczu

Oddana o dowolnej porze dnia w dowolnej objętości, bez przygotowania chorego. Jest wykorzystywana do badań ze wskazań doraźnych.

Dobowa zbiórka moczu

Mocz należy zbierać do suchego, czystego, wystarczająco dużego naczynia (ok. 2 – 2,5 l). Laboratorium lub apteka dysponuje pojemnikami z podziałką.

Zbiórkę należy rozpocząć w godz. rannych (np. 7.00) i zakończyć dnia następnego o tej samej godzinie. Pierwszą poranną porcję moczu odrzucić (oddać do toalety). Wszystkie następne porcje moczu zbierać do przygotowanego naczynia łącznie z porcją poranną z dnia następnego. Przez cały czas zbiórki-pojemnik z moczem przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Po zakończeniu zbiórki całość zebranego moczu zmierzyć i zapisać objętość (w mililitrach). Mocz należy wymieszać, porcję 30 – 50 ml odlać do pojemnika do badania moczu i dostarczyć do laboratorium.

Uwaga:

Jeżeli z jakiejś przyczyny choćby jedna porcja moczu, oddana w czasie dokonywanej zbiórki, nie została przeniesiona do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu, badanie nie będzie dokładne. W takim przypadku należy ponownie przeprowadzić zbiórkę w moczu w innym dniu.

Szczegóły postępowania podczas zbiórki dobowej moczu wymagającej konserwacji kwasem solnym (HCl) dostępne
w laboratorium.

Postępowanie z próbką po pobraniu

Pobrany mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Jeżeli próbka musi być przechowywana, to najlepiej w temperaturze lodówki.

Badania moczu możesz wykonać w wielu miastach w Polsce, miedzy innymi w Aleksandrowie Łódzkim koło Łodzi, Bełchatowie, Bełżycu w Lubelskim, Bogatyni, Bychawie, Bydgoszczy, Cedrach Wielkich, Chełmie, Dąbrówce koło Poznania, Drzewicy Nowym Mieście koło Pilicy, Działdowie – Przygodzie Żuromin, Garwolinie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Głogowie, Goleniowie, Gorzowie Wielkopolskim, Gorzycach koło Wodzisławia Śląskiego, Iłży, Jarosławie koło Rzeszowa, Jeleniej Górze, Kole, Kołobrzegu, Kostrzyniu nad Odrą, Koszalinie , Kościanie koło Poznania, Kościerzynie, Kwidzynie, Krakowie (centrum i okolice), Krzywinie koło Poznania,  Kutnie koło Łodzi, Legionowie koło Warszawy, Lesku koło Sanoka, Lidzbarku Welskim, Lublinie, Łomży koło Ostrołęki, Łowiczu koło Łodzi, Łodzi, Mielcu, Mińsku, Mazowiecki, Nowym Mieście nad Pilicą, Nowym Sączu, Obornikach Śląskich koło Wrocławia, Olsztynie, Opolu, Ostrołęce, Otwocku, Płońsku, Poddębicach, Poznaniu, Prabutach, Pruszczu Gdańskim, Pułtusku, Raciąży koło Płocka, Raciborzu koło Wodzisławia Śląskiego, Radomiu, Rogowcu koło Bełchatowa, Rybniku – Niedobczycach koło Wodzisławia Śląskiego, Rybniku – Niewiadom koło Wodzisławia Śląskiego, Rzeszowie , Sanoku, Siedlcach, Sierpcu, Skórzewie, Sochaczewie, Sopocie, Szczecinie, Szydłowcu, Świeciu, Tczewie, Tucholi, Warszawie, Wodzisławiu Śląskim, Wrocławiu, Wysokim , Mazowieckim koło Ostrołęki, Wejherowie, Ząbkach, Zabrzu koło Wodzisławia Śląskiego, Zambrowie  koło Ostrołęki, Żurominie , Żychlinie koło Płocka. Badamysie.pl

Dodaj komentarz

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.