MENU
Czerwone jabłko owinięte miarką. Koncepcja zdrowego stylu życia. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2929 Dla sportowców, Wybrane diety

Dlaczego wraz z wiekiem przybieramy na wadze?

Ocena: 5.0/5.0

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że wiele osób stara się kontrolować swoją wagę wraz z upływem czasu. Staramy się dbać o wagę nie tylko w trosce o wygląd i sylwetkę, ale przede wszystkim w trosce o własne zdrowie. Nasze społeczeństwo stara się dbać o prawidłową wagę w każdym wieku, a to jednak z każdym rokiem jest coraz trudniejsze!

Bardzo dużo osób zmaga się z przybieraniem na wadze wraz z wiekiem. Wiele osób zna tę zależność od lat, jednak jak dotąd nawet dla lekarzy i naukowców nie było jasne, skąd bierze się problem z utrzymaniem wagi w kolejnych latach życia.

Niedawno przeprowadzono w Szwecji badania, które wykazały, dlaczego obrót lipidów w tkance tłuszczowej maleje wraz z wiekiem i tym samym ułatwia przybieranie na wadze, nawet jeśli nie jemy więcej i ćwiczymy mniej niż wcześniej. Wyniki badania przeprowadzonego przez Karolinska Institutet w Szwecji zostały opublikowane na łamach magazynu Nature Medicine.

Naukowcy przez prawie 13 lat analizowali komórki tłuszczowe u 54 mężczyzn i kobiet. Bez względu na to, czy badani przez ten czas przybierali na wadze, czy chudli, to u wszystkich zauważono zmniejszenie obrotu lipidami w tkance tłuszczowej, co oznacza szybkość, z jaką są usuwane lub przechowywane tłuszcze w komórkach tłuszczowych. Masę tkanki tłuszczowej w ciele człowieka określa się poprzez przechowywanie i usuwanie trójglicerydów w komórkach tłuszczowych.

Zauważono, że osoby, które nie zrekompensowały niższego wskaźnika rotacji lipidów jedząc mniej kalorii lub więcej ćwicząc, przybierały na wadze średnio o 20 procent.

Analizowano także obrót lipidów u 41 kobiet, które wcześniej przeszły operację bariatryczną, co oznacza chirurgiczne leczenie otyłości. Sprawdzano, w jaki sposób wskaźnik obrotu lipidów wpłynął na zdolność tych Pań do utrzymania masy ciała w ciągu od czterech do siedmiu lat po przebytej operacji. Badanie pokazało, że tylko tym Paniom, które już wcześniej miały niski wskaźnik obrotu tłuszczami udało się utrzymać utratę masy ciała, do której doszło wyniku zabiegu chirurgicznego.  Naukowcy uważają, że to właśnie te osoby mają większe możliwości na zwiększenie obrotu lipidami, niż osoby, które miały wysoki poziom przed operacją.

Peter Amer, profesor Wydziału Lekarskiego w Karolinska Institutet twierdzi, że po raz pierwszy wyniki badań wskazują, iż procesy zachodzące w tkance tłuszczowej człowieka, regulują zmiany masy ciała podczas starzenia się organizmu w sposób niezależny od innych czynników. Uważa również, że ta wiedza może otworzyć naukowcom nowe sposoby leczenia otyłości.

Analizy, jakich wcześniej dokonywano, wykazały, że jednym ze sposobów przyspieszenia obrotu lipidami w tkance tłuszczowej jest zwiększenie wysiłku fizycznego. Nowe badania potwierdzają tę tezę i wskazują, że długoterminowy wynik operacji bariatrycznej poprawiłby się, gdyby osoba, która przeszłą zabieg zwiększyła swoją aktywność fizyczną.

Kirsty Spalding z Wydziału Biologii Komórkowej i Molekularnej w Karolinska Institutet głośno mówi o tym, że otyłość i choroby związane z otyłością stały się problemem globalnym!

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.