MENU
poziom_glukozy_cukru_badania_krwi_krzywa_cukrowa_ociążenie_glukozą_OGTT_laboratorium_Gdańsk_Warszawa_Wrocław_Łódź_Poznań_Trójmiasto_Olsztyn

Wyświetleń: 7808 O badaniach laboratoryjnych

Badnie oznaczenia poziomu glukozy (cukru) we krwi i krzywa obciążenia glukozą (krzywa cukrowa, OGTT) laboratorium Warszawa, Kraków, Wrocław, Gliwice, Kołobrzeg, Szczecin, Łódź, Lublin, Bydgoszcz, Gorzów, Ostrołęka

Ocena: 4.7/5.0

poziom_glukozy_cukru_badania_krwi_krzywa_cukrowa_ociążenie_glukozą_OGTT_laboratorium_Gdańsk_Warszawa_Wrocław_Łódź_Poznań_Trójmiasto_Olsztyn_Koszalin

Oznaczenia poziomu glukozy (cukru) we krwi

Glukoza (cukier) we krwi – badanie

Glukoza to cukier prosty, który jest  wytwarzany z przyjmowanego przez nas jedzenia. Jest naszym źródłem energii, „paliwem” zużywanym przez wszystkie komórki naszego ciała i niezbędnym dla naszego życia składnikiem. Jednak zarówno nadmiar cukru jak i jego niedobór prowadzi do poważnych zaburzeń. Regulacją poziomu glukozy zajmuje się hormon wytwarzany przez trzustkę, tzw. insulina, dzięki której każda komórka naszego organizmu może przyswoić glukozę i ją wykorzystać. Insulina działa jak kierujący ruchem – decyduje o tym, czy glukoza z krwi przedostaje się do wnętrza komórek, czy jest przechowywana jako zapas w postaci glikogenu lub/i trójglicerydów. Cukier  tak potrzebny naszemu organizmowi może stać się również toksycznym składnikiem niszczącym nasze narządy. Poziom glukozy (nazywany też poziomem cukru lub glikemii) na czczo powinien utrzymywać się w granicach 70-99 mg/dL.

Przy chorobach trzustki związanych z nieprawidłowym wydzielaniem insuliny i przez to zaburzoną gospodarką glukozy objawy długo mogą zostać nierozpoznane.

Objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi (tzw. hiperglikemii), w tym również cukrzycy:
• wzmożone pragnienie (niezwiązane ze zwiększonym wysiłkiem, nadmiernym poceniem się,gorączką)
• oddawanie większych niż dotychczas ilości moczu
• uczucie osłabienia/zmęczenia
• zmniejszona ostrość widzenia
• trudno gojące się rany.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Objawy zbyt niskiego poziomu cukru we krwi (tzw. hipoglikemii)
• pocenie się
• uczucie głodu
• drżenie mięśni
• niepokój
• dezorientacja
• niewyraźne widzenie

W obu przypadkach mogą także pojawić się omdlenia lub nagle zmiany utraty wagi ciała (bez zmiany diety), co związane jest z nieprawidłową gospodarką glukozy.

Poziom glikemii można także łatwo zmierzyć badaniami laboratoryjnymi z krwi włośniczkowej (kropla krwi z nakłucia opuszka palca) lub z dokładniejszego badania jakim jest badanie laboratoryjne krwi żylnej.

Należy pamiętać, by na to badanie zgłosić się na czczo tzn. Około 8 godzin bez przyjmowania jedzenia i picia (z wyjątkiem niegazowanej i niesłodzonej wody mineralnej).

Wartości poziomu glikemii na czczo:

-wartość prawidłowa 70-99 mg/dL (mg%)

-podwyższony poziom 100-125 mg/dL (mg%) tzw. stan przedcukrzycowy

-zbyt wysoki poziom glikemii powyżej 125 mg/dL (mg%) w dwóch pomiarach z różnych dni diagnozuje się jako cukrzycę.

Wybierz interesujący Cię pakiet,badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

Najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu glukozy jest cukrzyca. Istnieje jednak szereg innych czynników, które powodują podwyższenie poziomu cukru we krwi. Należą do nich:
• akromegalia
• stres
• przewlekła niewydolność nerek
• zespół Cushinga
• przyjmowanie niektórych leków: kortykosteroidów, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych, estrogenów (w tym również tabletek antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej), litu, kwasu acetylosalicylowego (aspiryny)
• nadmierne w stosunku do zapotrzebowania przyjmowanie pokarmów.

glukoza badanie krwi

Glukoza badanie krwi

Badanie poziomu glukozy we krwi zaleca się szczególnie u osób po 40 roku życia, u osób otyłych,  gdy na cukrzycę choruje ktoś z rodziny, oraz przy przyjmowaniu któregoś z grupy leków powyżej.

Jeżeli badanie wskaże poziom cukru w granicach między 100 a 125 mg% lekarz zleci dodatkowe badanie jakim jest krzywa obciążenia glukozą (tzw. krzywa cukrowa, test obciążenia glukozą, OGTT). Jest to badanie polegające jak organizm poradzi sobie z nagła dawką dość dużej ilości cukru. Takie badanie jest także rutynowo wykonywane u kobiet ciężarnych w 24 a 28 tygodniem ciąży dla sprawdzenia ryzyka wystąpienia tzw. cukrzycy ciężarnych.

Badanie krzywej cukrowej polega na pobraniu krwi żylnej na czczo. Następnie należy wypić zleconą przez lekarza ilość glukozy wykupioną uprzednio w aptece. Krew jest pobierana w zależności od zlecenia lekarskiego po godzinie i/lub po dwóch. Zatem w czasie wykonywania badania OGTT pobiera się krew dwukrotnie: na czczo i po 2 godzinach lub trzykrotnie: na czczo, po godzinie i po dwóch godzinach. Ważne jest by w czasie wykonywania testu obciążenia glukozą nie oddalać się ani nie spacerować od miejsca wykonywania badania, ponieważ każdy wysiłek fizyczny może zafałszować wyniki. Płyn z glukozą powinien też być wypijany powoli, małymi łykami, w ciągu 5 minut (a nie na raz), gdyż zbyt szybkie wypicie może spowodować omdlenie. Między kolejnymi pobraniami krwi nie można też przyjmować żadnych pokarmów ani płynów.

Sprawdź czy nasze laboratoria są już w Twoim mieście! Dzięki Badamysie.pl wykonasz badanie poziomu glukozy szybko, bez skierowania i bez czekania.

* W przypadku odchyleń wyników od normy, zalecamy konsultację z lekarzem.

Badanie krwi lukoza Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Szczecin Bydgoszcz Lublin Gdynia Radom Rzeszów Gliwice Zabrze Olsztyn Bytom Rybnik Gorzów Płock

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.